Paní z Abú Simbelu
Christian Jacq
Pokračování pětidílné ságy o egyptském faraonovi Ramsesovi Velikém vypráví o stavbě chrámu v Abú Simbelu. Dramatické vyprávění o období, kdy byl slavný faraon na vrcholu své moci, znovu úspěšně čelil Chetitům a vystavěl i skvostný chrámový komplex, kterým oslavil svoji lásku ke královně Nefertari... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1998 , AlpressOriginální název:
La dame d'Abou Simbel
více info...
Přidat komentář
Dlouho jsem váhal, zda mám ještě v této pentalogii pokračovat. Pak mi to jako obvykle nedalo a podlehl jsem. Je to o trochu lepší než minulý díl. Zůstávají všechny zápory dílů minulých. Prvoplánovitost, nereálnost egyptského vládního systému, vypomáhání si nadpřirozenem v okamžiku, kdy mi dojdou nápady. Nejvíc mě zklamal tím, jak odbyl 10 egyptských ran. To je věc, která mu mohla vydržet na 1/3 knihy. Odbyla se ale pár stránkami.
Nádherná kniha, psána poutavě, avšak klidně. Pro mě osobně první kniha z této pentalogie. A ne poslední. Jako milovník egyptské historie, jsem měla pocit, že tam opravdu jsem.
Co napsat ke 4. dílu pentalogie o Ramzesovi Velikém.
Ať už je pohled na tohoto vyjímečného panovníka možná i zidealizovaný a historicky ne vždy doložený , je jisté,že to byl skutečně moudrý a statečný vládce.
Škoda,že se takoví již nerodí . Zásadový , čestný, s vizí do budoucna, s myšlenkami nejen na svůj blahobyt,ale i spokojený život obyvatel Egypta.
Při pohledu na dnešní "vládce" nezbývá než závidět.
Čtvrtý díl pentalogie nádherný. Opět jsem se začetla a četla a četla. Doporučuji. Nádherně čtivá kniha.
Autorovy další knížky
1998 | Královna Slunce |
2001 | Egypťanky |
2004 | Nefertiti a Achnaton |
2016 | Prokletý hrob |
1999 | Aféra Tutanchamon |
Kniha mě zaujala i potěšila. Přístupnou formou vylíčený životní příběh velikého panovníka Egypta i celého jeho dvora. Krásné obrazy egyptské přírody, ta se před očima při čtení zjevuje přímo ve 3D obrazech! Musel to být ráj na zemi. Veliká láska panovníka k manželce, příkladné vystupování i spravedlivé rozhodování. Napínavé chvíle, kdy se kolem faraonovy rodiny stahují intrikáni a traviči. Líbilo se mi i začlenění postav Homéra a Mojžíše. Mojžíš mě téměř rozesmál, jak ho autor vytvořil: umíněný paličák, který jde hlavou proti zdi jen kvůli svému skálopevnému přesvědčení a ne všichni Hebrejci jsou jeho rozhodnutím nadšeni. Však se v Egyptě měli dobře a on je táhne kamsi do pouště :) A taky jsem ocenila, že těch 7 ran egyptských bylo rozumně vysvětleno. Mohlo to tak být...Kniha je četbou pro každého, vyprávění i události plynou docela rychle a než se nadějeme, je tu konec knihy. Autor píše dobře a i překlad si jistě zasluhuje pochvalu.