R. U. R.

R. U. R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5669 5669

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

Loxias
07.04.2019 4 z 5

Tezko se mi formuluje nazor. Je to urcite nadcasove dilo, se spoustou vystiznych myslenek, ale v kontrastu dnesni doby to pusobi prilis jednoduse a ma mnoho nevyuziteho potencialu, ktery by dokazal hru jeste vice zdramatizovat.

Kory98
28.03.2019 5 z 5

Pan Čapek je právem považován, mimo jiné, i za jednoho ze zakladatelů sci-fi. Přiznám se, že to bylo moje první setkání s touto knihou, přestože tento žánr preferuji. Skoro se stydím sama před sebou, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Myslím, že je to kniha, která nezestárla s postupem let, naopak téma je nadčasové, navíc psané formou divadelní hry, což mu dodává také jistou odlišnost. Pro mě velice čtivé a musím říct, že před "tatínkem robotů" smekám.

Angelika92
16.03.2019 2 z 5

Četla jsem kvůli čtenářskému deníku na škole. Nijak se mi moc nelíbila. Ale není to můj styl knížek.

rejhyl
15.03.2019 5 z 5

Asi nejlepší divadelní hra o Karla Čapka, snad ještě vedle Války s mloky. Celou dobu čtení Vás mrazí v zádech z toho bravurní kontrastu událostí, které se odehrávají na scéně, a které jsou v pozadí. Člověku je skutečně smutno z osudu všech postav, a nejspíše to nezachrání ani optimistický vhled do možné budoucnosti lidstva. Tak či onak, přečtení knihy nikdo nemůže litovat, kor v době tak masivního technologického rozmachu. Alespoň si všichni dáme trochu větší pozor na to, co se kolem nás děje.

Kllara
12.03.2019 5 z 5

Mrzí mě, že ačkoliv už v dávných dobách lidé věděli, kam všechny tyto vynálezy povedou, stále se nic neděje a stále se tu zvesela držíme ve svých starých vyjetých kolejích, které nemohou skončit ničím jiným, než zkázou celého lidstva.

Čapek v R.U.R. dokonale vystihl naši budoucnost. Naším smyslem života opravdu bohužel je a vždycky bylo, vytvořit si co největší pohodlí na úkor všeho ostatního. Kde se v nás vzala, tahle vlastnost? Je to nějaký nebezpečný parazit, který infikoval miliony, ne-li miliardy lidí, nebo je to něco, co v nás bylo zakořeněno od samotných počátků?

Alquistův projev na konci byl nesmírně krásný a celkovou pointu díla jsem si také zamilovala. Vůbec se nedivím, že bylo R.U.R. přeloženo do 30 ti jazyků, protože je to dílo napsáno s neuvěřitelnou lehkostí a zároveň obsahuje velice důležité a v dnešní době aktuální varování, které bychom rozhodně neměli opomíjet. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří o tom uvažují. I když je kniha psána formou rychlých dialogů a určena pro hraní v divadle, rozhodně jí to neubírá na půvabu.

bankurka
08.03.2019 5 z 5

❤️ Čapek nikdy nezklame

Lucijáš276
05.03.2019 4 z 5

Sice se jedná o další maturitní knihu, kterou bych si rozhodně znovu nepřečetla, ale na druhou stranu se četla velmi rychle a dobře.

GraceC
03.03.2019 4 z 5

První kniha, kterou jsem od Čapka četla mě mile překvapila. Sice nemám ráda divadelní hry, většinou mi dělá problém se do nich začíst, ale tahle mě brzy vtáhla do děje a než jsem se nadála, byl konec. Dílo na mě působilo opravdu nadčasově a Čapek mi svým příběhem dokázal, že jeho knihy stojí za to. Takže vřele doporučuji!

Hodnotím 7,5/10

Poslední věta: Nezahyne!

