Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281607/mid_putinovi-agenti-jdK-281607.jpg 4 121 121

Prostor, v němž žijeme, jsme si navykli vnímat jako bezpečný. V roce 1996 Česko vstoupilo do NATO a o šest let později i do Evropské unie, což ve veřejnosti posílilo přesvědčení, že odteď nám žádná velká rizika nehrozí. A že se tedy v klidu můžeme soustředit na vše možné, jen ne na ochranu našich svobod a bezpečnosti. Jenže zatímco jsme se věnovali byznysu, cestování, zábavě nebo práci, Rusko odsud nikdy nestáhlo své tajné agenty, naopak v posledních letech jejich řady výrazně posílilo. Dostali řadu úkolů, politické krytí od vedení Kremlu, v podstatě nekonečné prostředky na svoji činnost. S jasným cílem podkopat zdejší stále se usazující a vratkou demokracii, vnést do ní chaos, oslabit její zakořeňování do obranných a politických struktur Západu a zmocnit se našich tajemství. S podobným překvapením hledí v poslední době na rozsáhlé aktivity ruské špionáže i v mnoha dalších zemích EU. Ukazuje se, že ničivé působení ruských tajných služeb není reliktem dob dávno minulých, které pohřbil pád Železné opony, ale že je naopak načase se jimi vážně zabývat. Ondřej Kundra je český novinář, který se ve svých textech věnuje investigativním tématům, především zneužívání moci, korupci, nefunkčnosti justice a činnosti tajných služeb. Od roku 1999 spolupracuje s týdeníkem Respekt, kde dlouhodobě vede jeho domácí redakci. V roce 2011 získal za politické analýzy a investigativní texty novinářskou Křepelku. A zároveň dvakrát Novinářskou cenu v kategorii investigativní žurnalistika. V roce 2014 vydal knihu o známé mecenášce umění Meda Mládková. Můj úžasný život. Z knížky se dozvíte: - jak ruský agent Robert Rachardžo pronikl mezi nejvyšší generalitu Česka i jiné vlivné lidi - proč je Rusům vlastní expanzivní politika - jak se zrodil vůdce Vladimir Putin - proč se z britsko-amerického miliardáře Williama Browdera stal vášnivý zastánce lidských práv - kdo si dnes v Rusku říká "novodobá šlechta" - proč musí mít bývalý vrcholný čečenský politik ochranku i ve Štrasburku - jak pracují speciálně vyškolení špioni pod falešnou identitou, takzvaní nelegálové - jak se šíří ruská propaganda v době internetu... celý text

Přidat komentář

Janadvorackova
15.06.2023 4 z 5

Asi bych k tomu dopsala podtitul "a nejen o tom," protože autor opět rozjel maraton. Rozšířil informace, které si můžeme pamatovat ze zpráv minulých let. Povědomá, či známá jména veřejného života nedávné minulosti, až současnosti, spojil s kauzami, které běžnému smrtelníkovi mnohdy zapadnou, ale neměly by.

Ve světle některých informací v knize obsažených (vis. konspirační weby...) se momentálně nedivím, že tu máme tolik lidí, kteří věří... dejme tomu "podivným proruským zprávám." Umíme je pěstovat, lidi na ně nalákat a živit jimi jejich zmatené existence...

Swissman
04.01.2023 5 z 5

Knihu jsem si přečetl již v roce 2016. I kdyby jen půlka toho, co se tam píše byla pravda, tak nechápu, jak dnes, v roce 2023, může být Evropa v takové situaci, v jaké se teď nachází. Pan Kundra odvedl dobrou práci! Kniha mě bavila, zlousknul jsem ji za víkend. Po jejím přečtení budete informačně bohatší, možná si potvrdíte pár názorů, ale hlavně nebudete chápat, jak je možný, že to v Evropě mohlo zajít takhle daleko.


donnell
13.10.2022 5 z 5

Fascinující i děsivé zároveň. Skvěle zpracovaná kniha, moc mě bavila.

pupopony
12.04.2022 5 z 5

Skvělá kniha. A v kontextu dnešních dní musíme dát autorovi za pravdu.

Auto999
29.12.2021

Čekal jsem knihu o tajných agentech, ale taková byla pouze první kapitola. Ostatní kapitoly se buď vůbec netýkají ČR, nebo se netýkají tajných agentů. Kniha nemá žádné zdroje a je napsaná ve stylu za vše špatné, co se na tomto světě děje může Rusko a Putin. Ostatně jako všechny knihy tohoto autora.

