Putování naším pravěkem

Putování naším pravěkem
https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99738/bmid_putovani-nasim-pravekem-ziX-99738.jpg 4 11 11

Kniha zve čtenáře na cestu časem od nejmladších geologických útvarů do doby vzniku nejstarších hornin. Každé z období je popsáno v celosvětovém kontextu a je nastíněna tehdejší rozmanitost rostlin a živočichů i důležité události, které měly zásadní vliv na běh geologických dějin. Z každého útvaru je představeno několik charakteristických nalezišť včetně popisu jejich současného stavu a možností sběru studijního materiálu. Text vychází z nejnovějších poznatků a objevů, z nichž některé publikovali sami autoři v prestižních časopisech. Fotografie lokalit a fosilií doplňují moderní rekonstrukce od Petra Modlitby a Jiřího Svobody, dvou předních postav současného paleoartu. Vyobrazené zkameněliny pocházejí z Chlupáčova muzea historie Země Univerzity Karlovy v Praze, Přírodovědecké fakulty, nesoucího jméno vynikajícího českého geologa a paleontologa profesora Ivo Chlupáče. Kniha je určena všem zájemcům o dávnou i nedávnou historii naší planety a vývoj života především na našem území.... celý text

Přidat komentář

AnoMANder
10.06.2021 3 z 5

Stejně jak se píše v komentáři níže, jsem čekal knihu pro širší, laickou veřejnost. Jde ale o dost odbornou knihu a po chvíli mi šla ze všech těch geologických etap hlava kolem :)
Vybral jsem si ji, protože jsem se chtěl něco dozvědět o pravěku na našem území, což se splnilo. Kvituji podrobné informace o našich nalezištích.
Ale jde o zajímavou knihu, výborně doplněnou ilustracemi, fotografiemi. škoda jen, že tam nebylo více informací k fauně (třetihorní a čtvrtohorní)

Hanka_Bohmova
19.03.2021 4 z 5

Na základě prvního dojmu jsem očekávala knížku popularizační, snadnou na čtení, dokonce jsem měla v úmyslu podstrčit ji dceři v páté třídě. To jsem po krátké ochutnávce zavrhla, text je odbornější (množstvím terminologie) a pro úplného neznalce se nehodí. Já sama jsem ovšem spokojená. Jednotlivé kapitoly dobře shrnují téma, výtvarné rekonstrukce a fotky posouvají prosté informace na novou úroveň a připojení lokalit pro terénní poznávání je přesně podle mého gusta. I když většinu uvedených míst již znám díky databázím České geologické služby, několik jich pro mě bylo úplně nových (a už se nemůžu dočkat, až mě vrchnost pustí z Prahy :o)). Pedagogicky si nejvíc cením tipu na lokalitu k přelomu proterozoika a archaika.


Autoři knihy

Martin Košťák
česká, 1971
Martin Mazuch
česká, 1973