Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2644 2644

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One, 2011

inmax
02.04.2018 5 z 5

Autor se přesně trefil do splněného snu každého geeka.. vždyť kdo by nechtěl navrhovat vlastní planetu nebo mít v garáži DeLorean, X-wing či Batmobile.. to vše z pohodlí gauče. Téma nabízí obrovské možnosti, možná škoda, že je docela velký prostor věnován historii a popisu designu jednotlivých her, (vždyť to si každý může zjistit na netu sám) místo toho bych dal větší důraz na Wadeovu zranitelnost v reálném světě nebo nějaký ten háček v plnění úkolů.. přece jen Wade znal všechny hry nazpaměť dopředu a byla to docela nuda, nebylo tam to napětí, jestli to klapne nebo ne.
Konec mi přišel už docela uspěchaný ale stejně bych rád pokračování, kde Wade v roli všemocného "Nea" Oasis bude mít třeba problémy s hackery nebo s někým, kdo po něm půjde v reálném světě :)

Edit po filmu: dle vysokého hodnocení na CSFD se film bude víc líbit lidem neznalých knižní předlohy, protože já moc s filmem spokojen nebyl :) Chápu, že pro film muselo plno věcí předělat, protože by asi nebyla úplně zábava koukat, jak hraje Wade 20 minut na automatu ale film toho mění docela dost, ze Sorrenta dělá blbce, co má heslo napsané na židli atd. prostě kniha je lepší :)

Lorej
02.04.2018 5 z 5

Na knížku jsem si brousila zoubky už delší dobu, ale až film, který je v kinech, mě donutil po ní šáhnout.
A rozhodně nelituji!
Začátek (asi prvních 100 stran) byl poměrně zdlouhavý a nudný. Autor tam představuje svět a hrdinovu situaci. Ale tady ty úvody jsou takové nezbytné zlo mnoha sci-fi a fantasy knížek.
Jakmile jsem se dostala za pomyslnou čáru mezi "nudou" a "akcí", kniha se nedala odložit. Každou stránkou jsem si říkala: A co bude teď? Povede se to? Zvládnou to?
Za mě originální, zajímavý, (nejen) akční příběh, který rozhodně za přečtení stojí!

Kirrie
02.04.2018 5 z 5

Tento spisovatel by si asi zasloužil méně jak 5 hvězdiček, ale čert to vem. Je mi sympatický slovy z poděkování a přesně se trefil do tématu, o kterém bych v budoucnu také ráda psala, takže musím dát nejvyšší hodnocení.

Kniha sama o sobě je napsána docela svižným tempem (kromě prvních 150 stránek), myšlenka se mi narozdíl od té filmové moc líbila, protože to neskončilo vyloženě tak, že realita je realita a prostě v ní musíš žít, i když to bolí.
Co tuhle knihu ale pohání a nutí lidi ze všech koutů jí milovat, je geekovská atmosféra a virtuální realita v jednom. No tak lidi, kdo by nechtěl přístup k OASIS?

P.S. zmínění pythonů mě vážně potěšilo!

Fantasysvet
02.04.2018 4 z 5

Príbeh sám o sebe nie je nijak originálny. Ani napísaný nie je brilantne. Cline ešte ako autor trochu tápe, necháva sa ľahko uniesť popkultúrnymi narážkami a nezachraňuje to ani vydarený slovenský preklad.

Možno to ani nie je dôležité, lebo RPO nie je ani tak o príbehu ako o pocite. Alebo skúsenosti. Cline napísal ľúbostné vyznanie starým videohrám a popkultúre osemdesiatych rokov. To je hlavný motív knihy. Je to komunikácia autora s čitateľom o veciach, čo má rád. O vášni. O tom, čo by sme podľa neho mali vidieť, čítať, hrať a počúvať.

vlkodlaq
01.04.2018 5 z 5

Včera jsem s nadšením shlédnul film. Pro člověka, který knihu četl 3x, je to splněný sen. Film se od knihy samozřejmě liší, přesto je skvělý a je to asi nejlepší film, co jsem v posledních letech viděl. Přesto musím říct, že kniha je tradičně lepší. Jsem zvědavý, jak se mi bude líbit další, už čtvrté, čtení playera, když mi mysl bude vykreslovat obrazy z filmu.

magnolia
01.04.2018 5 z 5

Píšu za dceru (a syna, kterému jsem knihu sehnala před pár lety zde na DK). Oba je velmi bavila, četli ji jako náctiletí, několikrát. Dcera viděla čerstvě i film - někomu to bude možná stačit, ona byla zklamaná a doporučuje rozhodně číst (tak to ráda vyřizuji).

