R.U.R.

R.U.R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541841/bmid_r-u-r.jpg 4 5766 5766

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

vivalamuff
28.04.2020 5 z 5

Myslím, že tvůrci amerického seriálu Westworld se nechali inspirovat u Čapka a jeho R.U.R. Tohle dílo vidí daleko do budoucnosti a já upřímně doufám, že takhle to nikdy nedopadne - aby nás nahradili roboti. Kniha se čte dobře a rychle. Doporučuji.

kikidok
26.04.2020 4 z 5

Velmi hezký napsaná klasika která je vlastně lehká, ale zároveň těžká. Při čtení jsem neměla pocit, že čtu něco, na co se musím soustředit, ale když jsem se nad tématem zamyslela, byla jsem až překvapená, jak pravdivé je to, co Čapek říká. Velmi mi sedí jeho styl psaní.

Greenfingers
08.04.2020 5 z 5

Drama, které nenechá snad nikoho na pochybách, že její autor si právem zaslouží označení klasik české literatury. Za klasická lze považovat díla, která si i po desetiletích od jejich vzniku zachovávají svou hodnotu, a to nejenom uměleckou. Karel Čapek ve svém humanistickém dramatu poukázal na celou řadu etických, morálních a filozofických problémů spojených s lidskou existencí. Zamýšlí se nad samotnou podstatou lidství a také vztahem člověk-stroj. Současně se zabývá otázkou technického pokroku a jeho dopadu na budoucnost naší společnosti. V mnohovrstevné mozaice, kterou autor poskládal se objevují nejenom otázky, ale zrcadlí se zde i odpovědi. Například v závěru díla, který vyznívá docela optimisticky.
Rozhodně doporučuji!

safarikmartina
02.04.2020 4 z 5

Nadčasové dílo, které až mrazivě připomíná blízkou budoucnost. Děj je svižný a dobře se čte. Rozhodně stojí za přečtení, vidění jako divadelní hru nebo poslechnutí jako audioknihu.

Renncha
31.03.2020 5 z 5

Opět nádhera. Krásný příběh, který právem patří do povinné četby, závěr je dokonalý a jako vždy mě zase Čapkova tvorba
od prvního momentu chytla a vtáhla do děje.Jsem spokojená s knihou a jsem ráda, že je součástí mé knihovny :)

WowKokinko
31.03.2020 4 z 5

Zajímavé drama s poselstvím :) příběh se občas trochu táhne, ale jinak je děj zajímavý a ke konci i velmi pěkný :)

SpeeDeeX
29.03.2020 3 z 5

Čtení mě až na předehru moc nebavilo. Příběh byl celkem nudný a chování postav občas dost nelogické. I tak je to ale zajímavá nadčasová kniha s velmi aktuální myšlenkou. Už kvůli ní knížka určitě stojí za přečtení.

adlapadla
25.03.2020 2 z 5

Myslím si, že její poslání je nanejvýš důležité a aktuální. Čapek byl opravdu vizionář. Ale jinak mě knížka nebavila. Postavy na mě nepůsobily věrohodně, v ději chybí napětí (kromě konce), celé se to v podstatě udává jen v jedné místnosti (vím, že u dramatu je to těžší, ale i tak). I přesto si myslím, že knížku by si měl každý přečíst a zamyslet se, co tím chtěl básník říci.

Freiherr
10.03.2020 4 z 5

Přiznám otevřeně, že Čapka nemusím (ať už kvůli jeho politickým nebo náboženským názorům). Odhlédna ale od osoby autora, musím uznat, že R.U.R. je zajímavé alegorické dílo, které dokáže čtenáře zaujmout - nesmí se ovšem ptát, jak se vlastně roboti vzbouřili a proč jejich revoltu někdo hned v počátku nezastavil.

jan.votoupal
06.03.2020 4 z 5

Útlá knížečka skrývající zajímavou vizi. Ve své době až nadčasovou. Myslím, že na přečtení si dokáže najít každý hodinku života díky které nic neztratí, naopak získá.

