Ptolemaiovci - Z makedonských hor na trůn faraonů
Luděk Václav Wellner
Dějiny starověkého Egypta patří k nejzajímavějším a nejpřitažlivějším epochám vývoje naší civilizace. Říše bájných faraonů rozkládající se kolem legendárního veletoku Nilu udávala takt dění ve Středomoří bezmála čtyři tisíce let. Již od napoleonských výprav přitahuje bez ustání pozornost historiků a archeologů a dodnes nevydala všechna svá tajemství. Nemalý podíl na dosavadním bádání mají přitom čeští odborníci. K nim se řadí i ing. Luděk Wellner, amatérský historik, jenž se studiu egyptských starožitností náruživě věnuje již třicet let a zdatně sekunduje profesionálním kolegům, jak dokládá mimo jiné touto faktografickou knihou. Zaměřil se v ní na dramatické finále Egypta, které se odehrávalo za vlády dynastie Ptolemaiovců. Systematicky mapuje osudy jejích králů, královen, potomků a příbuzných na základě aktuálních poznatků. Líčí jejich rušné a nevybíravé boje o egyptský trůn, mocenské zvraty, intriky a pády. Sleduje osudy svých hrdinů od rozpadu říše Alexandra Velikého a nástupu Ptolemaia I. k moci až po impozantní zoufalé úsilí Kleopatry o záchranu Egypta před dravým Římem. Jako na filmovém pásu nechává autor defilovat postupně všechny faraony ptolemaiovské krve jednoho za druhým, ušlechtilé charaktery stejně jako padouchy. Plasticky vykresluje spletité poměry uvnitř jejich rodu, vztahy s panovnickými rody sousedních říší tehdejšího Středomoří, politické i vojenské konflikty, dění na královských dvorech i bohatý kulturní ruch ve znamení tzv. helénismu. Text je doplněn tabulkami, portréty, rodokmeny a mapkami, kresbami a množstvím fotografií.... celý text
Přidat komentář
Zajímavá kniha zabývající se Ptolemaiovským Egyptem - od Alexandra Velikého až po začátek Římské nadvlády v Egyptě. Kniha se čte docela dobře, i přes velké množství událostí, dat a postav. Oceňuji že se kniha podrobně zabývá i méně známými Ptolemaiovskými faraony. Knize dějově předchází další autorova kniha - Labutí píseň faraonů.
Kniha poskytuje čtenáři na informace bohatý, příjemně čitelný a zároveň i Češtině psaný zdroj k problematice a době Ptolemaiovské dynastie představující v přímé návaznosti na Alexandra Velikého pojítko mezi starověkým Egyptem před jeho dobytím Peršany a začleněním Egypta do římské říše. Po boku dostupných informací lze z knihy vyčíst také reálný zájem autora o tuto problematiku.
Pokud se člověk zajímá o Egypt, o historii, o dobu Alexandra Makedonského atp. tak je to dobrá kniha.
Podrobná kniha faktů o celé dynastii Prolemaiovců. Není psaná populárně naučnou formou, spíše mi připoměla učebnici dějepisu, ale velmi dobře napsanou.
Autorovy další knížky
2011 | Poslední z faraonovy družiny |
2011 | Ptolemaiovci - Z makedonských hor na trůn faraonů |
1997 | Právo azylu |
2018 | Labutí píseň faraonů |
2017 | Mince posledních faraonů |
Úžasné množství údajů a informací o rozsáhlém období, přehledné mapy a srovnávací tabulky.