Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

miliváv
14.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha, sice jsem první viděla seriál, který byl mimochodem výborný, ale přesto jsem byla z knihy maximálně nadšená. Miluji Lizzy a pan Darcy je prostě snem všech žen. Určitě se ke knize znovu vrátím.

Jana-Marie
09.01.2020 5 z 5

Pro mě nádherná klasika, od které jsem se nemohla odtrhnout. Jednou se k ní určitě ještě vrátím.

Minjin
08.01.2020

Lehké čtení, ale k zamyšlení.

zazvorek
06.01.2020 5 z 5

Lizzy a Darcy budou vždycky představovat postavy natolik sympatické a obdivuhodné, že už jen díky nim zůstane Pýcha a předsudek naprostou nadčasovou klasikou. Každá by chtěla za muže neproniknutelného Darcyho, každý by chtěl za ženu odvážnou Elizabeth. Kromě nich ale román dotváří plno dalších zábavných i soucit zasluhujících postaviček (pan Bennet, pan Collins!) a velmi mě baví ta všudypřítomná ironie.
Bohužel jsem knihu četla až poté, co jsem asi 30x viděla film s KK a MM, a tak jsem pro všechny postavy i místa měla už předem jasně daný vizuál a fantazie si je nemohla vykreslit po svém. Nicméně film nepokrytě zbožňuju, není to tedy pro dílo Jane Austenové až taková ztráta...:-)

svanta
06.01.2020 5 z 5

Prostě klasika!

asanita
03.01.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek je román, který sleduje svět středostavovských vrstev žijících na venkově, jimiž citelně neotřásly napoleonské války a ke kterým nedoléhal ohlas počátků průmyslové revoluce. Tématem knihy je ziskuchtivost, touha po vyšším společenském postavení, pokrytectví a faleš a zároveň postavení žen ve společnosti a sňatky bez lásky. Velmi se mi líbil charakter Elizabeth, která se nebála postavit lady Catherine de Bourgh nebo odmítla sňatek s panem Collinsem. Také mě zaujala ironie, jež prostupuje celou knihou a celková komičnost každodenních situací v rodině Bennetových.

KnihomolkaKatka
01.01.2020 3 z 5

Na to, jak je zde kniha dobře hodnocená, jsem čekala, že se mi bude více líbit. Nebyla úplně špatná, dala jsem jí 3,5 hvězdičky, ale také nic, z čeho bych se posadila na zadek. Možná jsem jí jenom četla ve špatném období...
Navíc mi přišlo, že se autorka zabývá hlavně příběhy ostatních postav, než aby se více soustředila na Darcyho a Elizabeth. Začátek knihy mi vyloženě vadil, protože tam byly dokola rozebírány řeči o dědictví.
Romantika se mi líbila, i když jí zde nebylo tolik, kolik jsem čekala, že bude. Uvidím, po čese se k ní zkusím vrátit a třeba se mi bude líbit víc...

tsal
23.12.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek je nejspíš jediná věc, která mě občas dovede k myšlenkám, že svatba a děti by možná přeci jen nemusely být špatný nápad. Kdybych potkala svého Darcyho. A kdyby Bingleyho radši zval někam do klubu a ne k nám. Tak kniha je zkrátka perla.

Austenová nám servíruje plejádu propracovaných a psychologicky odlišných (a odlišených) charakterů, nechává je procházet jejich lepšími i horšími chvilkami, baví nás jimi, děsí, kárá i utěšuje. Každá postava v Pýše a předsudku má nějaký účel, téma, na které chce autorka upozornit a k němuž se chce vyjádřit. A přesto každý jeden z nich působí živě a lidsky a ani jednou vám nepřijdou jako loutky na špagátech. Stejně dobře si Austenová vede ve vyvolávání emocí. Směji se vtipným pasážím, raduji se při šťastných událostech, trnu a zatajuji dech, když na scénu nastoupí drama (a já vyzývám všechny autory světa, aby takové drama z dnes již naprosto nedramatických okolností vyčarovali i oni!), schovávám hlavu do dlaní, když se hrdinové dopustí přešlapu. Hlavně ale zbožňuji Elizabeth, v níž se poznávám, a Darcyho, v němž se poznávám také. Jejich slovní přestřelky, zápas s vlastními chybami a závěrečné poučení. A taky komunikaci! Něco se jim nezdá, něco jim uniká, tak jdou a promluví si o tom. Možná v záchvatu vzteku, možná na základě mylných informací, možná až v závěru, ale udělají to! Alespoň někde ještě komunikace funguje (koukám na tebe, Fantome opery).

Pokud jde o mě a Pýchu a předsudek, miluji ji od prvního slova při prvním čtení a hodlám ji milovat do posledního slova u šedesátého čtení někde nad hrobem.

Makaja
22.12.2019 4 z 5

Klasika pro holky a dámy, pro všechny romantické duše, k níž jsem se vrátila v rámci výzvy. Moje oblíbená od Jane je Rozum a cit, ale i tak jsem to zase zhltla na jeden zátah jedno nedělní odpoledne.

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Nadčasová klasika, krásné prostředí, nezaměnitelný příběh lásky a pan Darcy! Co víc si přát? Každá dívka podle mě ve skrytu duše doufá, že nalezne také svého pana Darcyho a prožije si svoji Pýchu a Předsudek.

Amalberga
09.12.2019 5 z 5

Čteno v angličtině. Kniha má nádherný jazyk a její příběh je nadčasový.

