Psáno ve hvězdách
Aisha Saeed
Rodiče v duchu islámské tradice trvají na domluveném sňatku, proto před nimi Naila tají, že se zamilovala. Pod záminkou návštěvy příbuzných odjedou všichni do Pákistánu a tam propuknou svatební přípravy. Zatímco rodina se těší na výhodné spojení, Naila si zoufá. Je pošetilé se bránit, když všechno je psáno ve hvězdách? Ale co kdyby vzala osud do vlastních rukou?... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2015 , AlpressOriginální název:
Written in the Stars, 2015
více info...
Přidat komentář
Začátek je skvělý, čtenář je vtažen do děje, ale ten konec mi přišel už jako pohádka. Tam už jsem autorce příliš nevěřila...
Dobře se čte, atraktivní prostředí Pákistánu a jeho tradičních rodin.
Někdy mrazí, někdy si člověk říká, to snad není možné. A zase mne napadá, že i v naší civilizaci může být člověk v podobné situaci - kdy je na ostatních závislý a oni si s ním pohrávají.
Hezká knížka. Nutí k zamyšlení.
Citát:
"Člověk nemá nad vlastním životem kontrolu, nic neovlivní. Osud si nás najde."
Krásná kniha, která zaujme i obálkou. Hezké , ale smutné čtení, i když fikce. Autorka Američanka pákistánského původu, chtěla knihou popsat zkutečnost, která se děje hodně dívkám, ale jí se náhodou vyhla a s manželem si padli do noty. Doporučuju k přečtení. Vadili mi jen kurzívou vypsané tituly příbuzných, nevěděla jsem , kdo je kdo. Stran textu má fakticky 239.
Kniha se četla opravdu velmi rychle, úžasně napsané - také jsem se od ní nemohla odtrhnout. Je šílené, že některé tradice jsou stále dodržovány i když ubližují. Chápu, že rodiče pro své děti chtějí (nebo by alespoň měli chtít) to nejlepší, ale ne vždy je to ku prospěchu věci.
Nejdřív jsem se nemohla začíst, pak jsem se nemohla odtrhnout.
I v této knize je vidět, že na blízkém východě se čas zastavil hluboko před středověkem....neustále zde zůstávají tradice, nad jinými hodnotami.
Zde příběh končí happy endem, ale tomu lze těžko uvěřit. V reálu by byla hrdinka dávno po smrti....
Knížka není tak drastická jako jiné knihy s muslimského prostředí. Jejich tradice nepředělá ani jiné prostředí ve kterém žijí a vychovávají své děti. I u nás bylo dříve rozhodováno za děti, rodiče víc zajímalo ,,co by tomu řekli lidi,, než co chce dítě. Važme si svobody, kterou máme.
Další z mnoha podobných knih, které pojednávají o prokletí tradic v muslimských rodinách, kterým se vše podřizuje. Respektování osobnosti neexistuje. Jen slepá poslušnost. Smluvené sňatky, hysterické lpění na neposkvrněné pověsti rodiny, nemožnost vymanit se z obludné mašinérie po staletí dusící každou známku pokrokového myšlení. Snadné čtení na jedno odpoledne, konec neprozradím, protože až do poslední stránky není jisté, jak to dopadne. Nemohu říci "líbí se mi", protože obsah je velmi znepokojující. Tím spíš, že podobná kultura bude pravděpodobně implantována i k nám.
No, je hrozné, že tradice jsou pro rodiče víc, než osud vlastního dítěte. Nepochopím.