Vlcijama
03.11.2021 4 z 5

Vynikající čtení. Ruské tajné služby, jejich fungování a jejich šéf nám mají nahánět strach, protože jsou reálnou přítomnou hrozbou vyspělého světa. Autorova dlouholetá zkušenost z novinářské práce se do psaní promítá na každé stránce třeba tím, že dokáže s jistou lehkostí obsáhnout i mnoho informací. Dobrý počin.

radimch
19.07.2021 5 z 5

Výborná kniha plná zajímavých informací.

hu_87
24.03.2021 4 z 5

Důležitá kniha, hodně z nás si ani neuvědomuje, co se denně po světě děje...

hellena1523
04.01.2020 3 z 5

Je znát, že autorem je novinář, protože kniha byla čtivá a stránky jen lítaly pod rukama. Obsahově zajímavé, ovšem všechny knihy, které se nějakým způsobem dotýkají politiky, je třeba přijímat trochu kriticky, jelikož cosi jako objektivita neexistuje, a tak se v nich nutně odráží vlastní přesvědčení a politický názor autora, což je v pořádku, ale právě proto je třeba mít to na paměti, mít více zdrojů a na základě jejich komparace si tvořit názor, nikoli považovat jednu zajímavou knihu za určité dogma.
Pro mě byla kniha určitě velmi zajímavá, plná nových informací, ale současně tak trochu konspirační teorií.
Ztracený čas to jistě nebyl.

mirektrubak
12.03.2019 4 z 5

Velmi čtivě a plasticky podaný popis práce ruských tajných služeb. Vyvolává pocity strachu z blízké existence silné regionální mocnosti s tak odlišně jiným vnímáním hodnot. A vyvolává také pocity bezmoci, při vědomí toho, jak málo si hrozbu uvědomujeme, jak snadno se jako stát činíme zranitelnými, svojí liknavostí a neochotou k poctivé práci s informacemi.
Knížce přesto něco – z mého pohledu – chybělo. Nepůsobila celistvě, spíš jako sborník článků z Respektu, které mají společné téma (Rusko) - jako by chytala víc zajíců najednou. To vyvolávalo dojem jisté roztroušenosti – zvlášť v porovnání s Taberyho Opuštěnou společností (i když zde jde o jiný žánr, chápu že esejům se snáze dá vtisknout zastřešující myšlenkový rámec) nebo s knihami Timothy Snydera.
Jako vstupní portál do problematiky ale funguje perfektně, srozumitelně vymezuje základní témata a představí zajímavé osobnosti, které se vztahům s Ruskem věnují a je užitečné je sledovat: Snydera, Lucase nebo úžasnou Anne Applebaumovou. Čtenářům tím nabízí možnost samostatného vykročení směrem k dalšímu prohlubování znalostí.

Jak se dá snadno pochopit, kniha je nejsilnější tam, kde se promítne globální politika do osudů konkrétních lidí. Případ Browdera a Magnitského chytne za srdce. Pro mě je ale nejemotivnější situace kolem Marie Anschlagové – případ dvacetiletého děvčete, které v tomto věku zjistí, že její rodiče jsou ruští agenti a že vše, na čem stál její život je lež, že není milovanou dcerou, ale že je jen krycím prostředkem pro zvýšení věrohodnosti špionů nepřátelské země... Vůbec si nedokážu představit, jak se asi musela cítit.

radek10811
26.03.2018 5 z 5

Velmi zajímavé kniha, k tomu psaná čtivě. Obsah je pak i šokující, co vše se kolem nás může dít.

Military
05.11.2017 5 z 5

Velice zajímavé a poutavé čtivo...I když člověk má po přečtení pocit, že nemůže věřit nikomu a ničemu. A ani neví na které straně stát.

