Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483055/bmid_pycha-a-predsudek-93j-483055.jpg 5 7355 7355

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice , 1813

Anniee
25.10.2020 5 z 5

Na neustálá doporučení jedné slečny jsem se na tuto knihu rozhodla vrhnout uprostřed mé zatím největší čtecí krize... A jak to dopadlo? Zamilovala jsem se tak moc jako už dlouho ne. Hned po dočtení nechala ukápnout slzu a otevřela knihu znovu. Vychutnávala si každou větu.

Jak mě doteď mohla míjet? Dnešní romantické bestsellery na ni nemají ani z poloviny. Zamilovala jsem se do jazyku, jakým je Pýcha a předsudek psána, do prostředí Londýna a Pemberley, do Elizabeth, do Darcyho. Okouzlena jsem se nebyla schopna od knihy odtrhnout. A že byla pomalá? Miluju slow burn romance a táhlé popisy, pokud jsou kvalitní. A u téhle krásky bych klidně ještě sto dvěstě stran přidala.

Jsem srdcem i duší romantička a tomu asi odpovídá mé hodnocení. Jsem ale poměrně náročná romantička. A zrovna v tomhle případě to mělo všechno, za co jsem ochotna platit zlatem - pomalý vývoj vztahu (vlastně všech vztahů), žádná zbrklá rozhodnutí a “miluju tě” po pěti stranách, rozsáhlé, ovšem ne nudné, popisy všeho.

Vím, že na tu dobu to byla velmi výjimečná knížka, a doufám, že tomu tak je i teď. Byl to zajímavý pohled do doby domlouvaných sňatků kvůli majetku a příjemná změna od knih, kde spolu dva spí už po třech minutách. Ihned objednávám její další díla.

laura
21.10.2020 5 z 5

Kdo by je nemiloval? A tak je milujeme a nenávidíme, chápeme i nechápeme, obdivujeme i zatracujeme...

A mezi tím vším doufáme, že stejný příběh, někde, někdy, prožijeme i my. Že jednou potkáme toho svého pana Darcyho...

Krásné, něžné, romantické, plné mouder, obyčejné všednosti i křehké krásy. Četlo se to krásně. A já ty jemné doteky něhy a lásky cítím v srdci doteď.

KatkaLas
21.10.2020 5 z 5

Naprostá klasika, která měsnad nikdy neomrzí. To vzdychání ženských hrdinek slyším i přes stránky knihy... Každý si o Vánocích pouští Lásku nebeskou, já čtu tuhle knihu. Už se těším na prosinec.

DreamerX9
15.10.2020 4 z 5

Film jsem viděla jako první a knihu četla až pak. Čte se to úžasně a kniha více vtáhne do doby ve které se příběh odehrává. Děj ačkoliv známý tak byl knihou skvěle doplněný (Co jste neviděli ve filmu) a také velmi čtivý

Amízek
10.10.2020 3 z 5

Mám ráda dobu, v níž je kniha napsaná. Líbila se mi, ale nebavila mě víc, jako film. V knize hlavně vedou řeči o vztazích, pomlouvání, co komu vadí. Inu zázrak to pro mě není, ale pěkná je. Líbilo se mi, jak Elizabeth a pan Darcy se furt pošťuchovali a jako malé děti si nebyli schopni říct, co cítí.

Renike
09.10.2020 2 z 5

Film byl lepsi, nicmene neni muj salek kavy cist o nicem jen o pomlouvani, o vztazich a o lidskych povah..to nemeli lide nic na praci? :)).. v te dobe zit by se mi moc nelibilo.. hvezdicky davam za humor pana Benneta

Witness
03.10.2020 5 z 5

Skvělá četba, doporučuji všem.. Kniha dává smysl od názvu až po závěrečnou větu. Jediné co bych "vytknul" je postava Jane, která je na můj vkus až příliš naivní a až nesmyslně dobrosrdečná.

renda03
30.09.2020 5 z 5

Vynikající kniha. Nejvíce mě zaujala slušná anglická společnost provázená svými konvencemi v protikladu s velmi chytrou, milou ale také mírně sarkastickou Elizabeth. Naprosto dokonale napsaná kniha. Pýcha pana Darcyho, předsudky slečny Elizabeth ... velmi poutavé.

