Psychoterapia pre laika
Viktor Emil Frankl
Kniha obsahuje súbor vybraných prednášok V. E. Frankla, ktoré predniesol vo viedenskom rozhlase. I keď odzneli pred päťdesiatimi rokmi, treba vyzdvihnúť Franklov jedinečný prístup k pacientovi, objavovanie jeho dôstojnosti, hodnoty a zachovanie si úcty k nemu, nech je v akomkoľvek duševnom či telesnom stave. Pre súčasnosť sú stále aktuálne kapitoly o provizórnej existencii, láske, manažérskej chorobe, eutanázii a ďalšie. Má východiská pre bezbranného, stále sa ponáhľajúceho človeka, trpiaceho existenciálnymi frustráciami. Svojimi výpoveďami prebúdza a oživuje silu ducha, ktorá je vlastná každému a ktorou človek môže dokázať aj nemožné. V knihe nie je len teória, ale obsahuje aj konkrétne príklady zo života. Text je obohatený mnohými výrokmi filozofov, spisovateľov a poznatkami známych lekárov či psychológov. Je výsledkom širokého mysliteľského ducha autora - lekára, ktorý nelieči iba somatické ochorenia pacienta, ale jeho celistvú bytosť.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2009 , LúčOriginální název:
Psychotherapie für den Laien, Rundfunkforvorträge über Seelenheilkunde, 1993
více info...
Přidat komentář
Kniha je velice zajímavá a čtivá. K jednotlivým tématicky uzavřeným kapitolám se lze vracet i po delší době (nebo ji číst po kapitolám delší časový horizont), aniž by se ztratila návaznost.
Obzvláště mne zaujala kapitola s názvem "Lékař a utrpení", kde rozlišuje utrpení, od kterého lze lékař pomoci ("zbytečné" utrpení) od toho, jehož příčinu nelze odstranit a nelze se mu vyhnout ("osudově nutné" utrpení)... Cituji: I takové utrpění může mít smysl. Smysl je v tom, jaký postoj k němu zaujmeme, jak tento osud vezmeme na sebe, jak se postavíme utrpení a jak ho snášíme. Právě v tomto způsobu máme možnost naplnit smysl utrpení a dát smysl svému životu. Tuto poslední šanci má i nevyléčitelně a beznadějně trpící člověk ... Ve skutečnosti je naplnění smyslu nejvyšší šancí jakou člověk dostal. Gothe pronesl moudrá slova: "neexistuje žádná situace, kterou by člověk nemohl zušlechtit buď prací, nebo trpělivostí" ...
Ikdyž je kniha určená pro laiky, přiznám se, že by mne v některých tématech zajímal Franklův podrobnější názor. Snad pro mě další zajímavá témata v jeho podání najdu hlouběji v některé z jeho dalších knih.
Kniha je asi velice kvalitní, ale pana Frankla už jsem zkoušela vícekrát a nikdy s úspěchem:(
Velice mne oslovuje svým pojetím SMYSLU ŽIVOTA, logoterapie a dalším pro mne osobitým přístupem . . .
PROBLÉMEM JE LIDSKÉ SRDCE , NIKOLI ATOMOVÁ BOMBA - jen pro ilustraci z kapitoly Dav a vůdci.
Řekla bych, že skrz psychoterapii řeší autor spíš sociologické problémy:)
Avšak nemám už tolik času jako když jsem byla doma s dětmi a autor je pro mě asi zatím příliš velkým soustem. Nicméně se mu velice obdivuji a skláním se před jeho životními zkušenostmi!!
Cituji:,,(Medicína je dnes konfrontována s úkolem rozšířit své funkce. V období krize, jakou nyní zakoušíme, je nezbytné, aby si lékaři oblíbili filozofii. Velkým neduhem doby je bezcílnost, nuda a ztráta smyslu.) Takovým způsobem jsou lékaři pokládány otázky, které vlastně nejsou charakteru lékařského, ale filozofického, a on na ně sotva může být připraven. Pacienti se obracejí k psychiatrovi, protože pochybují o smyslu svého života nebo si zoufají a nevěří, že by jakýkoli smysl života našli. Znamená to následovat rady Kantovy, používat filozofii jako medicíny. Jestliže se toho lékaři zaleknou, pak je můžeme podezírat, že tak činí ze strachu, aby se nesetkali s vlastním existenčním vakuem.
Samozřejmě lze být lékařem, aniž by se člověk podobnými problémy trápil: ale potom platí to, co v podobné souvislosti mínil Paul Dubois: že se od zvěrolékaře odlišuje pouze tím, že má jiné pacienty.,, konec citátu.
Autor konstatuje, že se v dnešní době (kdy se například potýkáme s nezaměstnaností) kdy se šíří nemoc dneška, ztráta smyslu života, zvláště u mládeže, překračuje hranice všech států. Když máme dojít k řešení, máme se vrátit zpět k dvěma oblastem: ke ztrátě instinktu a ke ztrátě tradice. V knize je velmi mnoho kvalitních informací pro laiky i odbornou veřejnost. Kniha mne velmi zaujala, doporučuji.
Je to kniha psana formou prednasek, obsah mne velice zaujal, kniha je psana tak, jak uz nadpis napovida, aby tomu laikove porozumeli.Pro mne to bylo velice zajimave cteni a urcite se budu ke knize vracet.Autor zde pouziva mimo jine i myslenky jinych osobnosti ci psychiatru a take uryvky z jinych knih nebo vedeckych clanku.
Štítky knihy
psychologie stáří psychoterapie poruchy spánku, nespavost psychické problémy populárně-naučné publikaceAutorovy další knížky
1996 | A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) |
1994 | Člověk hledá smysl: Úvod do logoterapie |
2006 | Vůle ke smyslu |
2016 | Utrpení z nesmyslnosti života |
2006 | Lékařská péče o duši |
Vynikající. nejvíc mě zaujaly pasáže, které jsou na pomezí psychologie a sociologie - kdo podléhá psychologii davu a potřebě silného vůdce, o fatalismu, provizorním postoji k životu, o fanatizmu.