Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483055/bmid_pycha-a-predsudek-93j-483055.jpg 5 7355 7355

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice , 1813

Gambettka
03.01.2021 3 z 5

Kniha se pekne cetla, ale v mych top knihach a si nezustane. Za me moc dlouho se tam rozebiraji pocity a spad kniha dostava az ke konci.

bílárůže
30.12.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek je milovanou knihou mnoha žen a i já se do této skupiny řadím. Lehkost, s jakou je napsána, mě stále fascinuje i po druhém přečtení. Nejsem zvyklá číst knihy vícekrát, jen když se mi kniha nějakým způsobem zalíbila, nebo k ní mám z jiného důvodu blízko. Téma popisované v tomto díle je pro mne inspirativní a oddechové. Je příjemné si čas od času přečíst o opravdové lásce, jež nalezla naplnění tím nejjednodušším způsobem. S Elizabeth Bennet jsme si, myslím, podobné, obě jsme stejně tvrdohlavé, proto mi byla jako hrdinka nejsympatičtější, zato její matku a sestry, kromě Jane, jsem nemohla vystát. Pan Darcy je pro mne stále idolem pravého muže, kterého není rovno. Všem dalším odhodlaným čtenářům a čtenářkám přeji, aby i pro ně byla Pýcha a předsudek nezapomenutelnou knihou, která nese mnoho morálního ponaučení a realistického pohledu na svět, jako pro mne.

Lenisk@
20.12.2020 5 z 5

Konečně jsem se dostala k paní Austenové! A jen lituji, že jsem si nenašla čas dříve. Od této knihy jsem nemohla odejít, přestože jsem tušila, jak dopadne. Někdy je potřeba oživit tu romantickou část naší duše.

Pavla-Adina
19.12.2020 3 z 5

Idealisticko-ironický román rodinného typu mi dal hodně práce při čtení. Ale jsem ráda, že jsem poznala tento klenot anglické literatury 19. století. Je důležité znát tyto pilíře světové literatury.

ElikaS
18.12.2020 4 z 5

Do Pýchy a předsudku jsem se pustila, protože je to knížka, na kterou odkazuje celá řada dnešních romantických knih. Navíc, kdo by neznal pana Darcyho? :-D Tak jsem si říkala, že si ji přečtu, abych si trošku rozšířia obzory a udělěla si o panu Darcym vlastní obrázek.

Musím říct, že se mi knížka líbila. Vlastně se jedná o předchůdce dnešním romantické literatury. Pan Darcy je vlastně typický hridna romantických knížek – bohatý, dobře vypadající, arogantní, trochu sebestředný, ale má zlaté srdce. Tuhle definici naplňuje většina dnešních romantický hrdinů. Elizabeth je sebevědomá a svá mladá žena, která se nebojí říct to, co si myslí. Na tu dobu to jistě bylo pokrokové dílo.

Knížka se i dobře četla, z toho jsem měla trošku strach, ale nijak mě starší jazyk nerušil, neubíralo to na čtivosti a celkově hodnotím knížku velmi kladně.

raty
17.12.2020 5 z 5

Oblíbená klasika, kterou nachází každá další generace čtenářů.

xasa40
14.12.2020 5 z 5

Četl jsem nový překlad z roku 2020 od Blanky Carrière. Osobně se mi zdá lepší a snazší, než starší překlady. I přes nemalou snahu překladatelky je ale vidět, že klasická angličtina je namáhavá disciplína. Pokud se na to někdo cítí, doporučuji číst dílo v originále - i za cenu toho, že by musel častěji sahat po slovníku - dostane tak dávku nezaměnitelné britské kultury. Pro četbu v češtině ovšem vřele doporučuji nový zmíněný překlad.

Jinak kniha je to samozřejmě báječná!

majc
29.11.2020 5 z 5

Tahle knížka bude navždy v mém srdci. Moc se mi líbí, jak autorka popisuje tu dobu, jaká slova používá a chování postav. Každá z dcer Bennetů je něčím jiná a zajímavá. Samozřejmě hlavní hrdinka Elizabeth je mi ze všech sympatická nejvíce a moc se mi líbí její pohled na tehdejší svět. Zkoušela jsem i další knihy od této autorky, ale nedočetla jsem. Tahle kniha má prostě své neodolatelné kouzlo, a taky pana Darcyho.

makovec201
23.11.2020 5 z 5

Tohle je taková klasika, ke které se vždycky vracím v listopadu před Vánoci, ak ve mně celé svátky rezonuje a já mám náladu se zamilovat.

nikola3758
18.11.2020

Nádherná kniha!!!

vladka321
14.11.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek je kniha o charakterech postav, jejich přetvářkách, intrikách, naivitě. Je až s podivem jak tento příběh je stále aktuální. Jako lidstvo se neměníme. Jsme stále stejní. Plni polopravd s předsudků.

tsai.
14.11.2020 5 z 5

Konečně jsem se k této klasice dostala, i když skrze povinnou četbu... nejlepší čtivo za semestr. Chvíli mi trvalo zvyknout si na autorčin styl a slovíčka ze začátku dělala trošku problém, ale jakmile jsem se do toho začetla, bylo jasné, že bude patřit mezi mé favority.

