Ptáci
Jonathan Elphick , John Woodward
Barevný kapesní atlas obsahuje údaje o 320 nejběžnějších druzích ptáků vyskytujících se v Evropě. Ptáci jsou v knize rozděleni do skupin: pěvci, lovní, brodiví, vodní a mořští ptáci, sovy a dravci. V úvodu každé skupiny ptáků jsou popsány jejich společné znaky, ptáci jsou řazeni podle čeledí, jednotlivé druhy pak podle velikosti, od nejmenších po největší. U každého druhu jsou uvedeny jeho charakteristické vlastnosti a důležité údaje, detailní fotografie včetně zobrazení ptáka v letu nebo z podhledu.... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: 2012 , Slovart (ČR)Originální název:
Birds, 2003
více info...
Přidat komentář
Kniha ponúka výborný prehľad o výzore, hniezdení, potrave a hlase vtáčikov. Má malý praktický formát a krásny vizuál. Jednotlivé druhy vtákov sú rozdelené do šiestich kapitol. Knižka plná zaujímavých informácií.
Knihu používám již několik let, pomáhá mi rozpoznat ptáčky na krmítku, dnes poprvé přiletěl lejsek černohlavý. Na atlasu mi vadí, že neuvádí velikosti u každého zvlášť. Rozdíly ve velikosti hodně pomáhají při identifikaci jednotlivých potomků dinosaurů, takže je musím dohledávat na internetu. Až letos mi kvůli tomu došlo, že u nás byl nějaký pár budníčků po celou zimu.
A pro současnou dobu taková zajímavost. Víte, že latinsky se vrána obecná jmenuje corvus corone?
Přemýšlím, jakému publiku je kniha vlastně určena: pro určování ptáků ("ID příručky") se jednoznačně hodí v 1., 2. i 3. řadě ne fotografické atlasy, ale kreslené příručky. To ví každý, kdo se o ptactvo zajímá jen trochu víc než povrchně. Fotoatlasy byly až donedávna prostě slabé a na SPOLEHLIVÉ určování de facto nepoužitelné. První fotoatlas, který skutečně stojí za to, je Hume a kol. (2023) - na cokoli před touto knihou můžete bez výčitek zapomenout.