Ráj divokých zvířat
Bernhard Grzimek , Michael Grzimek
Ráj divokých zvířat není obyčejnou knihou o Africe. Je to kniha, která zobrazuje průkopnickou práci dvou velkých milovníků přírody. Jejich první kroky na cestě k záchraně zbytků původní africké zvěře. Bernhard Grzimek a jeho syn Michael Grzimek žili mnoho měsíců přímo ve stepi, uprostřed stád zeber, pakoňů a antilop, mezi lvy a hyenami. Zvířata pro ně nebyla objektem lovu, nýbrž objektem studia a pozorování. Kniha mj. o natáčení stejnojmenného barevného filmu, uvedeného i u nás, seznamuje čtenáře s výzkumnou prací obou autorů, kterou prováděli v národním parku Serengeti v Tanganice. Šlo hlavně o sčítání zvěře, pozorování a sledování pohybu stád, které se pak staly podkladem pro stanovení nových hranic rezervace. Autoři v ní líčí nejen moderní metody, kterých při své práci použili, ale zajímavě vyprávějí o životě zvěře i o svých mnohdy dobrodružných zážitcích uprostřed divoké přírody. Michael při této práci zahynul, když se jeho letadlo srazilo se supem.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy Příroda, zvířata
Vydáno: 1966 , OrbisOriginální název:
Serengeti darf nicht sterben, 1959
více info...
Přidat komentář
Spousta zajímavých informací, skvělých historek a navrch k tomu napínavý stěžejní příběh - takovou kombinaci nejde než vynášet do nebes, když už ne rovnou výš. Osobně mne potěšily i sympatické Grzimkovy názory, zásadně podložené neprůstřelnými a nevyvratitelnými fakty, ať už se týkaly zvířat, anebo nás lidí a rasismu.
Tu jednu hvězdu strhávám (možná krutě) za fotografie, které sice byly hrozně fajn, jenže po knize nemoudře rozmístěné, takže ne vždy korespondovaly s textem (nehledě na tu mapu, tu šoupli až úplně na konec proč?).
Nádherná kniha, nádherné ilustrace. Neexistuje klasičtější kniha o ochraně divokých zvířat, které se otec a syn Grzimkovi tolik věnovali.