Miladad
23.02.2020 4 z 5

Jde z toho mráz po zádech a dost se to podobá našemu světu.

lily_maleckova
22.02.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, doporučuji jako četbu k maturitě :)

klara5466
21.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila hlavně díky tomu, že to bylo drama. Antiutopicke dílo bylo skvěle vystihnute i na dnešní dobu, jde mi přijde, že přesně k tomuto všichni vedeme. Tuhle knihu si může každý přečíst v jakémkoliv roce. Dříve se mu to zdálo jako fantasy ale teď mi přijde že to začíná být realitou. Jazyk je použit přirozený, což bylo pro mě výhodné

Ondracool
15.02.2020 4 z 5

Musím uznat, že R.U.R. je drama, které ve své době bylo poměrně nadčasové. Samotná myšlenka, že se může člověk snadno zničit sám, sice není zcela originální, ale samotné provedení (v duchu sci-fi žánru, prostředí, atd...) se mi vskutku zalíbilo. Není to však dílo, jež bych považoval za nejlepší od Čapka (tím je pro mne zatím román fejeton Továrna na Absolutno). PS. Je strašná škoda, že Čapek i přes sedm nominací neobdržel Nobelovu cenu za literaturu. 4/5

B-artX
10.02.2020 5 z 5

Dílo, které se bude navždy připomínat díky slovu, které zná celý svět, robot. R. U. R by se ale mělo připomínat i díky jiným svým kvalitám, třeba předznamenáním celé tématiky robotů, nadčasovou myšlenkou nebo neduhům lidské rasy, které byly popsány až děsivě realisticky. Kniha jen potvrzuje, že Čapek byl geniální. Zcela výjimečné dílo, které přesto, že vypadá jednoduše, je velmi komplexní a silné.

Jacinda
28.01.2020 3 z 5

Nikdo nedokáže nenávidet tak jako člověk.Udělej kámen člověkem a ukamenuje tě.

Ariane909
24.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelně nadčasová. Vize apokalypsy, ale na konci střípek naděje na znovuzrození.

monika011
17.01.2020 4 z 5

Nadčasovost s kombinací lehkosti psaní pana Čapka tvoří geniální dílo o moderní technice, ale nejenom o ní. Ta nadčasovost mi nahání husí kůži. Velmi povedené, velmi čtivé.

TimetoStyle
11.01.2020 4 z 5

Tohle byla moje první knížka od Čapka, kterou jsem od něj přečetla. Zajímavostí je, že v této knížce bylo poprvé použito slovo "robot".
Hned po přečtení pár řádků vás vtáhne do děje. Budete otáčet stránky jako diví, abyste se dozvěděli, co se stane dál. Ráda si povinnou četbu beru do tramvaje, abych ji měla rychleji přečtenou. Mnohokrát se mi stalo, že jsem málem přejela zastávku, ale vždycky jsem stihla včas vystoupit. Díky tomuhle můžu říct, že to je fakt chytlavé dílo.
Děj je celkem jednoduchý - jednomu vědci se podařilo vynalézt umělý život. Nepřemýšlí o následcích, pouze o tom, že roboti za něj budou dělat všechnu práci a lidi budou dělat jen to, co je baví. Vidí v tom zjednodušení práce.
Do továrny přijíždí žena Helena, která bojuje za práva robotů. Stroje nemají přirozeně žádné city a ani potřeby, tak jim nezáleží na tom, jestli se nezničí, proto v nich chce probudit touhu k životu. Snaží se přemluvit vědce, aby je vylepšili a zlidštili. Dokáže to? To už si budete muset zjistit sami.
Knížku můžu určitě doporučit všem, kteří váhají, jestli si ji dát do kánonu. Čte se rychle a bude vás určitě bavit :-)

Alethea_k
29.12.2019 5 z 5

Tento titul je pro mě překvapením roku. Nečekala jsem, že mne natolik zasáhne, vtáhnul mě do děje okamžitě, na každé straně v každé větě se něco dělo. Nejradši bych si ji přečetla znovu, toto dílo se zcela jistě neomrzí. Uvažovala jsem, zda vůbec číst a dát si ji do maturitního seznamu, ale nyní nelituji a nepochybuji. Více takových titulů by zcela jistě prospělo. Sci-fi drama se opravdu jen tak nenajde, za mě zpravováno jak nejlépe to šlo, Čapek dostal z tématu maximum.