Arven2001
30.03.2018 5 z 5

Knížka je přesně napsaná pro všechny takové nerdy, jako jsem já. Příběh úžasný, reference na moje oblíbené filmy, seriály a na hry jsou skvělé. Takové malé pozitivum je to, že hlavní hrdina, stejně jako já, nemá rád latinu. Takže jsem si nejen jeho, ale i všechny postavy opravdu zamilovala. Jediná chyba v knize byl špatný překlad u některých názvů. (mám první vydání, nevím, jak to je u nového) Za mě nejhorší ,,TARDIS doctora Who“. Za to ale autor samozřejmě nemůže, takže 5/5

Hellrampage
30.03.2018 4 z 5

"Být člověkem je většinu času na hovno. Videohry jsou jediná věc, která činí život snesitelným." - Anorakuv almanach, 91. kapitola, řádek 1-2

Ready Player One je kniha stvorená geekom pre geeka. Je to kniha, ktorá má v sebe toľko popkultúrnych odkazov na staré filmy, knihy, hry, hudbu a seriály, že je toho až moc. A najviac ma prekvapilo a potešilo zároveň, že som väčšinu z nich poznal. Asi som geek.

Knihu som čítal a dočítal v dobe, keď do kín vstupoval film od Spielberga, takže na každom kroku som mohol nájsť reklamu. A to bol tak čarovný moment, že som sám seba presvedčil, že Hallidayove vajce hľadá aj náš svet.

Nižšie hodnotenie dávam rýchlemu zakončeniu zápletky a ukončeniu knihy. Kniha je určená skôr pre mládež, no aj starší "geekovia" si prídu na svoje. Osobne som chrochtal blahom, kežďe som vyrastal na Atari 2600, starých DOSovkách a RPGčkach minulého storočia, na MMORPG a dnes som okúsil aj virtuálnu realitu, ale príbeh nie je až taký výnimočný. A je tu málo zvratov (asi ma rozmaznalo Game of Thrones...). Teraz si čítam prvé komentáre na ČSFD a zisťujem, že sa to Spielbergovi predsa len podarilo dôstojne natočiť! A teraz hurá do kina, pretože už o mesiac tu máme nových Avengers a ešte som nestihol kuknúť Tomb Raider alebo Čierneho pantera. Fúu, je toho teraz, na nás geekov, veľa... 90%!

brodequin
29.03.2018 4 z 5

Přistupoval jsem ke knize tak, že je populární a dobře hodnocená. Já jsem měl ale za začátku dost problémy. Přišlo mi, že příběh je trochu v pozadí a zbytečně se autor rozepisuje o věcech, které mě nebavily, namísto toho, aby se konečně začalo něco dít. Styl psaní mi taky moc nesedl. Vždycky mě bavily akorát ty části, které se týkaly hledání klíče a brány... takže až tak nějak v půlce knížky jsem se konečně naplno chytil a začalo mě to bavit. Zajímavý příběh s trochou nostalgie jsem nakonec dočetl rychle a to hlavně kvůli tomu, abych na to mohl zítra do kina. :-)

Aires
28.03.2018 5 z 5

Nejsem velký geek ani herní maniak, ale tahle kniha mě stejně dostala! Ready Player One je návykovější než hraní videoher. Vůbec jsem se nemohla od ní odtrhnout. Pokud ve vás je aspoň špetka nadšení pro fantasy, touha po dobrodružství a máte rádi velké příběhy, nemůže vás zklamat. :)

LidkaDino
28.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha!!! Zatím jsem přečetla 2x (pokaždé během 2 dnů, pomaleji to nejde :-) ) Ale jeden kamarád mi poradil, ať si poslechnu audioknihu kvůli písničkám a zvukům her, které v knize jsou a neprohloupila jsem! Sice pán který knihu čte má hrozně uspávací hlas, ale za ty zvuky a písničky to stálo!!!

Ravencreast
27.03.2018 5 z 5

Knihu jsem zhltnul během 3. dnů. Neskutečně mě bavila a já se od ni nemohl odpoutat. Teď jsem zvědaví, jak se jim vyvede film, který bude mít tuším zítra u nás v ČR premiéru.

SedllY
24.03.2018 4 z 5

Taková Bible (pohádka) pro hráče, ale i nehráče. Čekal jsem trošinku více.. Chyběl mi tam nějaký zrádce, přecejen šlo o pořádné jmění a lidé dokážou udělat cokoliv i za mnoho méně. Nicméně kniha se čte úplně sama.