PapayaD
07.12.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek je kniha úplně mimo mou komfortní zónu, ale četla jsem na ni spoustu pozitivních ohlasů a když jsem měla možnost si ji v knihovně půjčit, nemohla jsem říct ne.
A byla jsem opravdu příjemně překvapená! Autorka píše sympaticky, příběh ubíhá jedna báseň a hlavní hrdiny si jednoznačně zamilujete. Z každé stránky na čtenáře dýchá zamilovaná, místy mile naivní atmosféra a o trapné a vtipné situace taky není nouze. A to prostředí má taky něco do sebe, chtěla bych tu dobu navštívit.
Ke knize se určitě někdy vrátím a s klidným srdcem ji můžu doporučit. Vážně, zkuste to, nebudete litovat.

Maruspulpanu
05.12.2019 5 z 5

Přesně jak píše fionka, několikrát přečtená kniha a stále dokáže upoutat

Dizzy3
12.11.2019 5 z 5

Moje nejmilovanější kniha, kterou mám přečtenou tolikrát, že bych to ani nedokázala spočítat. Každoročně se k ní jednou či dvakrát vrátím.. Je to zkrátka celoživotní láska :) Příběh znám nazpamět a stejně je to vždycky jako kdybych ji četla poprvé a hltám každé slovo :) Takové kouzlo jako má tento příběh žádná jiná kniha u mne nemá :)

A.K.A.R.
01.11.2019 5 z 5

Je to jako deja vu.(je to špatně napsané ale všichni chápou, co tím myslím). Příběh, který je napsaný takto. Myslela bych si, že mne bude nudit. Omyl. Tahle kniha si mě zotročila a já ji prostě musela dočíst do konce. Hrozně mě to bavilo a , i když už jsem trochu věděla, o čem to bude, ta úvodní věta mě prostě dostala a já se musela smát. Tuhle větu snad musí znát polovina lidí, co se kdy naučili číst. Než jsem knihu začala číst, podívala jsem se na upravený film "Pýcha, předsudek a zombí". Je to sice dost upravené, ale pokud jste to viděli a zároveň četli, dáte mi jistě za pravdu, že to rozhodně sedlo. Jinak, kniha je velmi zajímavě napsaná. Mohu to přiřadit k Jane Eyrové. Měla jsem z toho trochu strach, ale sedli jsme si, a pak už to šlo jako po másle. Knihu musím doporučit a někdy se možná i zasmějete. Jen na začátku je asi složitější, se v tom jejich protokolu vyznat, avšak pak to přestanete vnímat.

fionka36
31.10.2019 5 z 5

Jane Austen, má srdcovní záležitost. Již několikrát přečtená kniha a stále dokáže upoutat

4444913
19.10.2019 5 z 5

Jen ještě malá poznámka k pravdivým komentářům že filmové zpracování nepobralo zdaleka všechno-několik let před filmem vznikl šestidílní seriál který je naprosto skvělý,herečku co hrála Elisabeth nepojmenuju ale pana Darcyho tam hrál Colin Firth.Vyšlo na dvd v češtině a je to věc!

4444913
19.10.2019 5 z 5

Co dodat.Poklidná Anglie 19.století,společenský život,malá dramata všedního dne kde dobré způsoby byly samozřejmostí a dobrý ženich pro rodinu s pěti dcerami a nevelkým majetkem životní nutností.Hrdá a samostatná slečna Elisabeth Bennetová je pro mě jednou z nejzajímavějších a nejsympatičtějších literárních postav.

Blair88
17.10.2019 5 z 5

Kniha, která mě dovedla do světa knih. Klasika, která nezklame.

TimetoStyle
21.09.2019 5 z 5

Tohle dílo mělo tu čest, že bylo první od Jane Austenové. Když jsem zahlédla Austenovou v seznamu četby k maturitě, tak jsem zajásala. Hned bylo jasné, že si ji prostě musím přečíst.
Úplně poprvé jsem o této autorce slyšela od Rory z Gilmorových děvčat, vychvalovala celou autorčinou tvorbu. Jejímu klukovi Deanovi o ní vyprávěla jako o bohyni a divila se, že našla někoho, kdo od ní ještě nic nečetl.
Nejdříve mi trvalo, než jsem si získala cestu k Elizabeth, to mi zabralo chvilku déle, než si moje srdce získal pan Darcy. Potom to byla láska až za hrob jak od Elizabeth, tak i ode mě :-) Pokud o něm nebyla v knížce jen chvilku zmínka, měla jsem hrozné nutkání přeskakovat stránky, což běžně nedělám. Utrpením pro mě bylo odložit ji jen na chvíli.
Už od hodně lidí jsem slyšela, že Darcyho vyznání lásky k hl. hrdince této knížky je prý nejhezčí ze všech. Zní takhle ↓

Jestli se vaše city od loňského dubna nezměnily,
řekněte mi to teď. Moje city a přání se
nezměnily. Ale jedno vaše slovo mne umlčí navždy.
Nicméně jestli se vaše city změnily…
Musel bych vám říct, že jste mě očarovala,
mé tělo i mou duše a že vás miluji. Miluji vás.
A od tohoto dne od vás již nikdy nechci být odtržen.

Podle této knížky je i natočený film, který jsem viděla snad nesčetněkrát. Mám ho strašně ráda, proto vám ho můžu vřele doporučit.
Od Austenové je tohle moje první dílo, které jsem měla jasné, že si ho k maturitě dám. Určitě si vyberu ještě jednu knížku od ní, možná padne moje volba na Emmu, která mi už podle anotace přijde zajímavá.
Knížku můžu doporučit všem romantických duším ♥ Já se při čtení usmívala snad celou dobu. Hrozně se mi líbila atmosféra, kterou na mě knížka dýchla. Byla taková uklidňující a rodinná.