Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483055/bmid_pycha-a-predsudek-93j-483055.jpg 5 7357 7357

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice , 1813

Ctenar1202
21.05.2020 2 z 5

Pýcha a předsudek....kniha na kterou budu vzpomínat...a proč? Protože jsem se s ní tolik natrápila. Nebavila mě. Ukrutně mě nebavila. V půlce jsem čtení vzdala a naprosto neknihomolsky si pustila film....a výsledek? Utrpení.... Mám ráda historické romány, ale tohle mě vůbec nezaujalo :( a je mi to líto. Tolik knihomolů je nadšených a já? Zklamaná.

LauraSýrová
17.05.2020 4 z 5

Nevím, jestli je vůbec vhodné psát jakoukoliv recenzi na knižní klasiku :D V době, kdy většinu romantických knih zastupuje kategorie dívčích slátanin, by si tohle měl přečíst každý, kdo miluje chce mít v literatuře co největší rozhled a ještě nepřestal věřit na pravou lásku :)

Vendula0808
12.05.2020 5 z 5

To je proste klasika !
Tu knizku miluju, hlavni hrdinku taky a cely pribeh vlastne :) Tak hezky napsane ❤️Urcite si ji znovu prectu.. do tretice ????

Maevie
09.05.2020 5 z 5

Romantický příběh Elizabeth Bennetové a Darcyho od svého vzniku pravidelně zasahuje srdce čtenářek i čtenářů a ještě tomu nějaký čas bude. Zatímco reálie a jazyk se změnily, lidské charaktery zůstávají stále stejné. Ať jsou to předsudky a pýcha u obou hlavních představitelů, nevhodné vychování paní Bennetové, mladistvá nerozvážnost Kitty, ovlivnitelnost Bingleyho, podlézavost pana Collinse i Wickhamovo prospěchářství, nositele jejich hlavních rysů bychom snadno nalezli i dnes. Pýcha a předsudek navíc nepřináší pouhý romantický příběh, ale také ironický pohled na anglický venkov se všemi tamními komplikovanými vztahy a pletichami.

marta14
27.04.2020 4 z 5

Napoprvé jsem skončila na straně 50, ale na druhý pokus se mi to povedlo přečíst. A jsem za to moc ráda. Tohle byla skvělá kniha. A od strany 100 mě to už opravdu začalo bavit a čím dál jsem v knize byla, tím jsem to milovala víc. Skvělá kniha!

Xendrra
26.04.2020 5 z 5

Kdyby tahle kniha nebyla přes 200 let stará, určitě by měla hrozně špatné hodnocení, protože je to čistá červená knihovna. Ale já se nebojím přiznat, že mě červená knihovna baví. A tahle taky! :)
Byla celkem napínavá a nečekaně vtipná. A hlavně šlo o zajímavý náhled na tehdejší způsob života. To si člověk zase o něco víc váží doby, ve které žije.

helenkan
24.04.2020 5 z 5

Tak si opět vychutnávám mojí srdcovku.V každé době potěší. Krásná knížka.

Tereyciiik
15.04.2020 5 z 5

Nádherna knížka,trvalo mi dlouho se pročíst na konec. Sice se mi to špatně četlo, ale příběh to vynahradil víc než dobře.
Velice se mi líbil milostný příběh hlavní hrdinky a hrdiny. To jak ji vášnive miloval, ale dával to velice zvláštním způsobem najevo. To jak myslel, že o ní přišel, díky jejímu odmítnutí a tim pádem se pustil do sledu události, aby napravil, co sám způsobil a za čím si stál a to jen díky nezměrné lásce. I když skoro celou knihu jsem si říkala, že to nemůže dopadnout dobře, tam mě to moc mile překvapilo.
Nečekala bych, že mě tato autorka, tato knížka a tento příběh tak zaujme. Musím si pustit film, snad mi to knihu nezkazi.

franzkfk
09.04.2020 5 z 5

O těch z nás, kteří věří, že kompromis v lásce může mít jen pozitivní konotaci.

jinbr
03.04.2020 5 z 5

Tuto knihu hodnotím v kontextu doby, kdy byla napsána. Je velmi výstižným popisem iluze, kterou kdysi lidé vytvářeli, aby byli ve společnosti uznáváni a samozřejmě i z nich vyplývajících předsudků. Při čtení jsem si rovněž uvědomila, jak mnoho kdysi lidé mluvili a přitom velmi často tak málo řekli.

Noisette73
02.04.2020 4 z 5

Ano, je to takové cukrátko, ovšem takové, které se krásně čte a člověk se do světa plesů, bridže, pikniků a konverzací o počasí čas od času rád podívá, nejde to pořád, ale občas to je fajn. Jen je pravda, že pro pana Darcyho jsem nějak nezahořela, je to pro mě až moc velký pan dokonalý a já na ty bezchybné muže prostě nejsem.

