Ptačí smysl: Jaké je to být ptákem
Tim Birkhead
V této výjimečné knize čerpá Tim Birkhead - přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen - ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků, a poutavě přibližuje, jak ptáci vnímají svět. Snaží se odpovědět jak na tyto otázky, tak i na mnoho dalších a využívá při tom popis jednotlivých smyslů, které ptákům slouží k poznávání okolí a ke vzájemné komunikaci.... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2020 , KazdaOriginální název:
Bird Sense: What it Is Like to Be a Bird, 2012
více info...
Přidat komentář
jakožto ptáčkař - amatér jsem si ji nemohla nechat ujít...sice psaná místy hodně "odborně" - včetně odkazů na různé studie a podobně, ale zároveň podaná formou stravitelnou i pro laickou veřejnost. Akorát v některých pasážích mi ty výčty studií a kdo v nich provedl co a jak trochu přebíjely pointu. Souhlasím se soukromou, že obrázky by nebyly na škodu. Většina zmíněných ptáků se totiž v Evropě nevyskytuje.
A také by bylo lepší odkazy vysvětlovat například pod textem na stránce - tam bylo uvedených jen několik málo věcí, asi "vysvětlivky" k textu, označované značkami. Pro číselně indexovanou většinu - zřejmě citovaný materiál - protože v mnoha z nich šlo jen o jméno autora studie či pozorování, ale v mnoha také o podrobnější vysvětlení textu či výrazu, musí čtenář listovat na konec knihy, což mě docela obtěžovalo. Každopádně fajn počin ! nejvíce mě zaujal asi kiwi - skoro slepý, ale panečku, ten čich !!!
Skvělá kniha o ptactvu a o tom, jak zřejmě vnímají svět a jak každý druh vnímá ten svět trochu jinak. Pro milovníky ptáků skvělá kniha, naplněna mnoha informacemi a zajímavostmi. Škoda jen, že má hlava není schopna je všechny pobrat. :)
Skvělá kniha, která mi opravdu bavila číst.
Kniha - jak název napovídá, se věnuje jednotlivým smyslům. U každého ze smyslů jsem se dozvěděla něco nového a zase začala na ptáky nahlížet jako na ještě úžasnější stvoření.
Ptačí smysly - u všech jsem našla něco pro sebe nového, namátkou specializace každého oka, asymetrie ušních otvorů, záklopka proti ohluchnutí, kratší a rovnější hlemýžď a jen jedna kůstka ve vntřním uchu, obnova vlásků v uchu, ale ohromily mne především sezónní změny orgánů i útlumy specializovaných částí mozku, hmat na konci zobáku či chuť v zobáku nikoli na jazyku. Zřejmě každý v tom narazí na něco dosud neslýchaného... Ptáci jsou prostě úžasní!
Je to hodně odborné, s odkazy na mnohé výzkumy posledních několika století, také poslední padesátka stran jsou poznámky, bibliografie a rejstřík.
Jen tomu velice chybí obrázky (fotky nebo aspoň barevné kresby), protože se často zmiňují ptáci exotičtí či mně zcela neznámí (třeba alkounek drobný měl popis svého nevídaného zjevu na půl stránky, přitom si ho stejně nepředstavíte - obrázek vydá za tisíc slov...), škoda.
Super knizka! Tim Birkhead sepsal "na stara kolena" sve osobni vyznani k ptakum a jejiich nahlizeni sveta. Je to vyznani spise niterne, spoustu temat podava podrobne s historickym vykreslenim okolnosti vyzkumu. To je na jednu stranu docela mile (ctive, poutave), na druhou stranu trochu povsechne. Chcete-li se odreagovat u autobiograficky ladene odborne knihy, urcite je Birkhead skvela volba. Poku vsak prahnete po nejnovejsich novinkach z etologie, sahnete radeji po encyklopedictejsim Petrovu "Desateru smyslu"!
Kazdopadne si plny pocet zaslouzi i zasveceny a ctivy preklad :-)
Zajímavá kniha o smyslech ptáků. Poměrně podrobný pohled do této říše.
Jak je možné , že na otevřeném oceánu ptáci vždy najdou cestu ke svému cíli ??
Co jim ukazuje cestu , je to magnetický pól Země, či hvězdy. ? A co teprve jejich chutě a cítění ?
Tato publikace je aktuální pro milovníky jak papoušků , zebřiček chovaných v domácnostech , tak ptáků žijících volně v přírodě.
Kniha je poutavá, pravda někdy až moc odborná i když se terminologii autor snažil co nejvíce zjednodušit k pochopení nás laiků.
Štítky knihy
ptáci, ptactvo příroda zvířata, fauna životní prostředí ornitologie
Jaké je to být ČLOVĚKEM?
Ukázková moderní popularizace vědy od jednoho z top (žijících) ornitologů na světě. Závodní Ferrari vedle tradičních českých knižních trakařů... ;-) (Žádné pardon před "klasiky", tak to prostě je.)
Téma knihy má zásadní přesah daleko za ornitologii: většina nesmyslů, co si myslíme světě, plyne z našich smyslových (sic) a kognitivních omezení = nahlédnout na svět z hlediska ptáků, je "oční otvírák" jak hrom.
Už jen to, že oproti opeřencům jsme de facto všichni barvoslepí - velká část ptáků vidí v UV. Ne jen tak z legrace - vnímání UV má vliv na úplně vše v životě ptačím (proto žádné příklady).
A jen tak na okraj: že ptáci nemají čich, jak vás učili ve škole, je holý nesmysl (jako většina toho, co .... ;-)).
Ano, tahle kniha vám lépe umožní pochopit, jaké je to být ČLOVĚKEM.
Podrobnou recenzi jsem publikoval už dříve, odkaz na ni jsem vložil do sekce Recenze.