Konec dobrý, všechno dobré, i když jsem se během čtení nemohla ubránit myšlenkám, že nebýt toho, že oba Darcyho rodiče již zemřeli, nic z toho by se neudálo. Právě jejich absence v době, kdy potkal Elizabeth, mu dala možnost ke změně. Mám ráda naivní představy, že láska překoná všechny překážky, a to i společenské rozdíly v zemi, která si na tento pořádek velmi potrpěla a částečně potrpí dodnes, protože realita v tomto ohledu byla poměrně krutá. A právě v tom je kouzlo podobných děl, možnost utéct od reálného fungování světa a předstírat, že všechno vždy dobře dopadne a každého čeká osud podle zásluh.

dopíšu, až si utřídím myšlenky

Čteno v AJ

Dani3
08.11.2020 4 z 5

Název knihy hezky vystihuje povahy hlavní dvojice. Elizabeth je chytrá a předpojatá a soudí podle prvního dojmu. A ten se většinou špatně napravuje zvlášť, když Darcy působí velmi nespolečensky.

Autorka zároveň poukazuje na negativní stránky tehdejší společnosti, na svazující společenská pravidla, pomluvy a klepy. Matka Bennetová byla zářný příklad toho, že je ochotná své dcery provdat stůj co stůj. Bohužel není schopná ve své hlouposti nebo krátkozrakosti vyhodnotit, že svatba se špatným nápadníkem není tou správnou cestou.

misatrix
07.11.2020 5 z 5

Knize se nedá nic vytknout, pan Darcy je pyšný, Elisabeth plna předsudků... Dej ma mile zápletky, které jsou vice či méně zapletene. Oproti filmovému zpracování je kniha obohacena o vnitřní pohnutky a další detaily. Knihu rozhodne doporučují, sama se k ni rada vracim.

michaella03
05.11.2020 5 z 5

Kniha mi ležela v knihovně už pár let, stále jsem se k ní nějak nedostala. Když jsem ji zhruba před rokem začala číst, zasekla jsem na nějaké stodvacáté straně a odložila ji. Zhruba před měsícem jsem objevila filmovou adaptaci z roku 2005 a já se následně do díla (i filmu) zamilovala. (Velké díky Keiře i Matthewovi :D)
Líbí se mi tehdejší život, kdy mezi každodenní starosti patřilo dobře se provdat, chodit na plesy a žít tak bohatý společenský život :D. V knížce sice bylo pro mě pár nezajímavých míst, ale jinak převládala zvědavost, co bude dál. Mrzí (a štve) mě snad jen jedna věc - tam kde bych moc ocenila dialogy, máme jen nepřímou řeč (nejvíc snad právě mezi Elizabeth a panem Darcym).
Je to moje nejvíc polepíkovaná a vyznačená knížka, určitě se k ní ráda vrátím.

ViktorieMars
03.11.2020 3 z 5

Já opravdu neholduji historickým románům, avšak musím uznat, že Austenová má něco do sebe. Kniha se mi velmi dobře četla, neboť v ní panovalo stálé napětí a udržovala mne po celou dobu zvědavou, co bude na další straně. Ani zde není výrazné množství nudných scén, pro literaturu 19. století tak typických. Dobrá volba k maturitní četbě.

macek8
02.11.2020 5 z 5

Krásný a pravdivý příběh. Přiznám se, že i já jsem kolikrát podlehla své neopodstatněné pýše a předsudkům podobně jako hlavní hrdinka. Zkrátka jsem si něco vykládala jinak, než to bylo ve skutečnosti...

AnselmaAlois
02.11.2020 5 z 5

Na tuhle knihu nemá čas vliv. Je stále tak okouzlující, čtivá a ironická jako byla před 150 lety.

_Knihomolka_
31.10.2020 3 z 5

Bouhužel mě tato kniha vůbec nezaujala. Zasekla jsem se na 121 straně, protože mě to už nebavilo. Nechám si ji na střední školu na povinnou četbu a budu doufat že se do toho nějak donutím.

Maruš.D
28.10.2020 5 z 5

Toto byl můj první román od J. Austen a musím říct, že mne to velmi zaujalo.
Rozhodně je kniha jiná než třeba historické romány od S. Jeffries, ale to se dalo čekat. Líbí se mi, jak je kniha autentická, jelikož autorka ji psala před dvěmi staletí a tudíž věděla, jak se v té době mluvilo, co se dělo a jak se to dělo.
Román je o pýše, bohatství, chudobě, intrikách, záludnosti a především o lásce. Od novodobých autorů dávám přednost u méně “omáčky” a více děje a dialogů, avšak od J. Austen jsem si nemohla přát nic jiného.
Nedávno jsem shlédla i film a musím říct, že mne mile překvapilo, jak se knize podobá.