R.U.R.

R.U.R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541841/bmid_r-u-r.jpg 4 5766 5766

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

AliStejsy
25.02.2019 5 z 5

Nečekala bych, že mne toto drama tak chytne. Skvělý příběh napínavý až do konce, chvílema strašidelný při představě, že se roboti vzbouří a jdou proti lidem. Doporučuju!

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Moje první setkání s K. Čapkem. A zjistila jsem, že je právem pokládán za jednoho z našich nejlepších spisovatelů.
Nesmrtelná myšlenka, příjemný a sofistikovaný jazyk - hned je vidět, jak byl pan Čapek vzdělaný a inteligentní člověk. Děj knihy plyne bez zádrhelů, nemá žádné zbytečné a zdlouhavé popisy.
Na toto drama bych zašla i do divadla, najdu-li dobré nastudování (ještě jsem nehledala). Pro seznámení se s K. Čapkem určitě doporučuji.

Ellen16
15.02.2019 5 z 5

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy a musím říct, že je to pro mě zatím nejlepší Čapkova kniha, jejíž téma je pořád aktuální.

Predator3313
05.02.2019 5 z 5

Perfektní kniha. Jasně je třeba přihlédnout k tomu, že byla napsané před dobrými 100 lety. Nicméně téma je to si myslím stále aktuální, dokonce čím dál víc.
Děj rychle odsejpá, dobrá kniha i pro nečtenáře k maturitě atd, protože to za odpoledne přečte každý. Myslím že každý sfi-ci fanoušek by ji měl mít doma.

Komaeda
02.02.2019 5 z 5

Doporučuji

Veruli_t
29.01.2019 4 z 5

Kniha velmi nadčasová. Dostala jsem se k ní pouze kvůli povinné maturitní četbě, ale nelituji toho. Jakožto divadelní hra je tato kniha napsaná velmi výstižně a neobsahuje žádné zdlouhavé popisy situací a prostředí. Knihu jsem tudíž měla přečtenou tzv. jedním dechem za jedno odpoledne. :)
Ač jde o utopistické drama s prvky tragédie, konec díla se mi velmi líbil.

Termina
23.01.2019 3 z 5

Upřímně bych se k této knize nedostala kdyby to nebyla moje maturitní vylosovaná povinná četba. Žít bych bez ní ale bohužel mohla :))

michaela0810
23.01.2019 1 z 5

Přečteno v rámci "výzvy" Pro mě nic neříkající, bohužel fantasy a sci-fi není nic pro mě :-(

Bohemians
19.01.2019 4 z 5

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA:

Velmi připomínající Válku s mloky od K. Čapka. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že postavy a myšlení jsou psány stejně. Velmi realistický a možný scénář. Vřele doporučuji! :-)

lukas9608
06.01.2019 3 z 5

R.U.R ... vzpoura robotů nad lidmi, aneb kde vlastně vzal Matrix inspiraci :) Jen závěrečné polidštění robotů mi přišlo celkem předvídatelné.

zuzka894
04.01.2019 5 z 5

Geniální vědec Rossum vymyslí umělého člověka - robota. Jeho synovec výrobu zdokonalí. Na ostrov, kde leží továrna na výrobu robotů R. U. R., přijíždí Helena Gloryová, která se časem zamiluje do ředitele továrny Domina a vezme si ho. Roboti se postupně vzbouří, všechny lidi zabijí a naživu zůstane jen stavitel Alquist. Nechávají ho naživu protože jako jediný pracuje a myslí si, že zná návod na výrobu. Jenže on ho nezná, protože ho spálila Helena. Jediná naděje na záchranu života jsou roboti Primus a Helena, mezi kterými vzniká láska, jenže se stejně nemohou množit.
No krásná myšlenka, nepracovat, nic nedělat, všechno odmakají roboti. Být robotem, tak mě to taky nasere a vzbouřím se. Musím se přiznat, že tuhle knihu jsem nikdy nečetla a to jsem ze školy hooodně let.....ale zalíbila se mi. Čapek se mi čím dál víc líbí.

Hani77
02.01.2019 5 z 5

Karel Čapek nikdy nepatřil k mým oblíbeným autorům, jako dítě jsem četla jen Dášeňku a Devatero pohádek. Tuto knihu jsem přečetla jen proto, že je to povinná četba mé 12leté dcery. Napoprvé mě to nenadchlo, ale zaujala mě myšlenka, proto jsem si to přečetla ještě jednou (toto dílo opravdu nezabere víc než 2 hod.-a to se ještě u toho můžete zastavit a zamyslet) a napodruhé jsem byla nadšená, jak dokonale to dokázal vymyslet. Určitě si zaslouží plný počet hvězdiček.

renefer
02.01.2019 4 z 5

Díky formě rychle přečtené, doháním co jsem ve škole přečíst nestihla a tahle kniha mě mile překvapila. Řekla bych, že v románové formě by se vyrovnala současným fantazy knihám.

Akléda_
29.12.2018 3 z 5

Moc nevím co bych k tomu řekla, prostě průměr který se díky scénáři rychle četl.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Kniha, ktorú nepustíte z ruky od začiatku do konca. Malé mínus možno za to, že je to písané ako divadelná hra, Potešil by plnohodnotný román.

Elea
26.12.2018 5 z 5

Čtivé, nadčasové, Čapek byl skutečně "Pan spisovatel".

verden
19.12.2018 5 z 5

Zatiaľ som každý rok vďaka Výzve našla knihu, ktorá ma dokonale uchvátila a tento rok sa to stalo znovu, keď som objavila R.U.R.

Neviem, čo som od toho čakala, ale určite nie, že to bude také silné dielo, také pokrokové s toľkými nesmrteľnými myšlienkami, že mi to vyrazí dych. Odporúčam prečítať všetkými desiatimi.

Dvorik
17.12.2018 3 z 5

Velmi příjemná jednohubka, kterou zvládnete za 2h.
„Hledá se viník. To je oblíbená útěcha v pohromách.“

Ainyska
12.12.2018 4 z 5

Na to, že je to tak staré dílo, je velmi nadčasové a chytlavé. Dobře se čte a má to spád, kniha se mi velmi líbila a doporučuji si ji přečíst. Koneckonců jednou se to může stát i nám.

Nelíísek
09.12.2018 5 z 5

Nadčasové dílo, pokud by se někdo více zajímal o tuto tematiku mohu vřele doporučit hru Detroit: Become Human která se hodně inspirovala tímto Čapkovým dramatem.