Que el pueblo mande!

Que el pueblo mande!
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188895/que-el-pueblo-mande-188895.jpg 4 4 4

Studium politiky v Latinské Americe má ve světě – a částečně i u nás – bohatou tradici. Byl to totiž vývoj v Latinské Americe, který často určoval výzkumné priority světové politologie. Latinskoamerická zkušenost mimo jiné podnítila diskuse o prezidencialismu a parlamentarismu. Stejně tak řada hypotéz týkajících se hroucení demokratických režimů, (re)demokratizace či konsolidace základních demokratických institucí byla nejprve testována na latinskoamerické zkušenosti a následně vstoupila do obecné komparativní politologie. S ohledem na to je v knize rozpracován obsáhlý teoretický rámec, který se zabývá koncepty, jako jsou stát, režim, vláda nebo populismus. Mnohé z nich jsou v české politologii analyzovány vlastně poprvé. Zatím poslední podnět výzkumu latinskoamerické politiky přinesl počátek nového tisíciletí, kdy v mnoha zemích došlo k mocenskému vzestupu levice, který často znamenal buď první skutečné střídání u moci, nebo projekt zásadní transformace politického režimu. Záměrem této publikace je charakterizovat tuto „levicovou vlnu“, vymezit, kdy jde „pouze“ o změnu vlády a kdy o změnu režimu. S ohledem na odlišnosti působení jednotlivých levicových vlád autoři navrhují jejich typologii, která pomáhá osvětlit tyto rozdíly a vymezuje tzv. radikální vlády, jež usilují o změnu režimu a jsou v tom relativně úspěšné. Těmito radikálními vládami jsou vlády Huga Cháveze ve Venezuele, Eva Moralese v Bolívii a Rafaela Correy v Ekvádoru. Jim jsou věnovány samostatné případové studie. Jaké důsledky má slabá státní identita? Proč je akceschopnost státu mnohdy důležitější než typ politického režimu? Může být populismus dobrým nástrojem demokratizace? A co je vlastně populismus?... celý text

Přidat komentář

Beltrix
13.09.2023 3 z 5

Musím přiznat, že o oblasti Jižní Ameriky nemám příliš mnoho znalostí, proto pro mě tato kniha působila tématem zajímavě. Bohužel samotné pojetí nijak převratné není.
První polovina knihy věnující se definicím pojmů stát a populismus působí spíše kompilačním dojmem, druhá část přináší tři případové studie, které však obsahují takřka prostý popis, bez většího přesahu.

Autoři knihy

Radek Buben
česká, 1979
Vladimíra Dvořáková
česká, 1957
Jan Němec
česká, 1980