Jacck
10.08.2017 4 z 5

kniha v současnosti vysoce aktuální. Pomůže pochopit, co se aktuálně ve světě děje. Rusko vede psychologickou válku proti Západu. Korumpování politiků (Zeman, Klaus a další agenti), korumpování najatých novinářů, webové brigády tzv. trollů v diskuzích po celém internetu, desinformační weby a blogy. Abych citoval šéfa BIS Michala Koudelku, tak cílem ruské propagandy a desinformace je "ovlivňování nálad široké veřejnosti, neustále vyvolávání pocitů, že všechno je jinak, že za vším je něco nekalého, demokracie je slabá, západní společnost v čele s EU a NATO prolezlé korupcí a byrokracií a tak dále. Cílem je zahlcení veřejného prostoru spoustou informačního balastu, který běžným občanům má sebrat pevnou půdu pod nohama. Nic není jisté, existují alternativní pravdy… Na reálný základ se pověsí nebezpečná dezinformace, takže pro laika je zpráva věrohodná."
Rusko mistrně využívá uprchlické krize k rozkládání EU, létá vede subverzní podrývací kampaň proti EU

Pokud vás zajímají prakticky ruských tajných služeb v psychologické válce proti západu, tak si pusťte na ytb vynikající videa s Yuri Bezmenovem, což je přeběhlík z KGB, který létá pracoval jako desinformační expert pro Ria Novosti (předchůdce dnešní RT). Rusko je s námi dnes ve válce a jeho psychologická válka na značnou část občanů docela dobře funguje. Výsledkem takové psychologické války je třeba zvolení Trumpa, což de fact ochromilo a paralyzovalo USA. Takže bych to rozhodně nepodceňoval.

Isew
05.06.2017 4 z 5

Zajímavá knížka. Někdy se v diskusích pod novinovými články nestačím divit. A hle, oni jsou to trollové řízení ruskou propagandou. Organizovanou a sofistikovanou. Škoda, že určitá část populace nečte a nezajímá se o věci v souvislostech. Možná bychom se pak po volbách nemuseli bát o další směřování naší země.

MP17
26.12.2016 4 z 5

Kniha není kdovíjak objevná, většina faktů je již známá z tisku, nicméně jako souhrn všech takových informací to funguje dobře. Je těžké uvěřit, že se opravdu jedná o (nepříjemnou) realitu.

vekune
28.08.2016 4 z 5

Čtivé, napínavé, zajímavé. Rozhodně mě to vede k tomu, že si hodlám přečíst knihy, které autor v textu zmiňoval a dovědět se o tématu víc. A to mi asi i vadilo, že to bylo krátké a takové nějaké neúplné, ale 4 hvězdy si kniha zaslouží.

nokid
15.06.2016 5 z 5

Velmi poučné! Po jejím přečtení si ujasníme nejen jací Rusové jsou - ale také proč takovými musejí být. Kde a proč se bere jejich rozpínavost a nekončící imperiální choutky... A také jak probíhá dezinformační kampaň (nejen na modelovém webu www.aeronet.cz, co jí sledují její strůjci a čím je nebezpečná. Autor uvádí konkrétní data a konkrétní jména, za nic se neschovává. Lidé bděte!

ondrash77
14.05.2016

V situaci, kdy prezident republiky Miloš Zeman pronáší hlouposti o vyvázání České republiky z područí Spojených států amerických a Evropské unie, mohou si v Kremlu spokojeně mnout ruce. Proto si myslím, že knih jako je tato by mělo vycházet mnohem více.

Montezuma
30.04.2016 3 z 5

Z knihy - spíše než o literaturu faktu se jedná o pásmo citací jiných autorů - se dozvíme, že Rusko mělo a má bezectný bezpečnostní aparát. Též se dozvíme, že současné Rusko není stát, ale mafiánský byznys projekt několika bývalých důstojníků KGB s nebezpečnými sklony k par excellence fašismu.
Je vůbec zajímavé jak se dá psychologie osobnosti aplikovat i na větší skupinu lidí jako například národ. Co jiného než hluboko zakořeněný pocit méněcennosti a z něj plynoucí těžce skrývaná nejistota může stát za permanentním sklonem Rusů k paranoie a neustálým směšným demonstracím síly?
Pro mě to nikdy nekončící ruské chrastění šavličkou není symbolem síly, ale naopak slabosti.

Romi156
31.03.2016 3 z 5

Zajímavá knížka novináře, který se problematikou dlouhodobě zabývá. Část textu vychází z článků, publikovaných dříve v časopisu Respekt, nicméně to nijak neubírá na čtivosti nebo aktuálnosti. Přínosem pro mne byly také odkazy na další knihy (rozhodně mě zaujal "Rudý zákon") a také kapitola věnovaná propagandě.