První rok života
Miroslav Matoušek
Narodí se dítě a je to jako uzlíček zdrobnělin lidského těla, všechno by se dalo měřit na milimetry. Váš palec vedle jeho prstíků je obr vedle porcelánových figurek. Jste v rozpacích, jak ho podržet a položit do postýlky, jak ho pochovat, abyste tomu křehkému stvoření neublížili. Začne plakat, vzpomene si, že mu nechutná, ve tvářičce je trochu červenější a těch plínek! Není snad nemocný? Maminky se po léta obracely na své lékaře v poradnách s podobnými otázkami. MUDr. M. Matoušek vybral ty nejčastější a chce vás seznámit s všeobecnými názory na péči o dítě a jeho výchovu a dát jakýsi návod, jak je uplatňovat v individuální péči.... celý text
Přidat komentář
Kniha psaná stylem otázka, odpověď. Téměř jako by to byl záznam rozhovoru v ordinaci (“…předepíši vám na to léky…”). Informace jdou členěny podle věku.
Pan Matoušek je dle svých doporučení zastáncem studeného odchovu. Doporučuje např. vyvarovat se chování a houpání děťátka (které nazývá děckem). Lékařské informace super, výchovné jsem začala přeskakovat, protože se cítím být milující rodič a ne vedoucí ve výcvikovém táboře.
Milé překvapení, jak pokroková kniha v té době byla. Není nijak fanatická, autor má velmi fajn názory ohledně oblékání, nemocí, .... a tak mě často uklidnila. OVŠEM je nutné si z toho (stejně jako vždy) brát jen to, co s vámi souzní. Viz komentář od Edeltrudy, ale jinak proč ne. Pro mě i v roce 2020 základ informací pro "údržbu" mého prcka. Výchovné metody beru zase jinde :-)
Zběžně jsem čistě pro zajímavost pročetla vydání z roku 1987 a očekávala spíš zděšení nad nedávným tvrdým přístupem k nejmenším dětem. Mnoho pasáží je už pochopitelně zastaralých, chvílemi mě ale kniha příjemně překvapila tehdejším pokrokovým až současným smýšlením o kojení, nošení atd. Bohužel i přes autorův negativní názor na fyzické tresty nebo strašení, mu přijde třeba v pořádku vztekajícímu dítěti říkat: "Ne, ne - to není můj hodný chlapeček, takového nemám vůbec ráda."
Vracím se k některým tématům abych si ověřila svůj přístup. Kniha je stručná, takže to jde i "rychle rychle dokud malá spí". Rady mě osobně přijdou super a využívám jich. Velkou encyklopedickou bichli o těhotenství a dítěti bych sotva otevřela neb není čas.
Velmi praktická kniha, která rozebírá nejčastější otázky maminek. Hledání usnadňují poznámky na okraji a přehledný rejstřík. Přesto, že je kniha psaná v polovině 80.let je vyrovnaná a rady v ní kvalitní. V porovnání s většinou dnešních tzv. moderních knih pro děti mě připadá konkrétnější, přehlednější a jasná. Pár věcí již neplatí (např. o sunaru a zásypech), ale ty se dají snadno vyfiltrovat. Takže doporučuji!
Pořídila jsem si aktualizovanou verzi této knihy, která našim maminkám tak pomohla. Je dobře, že v knize přibyla i nová témata, jako např. homeopatie nebo nošení dětí v šátku, ale v dnešní době, kdy si řešení na konkrétní problém spíše najdete na internetu, jsem ji nakonec moc nevyužila. Navíc některá témata mi přišla dost naivní - např. problém trvanlivosti sušeného mléka nebo vhodnosti olíznutí dětského dudlíku.
Pro mě je kniha skvělou inspirací. Je to průvodce od lékaře, který má spoustu zkušeností, není to psáno z pohledu maminky, která by se podílela o rady a zkušenosti, tak nevidím důvod, proč hledat emoce. Pan doktor Matoušek nemluví o žádném konkrétním dítěti, prostě všeobecně. V tom případě je zcela na místě, že je kniha psána jako lékařská příručka a ne román před usnutím. Také neříká, že se musíte řídit tím, co píše, nebo dělat věci tak a tak. Jakou výchovu člověk zvolí je pouze na něm, jen radí, jak se vyvarovat častých chyb a že není třeba vždy plašit při každém kýchnutí. Pokud chce být někdo maminkou, která kolem dítěte běhá 24 hodin denně a nemá čas na sebe ani na manžela/přítele, tahle kniha se Vám pravděpodobně líbit nebude. Jako ostatně žádná odborná literatura... :)
Neco jako navod na pestovani kraliku. Emoce v tom nehledejte.
"A krici-li dite jen proto, ze se chce chovat, pak byste je zrovna chovat nemeli. "
Autorovy další knížky
1973 | První rok života |
1983 | Zázraky lidského těla |
1980 | První rok dítěte |
1981 | Rodinné křižovatky |
1995 | Vyznání Vysočině |
Tahle kniha pro mne byla před více než třiceti lety doslova učebnicí. Dnes už je to jenom dost nostalgická vzpomínka.