SteoSG
19.03.2018 4 z 5

Precitane. Nebolo to az take ako sa to ospevuje. Co uz. Hviezdicky hlavne za spomienky na 80'.
Inak tam na zaver chyba:"...a vsetci zili stastne az pokial nepomreli." :)

Israha
19.03.2018 5 z 5

To kolosální množství popkulturních odkazů a geekovských referencí je samozřejmě obrovským lákadlem této knihy, a skvělá věc je to, že jeho záběr je tak široký, že si v tom najde to své opravdu skoro každý (osobně jsem jako kaiju fanatik ocenil všechny žánrové narážky a především totálně odvázaný souboj Kiryu s Ultramanem). Jenom na tomhle se ale kniha postavit nedá (filmová adaptace to nicméně možná zkusí, uvidíme), což si Cline evidentně uvědomil a vytasil se s kreativním a dynamickým příběhem, který se stupňováním tempa a nemožností se od něj odtrhnout nese přesně v duchu těch nejnávykovějších videoher; nechybí také místy dost znepokojivý obraz přetechnizované a odlidštěné dystopie, ve které všichni místo snahy bezútěšnou realitu změnit z ní raději utíkají...a vhodně to dokořeňují taky nenápadně naťuknuté, ale ve výsledku přirozeně a nepříliš pateticky vyznívající vztahové linie. Ready Player One je zkrátka mnohem víc než jen výkladní skříň osmdesátek, a byť si její čtení ze všeho nejvíc užijí nerdi všeho druhu, zaujme svým zpracováním snad každého, kdo má rád sci-fi a má v duši aspoň trochu hravosti.

C.Skilark
15.03.2018 5 z 5

Tohle je prostě pecka dle mého gusta. Originálně vymyšlené a ještě čtivě napsané, no co více si přát. Hrozně se mi líbil jak nápad celého fungování OASIS, tak samotného honu gunterů na vejce. Přečetla jsem tzv. na jeden zátah, protože jsem prostě musela vědět, jak to dopadne! Parzivalovi, Art3mis a Acheovi jsem v boji proti Sixerům celou dobu fandila, jakobych to sama prožívala. A to dokonce nehraju hry, ze zmíněných seriálů a filmů jsem toho mnoho neviděla a přesto mě to neskutečně bavilo.

erulka
15.03.2018 3 z 5

Toto je první kniha, u které mě dostal začátek a prostředek a konec mě skoro nebavil. Zprvu jsem se do knihy velmi rychle začetla, líbilo se mi poznávat budoucnost a vymoženosti OASIS. Někdy bych si to chtěla vyzkoušet, ale žít jen kvůli takové virtuální realitě bych nechtěla. Až do získání prvního klíče a prolomení první brány mě děj bavil, pak mi přišlo, že se v druhé části nic neděje. Konec už byl o něco lepší než prostředek, ale hodně jsem přeskakovala, abych se už dobrala ke konci. Mám v plánu jít na filmové zpracování knihy a jsem velmi zvědavá, jaké to bude.

Knihontýnka
08.03.2018 4 z 5

Zpočátku v podstatě "autobiografie" hlavního hrdiny smíchaná s biografií tvůrce virtuálního světa OASIS Jamese D. Hallidaye. Až po poměrně rozsáhlém úvodu se hra, tedy kniha, rozjede. Trochu méně si ji užijí čtenáři, kteří a) nebyli v 80. letech dětmi, b) neměli počítač a nehráli v 80. letech na automatech, c) neznají americké filmy 80. let d) .. , e) .. , f) ...

Přestože mě osmdesátky jen lízly, bavilo mě to a hodně, i když jsem se v tom občas trochu ztrácela. Takže se i docela těším do kina. Jen mi připadá, že z toho Spielberg (z mého pohledu trochu zbytečně) udělal nové Final Fantasy. Já si to představovala víc jako Kingdom Come sem tam protkané osmdesátkovou grafikou her (prostě kostičky jako z Pacmana a Prince of Persia).

Katuschkaaa
03.03.2018 5 z 5

"Přečteno" jako audiokniha... začátek zdlouhavý, popis hry, světa atd., ale jakmile Wade získal první klíč, už se nešlo odtrhnout. Skvělý příběh a těším se na filmové zpracování!

poulet
28.02.2018 4 z 5

Originální příběh + většinu knihy jsem byla nadšená z toho, jakou fantazií někdo může disponovat. Jediné, co mě trošku otrávilo bylo, že ke konci knihy se z hlavního hrdiny stane v podstatě superhrdina - to už bylo moooc ;-), jako outsider se mi líbil víc.