Lucy.book
29.09.2020 5 z 5

Velmi čtivá knížka, moc jsem si ji užila. Krásný příběh z anglického období. Klasika kterou určitě doporučuji.

Hedviga
20.09.2020 5 z 5

Práve som si už po druhý krát pozrela seriál z roku 1995 a uvedomila som si, že som sa nevyjadrila k svojej obľubenej knihe. Je to samozrejme "červená knižnica", ktorá ale preskočila dobu. Romá je napísaný s takou realistickosťou, dôvtipom a pôvabom, že obstál v čase a stal sa z neho jeden z vrcholných ženských diel v histórii literatúry.

Tony86
16.09.2020 4 z 5

"Hodláte mě polekat...? ... Ale já se vás nebojím ... Jsem strašně paličatá, a když na mne někdo zadupe, schválně neuteču. Zkusí-li mě někdo vyděsit, dodá mi tím odvahy." Myslím, že přesně tady Darcy čtverácké Lízince dokonale podlehl. :)

Nel-ly
15.09.2020 5 z 5

legendární romance, která je důkazem, že jedna z nejlepších červených knihoven na světě nepotřebuje ani jediný polibek :)
má to všechno: prostředí Anglie 19. století, humor, sebereflexy hlavní postavy a její nedokonalost, poučení a... pana Darcyho

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Anglický venkov, plesy, humor a pan Darcy :-)
Kdo by se tam nechtěl podívat:-)

Jejunka
01.09.2020 5 z 5

Je to psané jinak, to se dalo čekat. Ale prostě film miluju a na tuhle knihu jsem se těšila. Jsem spokojená, i když se občas četly pasáže hůř někdy líp. Tohle nejde hodnotit jinak než 100%.

Lenni_3006
26.08.2020 5 z 5

Prekrásny príbeh. Spôsob, akým autorka píše je veľmi špecifický, nenechá čitateľa oddýchnuť - kniha neobsahuje "prázdne" alebo "oddychové" kapitoly; v príbehu sa neustále niečo deje. Najlepšie prečítať PRED pozretím filmu :)

lencin
25.08.2020 5 z 5

Dobrý, hodně dobrý román pro ženy. Konec 18.století. Ironické a vtipné postřehy. Hlavní postava Elizabeth je krásná a inteligentní.
(2006)

VéjaTarabová
25.08.2020 5 z 5

Ačkoli bych to vůbec neočekávala, toto dílo jsem si naprosto zamilovala a zařazuji ho mezi top tři knihy, co jsem kdy četla. Spisovný jazyk a archaismy mi zde vůbec nevadí, ba naopak jsem si styl psaní Jane Austenové velice oblíbila. Hlavní postava Elizabeth byla úžasná, například tím, jak vyjadřovala své názory a nebyla tak nerozumná jako její mladší sestry. Pan Darcy na mě ze začátku působil velice povrchně, ale postupem času jsem začala chápat jeho uzavřenost a na konci příběhu jsem ho měla stejně ráda jako Elizabeth. Mohla bych zde klidně vypsat jaký mám názor na všechny jednotlivé postavy a neměla bych s tím problém, avšak myslím, že bude rozumnější to shrnout tak, že ve mně kniha zanechala mnoho emocí a myšlenek. Rozhodně se k ní někdy v budoucnu ještě vrátím.

,, Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

,, It is a truth universally acknow ledged, that a single man in possession of good furtune, must be in want of a wife. "

2153
23.08.2020 5 z 5

Pro mě to ze začátku byla knížka určená k maturitě, a asi bych se k ní jinak nedostala, ale příběh se mi opravdu líbil, určitě stojí za to si ji přečíst :)

99jana99
22.08.2020 2 z 5

Kniha mě bavila tak na posledních 100 stránkách. Jinak spousta jmen v kterých jsem se ztrácela.

radkanin
19.08.2020 2 z 5

Toto není ale vůbec můj šálek kávy, asi jsem v tom nenašla, to co ostatní..za mě ne..nuda nuda šeď. Na tuhle klasiku prostě nejsem :D