DK197
28.02.2019 5 z 5

Dílko trochu nadhodnocuji, protože je to poprvé, co mě nadchlo něco od Čapka. Kdybych to věděla dřív, tak si to určitě vyberu k maturitě :-) - nadčasové myšlenky, bez zbytečné omáčky, zajímavý příběh. Jestli na tohle někdy trefím v divadle, když se tam zrovna budu chystat, tak určitě půjdu! Rozhodně nejlepší kniha autora. :-)

AliStejsy
25.02.2019 5 z 5

Nečekala bych, že mne toto drama tak chytne. Skvělý příběh napínavý až do konce, chvílema strašidelný při představě, že se roboti vzbouří a jdou proti lidem. Doporučuju!

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Moje první setkání s K. Čapkem. A zjistila jsem, že je právem pokládán za jednoho z našich nejlepších spisovatelů.
Nesmrtelná myšlenka, příjemný a sofistikovaný jazyk - hned je vidět, jak byl pan Čapek vzdělaný a inteligentní člověk. Děj knihy plyne bez zádrhelů, nemá žádné zbytečné a zdlouhavé popisy.
Na toto drama bych zašla i do divadla, najdu-li dobré nastudování (ještě jsem nehledala). Pro seznámení se s K. Čapkem určitě doporučuji.

Ellen16
15.02.2019 5 z 5

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy a musím říct, že je to pro mě zatím nejlepší Čapkova kniha, jejíž téma je pořád aktuální.

Predator3313
05.02.2019 5 z 5

Perfektní kniha. Jasně je třeba přihlédnout k tomu, že byla napsané před dobrými 100 lety. Nicméně téma je to si myslím stále aktuální, dokonce čím dál víc.
Děj rychle odsejpá, dobrá kniha i pro nečtenáře k maturitě atd, protože to za odpoledne přečte každý. Myslím že každý sfi-ci fanoušek by ji měl mít doma.

Komaeda
02.02.2019 5 z 5

Doporučuji

Veruli_t
29.01.2019 4 z 5

Kniha velmi nadčasová. Dostala jsem se k ní pouze kvůli povinné maturitní četbě, ale nelituji toho. Jakožto divadelní hra je tato kniha napsaná velmi výstižně a neobsahuje žádné zdlouhavé popisy situací a prostředí. Knihu jsem tudíž měla přečtenou tzv. jedním dechem za jedno odpoledne. :)
Ač jde o utopistické drama s prvky tragédie, konec díla se mi velmi líbil.

Termina
23.01.2019 3 z 5

Upřímně bych se k této knize nedostala kdyby to nebyla moje maturitní vylosovaná povinná četba. Žít bych bez ní ale bohužel mohla :))

michaela0810
23.01.2019 1 z 5

Přečteno v rámci "výzvy" Pro mě nic neříkající, bohužel fantasy a sci-fi není nic pro mě :-(

Bohemians
19.01.2019 4 z 5

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA:

Velmi připomínající Válku s mloky od K. Čapka. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že postavy a myšlení jsou psány stejně. Velmi realistický a možný scénář. Vřele doporučuji! :-)

lukas9608
06.01.2019 3 z 5

R.U.R ... vzpoura robotů nad lidmi, aneb kde vlastně vzal Matrix inspiraci :) Jen závěrečné polidštění robotů mi přišlo celkem předvídatelné.

zuzka894
04.01.2019 5 z 5

Geniální vědec Rossum vymyslí umělého člověka - robota. Jeho synovec výrobu zdokonalí. Na ostrov, kde leží továrna na výrobu robotů R. U. R., přijíždí Helena Gloryová, která se časem zamiluje do ředitele továrny Domina a vezme si ho. Roboti se postupně vzbouří, všechny lidi zabijí a naživu zůstane jen stavitel Alquist. Nechávají ho naživu protože jako jediný pracuje a myslí si, že zná návod na výrobu. Jenže on ho nezná, protože ho spálila Helena. Jediná naděje na záchranu života jsou roboti Primus a Helena, mezi kterými vzniká láska, jenže se stejně nemohou množit.
No krásná myšlenka, nepracovat, nic nedělat, všechno odmakají roboti. Být robotem, tak mě to taky nasere a vzbouřím se. Musím se přiznat, že tuhle knihu jsem nikdy nečetla a to jsem ze školy hooodně let.....ale zalíbila se mi. Čapek se mi čím dál víc líbí.