MIA-chan
31.03.2020 5 z 5

Snažím se najít nějaká smysluplná slova, abych vám mohla popsat, co k této knize cítím.
Je to... neskonalá nádhera, moje srdce jí bude patřit navždy. I po několikátém čtení ve mně vyvolává stejné, možná i větší, emoce.
Dokonalost sama...
"Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení."

kniznimaniak03
30.03.2020

Kniha byla skvělá,hezky napsaná,čtivá,hlavní hrdinka morálně silná a velice inteligentní ...doporučuju

AnnieR.
29.03.2020 5 z 5

,,Marně jsem se vzpíral, marně jsem bojoval sám se sebou, nemohu se již dále bránit svým citům. Musíte mi dovolit, abych vám vypověděl, jak hluboce vás miluji a obdivuji."
....…................................
Pýcha a předsudek, nejkrásnější román jaký jsem kdy četla, byla to příjemná změna po všech těch thrilerech a dramatech a teen knihách.
Jako většinu dívek a žen mě okouzlil šarm pana Darcyho, řekla bych, že jsem až zamilovaná a vyloženě nesnáším paní Bennetovou.
Elizabeth se snaží čtenáře přesvědčit (a teď pozor, spoiler), že pan Darcy je arogantní blb, který rád ničí životy jiných, ale narozdil od filmu (který je podle mě také super a doporučuji kouknou, film z roku 2005) v knize můžeme číst rovnou i o citech jeho a tak může být všem jasné, že ta jeho pyšná slupka je jen pro okolní svět a dokážeme se vcítit do jeho úmyslů (já tedy ano!). Na druhou stranu můžeme chápat i jednání slečny Elizabeth, neb pan Wickham je dokonale přesvědčivý lhář.
Může být tedy pan Darcy přešťastný, že někdo jako Elizabeth jej miluje? Může být Elizabeth šťastná, že ji pan Darcy přesto všechno odpustil její předsudky vůči němu? Možná to nakonec buda ta jejich povaha... Jsou si dokonale podobní. Pýcha a předsudek přesně vyjadřuje jejich povahy. Neodsuzuji tedy ani jednoho a jak jsem postupovala v četbě těšila jsem se konce, až si řeknou své ano.
.............................
,,Nebýt vás, nejdražší, nejmilovanější Elizabeth. Jsem vaším věčným dlužníkem. Dala jste mi lekci, tak krutou na začátku, ale tak plodnou a významnou pro můj další život. Teprve vy jste mě dokázala pokořit."
........................
Ukládám tedy tuto knihu s těžkým srdcem do knihovny, protože mi ti dva budou nesmírně chybět a můžu sama za sebe říct, že se tato kniha stává jednou z mých oblíbených. 100% úspěch!.

Lily-fairy
26.03.2020 5 z 5

Konečně klasika, která za něco stojí.

bararich8
22.03.2020 5 z 5

Pro mě nečekaně velmi čtivá a místy i vtipná knížka, moc jsem si její čtení užila.

Aja39
15.03.2020 5 z 5

Nejprve jsem viděla film a ten se mi moc líbil tak jsem si přečetla i knihu. A hrozně se mi libilo že jsem si mohla prožít víc co si hlavní představitelé mysli a co cítí než ve filmu. Prostě krása.

milena8281
13.03.2020 5 z 5

Ještě nikdy jsem Austenovou nečetla. Neviděla jsem ani film. A tak jsem si říkala, že bych si asi měla rozšířit obzory. Nu, bylo to fajn, jiné, než dnešní literatura. Říkala jsem si, jak jiná byla tehdy společenská konverzace - úplné filozofické cvičení. Dnes bychom spoustu věcí okomentovaly nanejvýš pár slovy, oni několika větami. Charakteristiky postav byly úžasně vykreslené. Díky tomu si jde celkem snadno udělat představu o tehdejším způsobu života a úrovni jednotlivých postav. Matinka byla dokonalá :D

Yorika
02.03.2020 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala s despektem. Čekala jsem jen další červenou knihovnu, plnou vzdychání a milostného tokání.Autorka mě však mile překvapila.Na svou dobu psala velmi osvíceně a nechybí ji ani smysl pro humor.
I když tuto literaturu příliš nevyhledávám ,,Pýcha a předsudek" tvoří vzácnou výjimku.

Michelle22B
27.02.2020

Tato kniha má podle mého svůj věhlas oprávněně. Přenesete se do doby, kde láska byla o něčem jiném a můžeme se něco naučit i ponaučit, oproti dnešním způsobům. Je pravda, že některé česti byly trochu zdlouhavé, ale to patří i k době této knihy. Celkově mě kniha mile potěšila a po dočtení jsem jí odkládala s úsměvem a dobrým pocitem.