Pusť mě, ale neopouštěj
Marcel Rufo
Rané přilnutí k matce a postupné oddělení jsou nezbytnou podmínkou schopnosti navazovat mezilidské vztahy a žít plnohodnotným životem. Na zajímavě podaných konkrétních příkladech ze své praxe popisuje známý francouzský dětský psychiatr a terapeut profesor Rufo důsledky nedostatečného nebo neexistujícího přilnutí dítěte k matce nebo předčasného odloučení. Zabývá se také problematikou příliš silného splynutí mezi matkou a dítětem, které brání dítěti v navazování dalších vztahů a začlenění do širších sociálních skupin, a otázkou zdravého oddělení od matky. Knihu ocení rodiče dětí od raného dětství do počátků dospívání, vychovatelé, ale i terapeuti, psychologové, sociální pracovníci a studenti psychologie a sociálních věd.... celý text
Literatura naučná Rodina
Vydáno: 2009 , PortálOriginální název:
Détache-moi! Se séparer pour grandir, 2007
více info...
Přidat komentář
No... mám rozporuplné dojmy. Nejsem odborník, hluboké analýze knihy se tedy vyhnu. Ale čekala jsem něco trochu "erudovanějšího".
Čtivá knížka plná příkladů z praxe dětského psychiatra. Rodiče, kteří sáhnou po knize, aby se dozvěděli něco o utváření zdravé vazby se svým dítětem, bude zajímat zejména první polovina knihy. V druhé polovině autor uvádí více příkladů ze své mnohaleté praxe, se kterými se většina rodičů (snad) běžně nesetká.
Čekala jsem něco úplně jiného.
Kniha je plná příkladů z praxe autora - psychiatra. Většina příkladů je ale na můj vkus až příliš patologická, příkladů z "obyčejných" rodin tam bylo poskrovnu. Bohužel mi přečtení knihy nic nedalo (jako matce - možná studenti psychologie by to ocenili víc).