Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2610 2610

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

jaroiva
16.07.2018 5 z 5

Narozdíl od Awči, která je stejná generace jako já, si připadám jako správná cílová skupina pro čtení této knihy :) Přesně ta příslušná generace, stejná jako autor.
I když jsem nepařila RPG hry, v pubertě mě zajímaly spíš adventury, tak atmosféra 80. let je pro mě návratem do školy a do dob, kdy rozpixelované postavičky začaly dobývat počítačový svět.
Nejsem sice až tak nadšenec do počítačových her, ale tahle knížka mě chytla od samého začátku a nepustila až do konce. Navíc jsem ji poslouchala načtenou příjemným mužským hlasem a doplněnou o hudební ukázky citovaných skladeb, což atmosféru 80. let ještě umocnilo.
Přestože je to sci-fi z budoucnosti, zabrnkalo to na strunu mé minulosti. Geniální spojení.
Co oceňuji, je i to, že knížka je samostatná, jasně začíná a jasně končí, není to jen začátek nějaké nekonečné ságy.
Nemohu dát méně než 5 hvězdiček a doporučuji k přečtení minimálně všem těm, kdo se narodili v 70. letech. Věřím, že těm se kniha bude určitě líbit.

A nejdůležitější citát:
..."realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná."

Chytuš
14.07.2018 5 z 5

Tak tohle je vážení čistokrevná hráčská záležitost. Bible pro všechny nadšence počítačových her. Jelikož moje hráčské schopnosti končí u tetris, tak mi bylo až líto, že jsem si nemohla plně vychutnat všechny ty zakomponované lahůdky ve formě odkazů na všelijaké hry. Naštěstí jsem se aspoň trochu víc chytala u všech dalších popkulturních odkazů na osmdesátá léta.. Klobouk dolů před autorem, kolik toho do jedné knížky dokázal nacpat! Už se těším i na filmové zpracování, jestli to bude alespoň z poloviny tak dobré, jako knížka, tak to bude parádní letní trhák. Takže se pohodlně usaďte, vezměte si haptický oblek, nasaďte si vizor, odpojte se od reality a nechte si žilami proudit adrenalin :-)

Awča
11.07.2018 5 z 5

Jsem o generaci starší, než je cílová skupina, ale kniha mě bavila. Začátek byl trošku nudnější, pak se příběh mohl rozběhnout až k napínavé mu konci. Autor má bohatou fantazii, úplně jsem žasla, jak domýšlel varianty a důsledky. Na doporučení raději nejdu na film, nechám si v paměti knihu.

alcerka
10.07.2018 4 z 5

Zhruba do první poloviny knihy mi čtení dělalo docela problémy. Pak se děj ale proměnil v neuvěřitelnou smršť napětí a fantazie, kdy jsem hltala každou stránku. Film bych s knihou asi ani nesrovnávala, děj filmu je dost odlišný.

Dervish
04.07.2018 5 z 5

Asi dvacet stránek mně trvalo než jsem si zvyknul na specifický styl psaní mistra Clinea. Pak jsem byl lapen a nešlo se odhlásit (odtrhnout) od knihy dokud jsem ji nepřečetl (dva dny). A vážení, byla to jízda, to teda jo. Vrátilo mě to o pěkných pár let zpět, kdy jsem i já začínal svůj virtuální život na Atari 800xl, ta doba měla své kouzlo a změnila život většiny z nás. Hlavní hrdina byl ten správný sympaťák, hlavní záporák byl skutečný neřád, přidejte pár kamarádů až za hrob a pop-kulturních odkazů na zajímavou hudbu a filmy a vyjde vám z toho pecka jak vyšitá. Tohle se povedlo, chystám se shlédnout i film - jsem zvědavý jak se má představivost shoduje se Spielbergem. Perzival rulezzz!

PrezidentRickS
01.07.2018 4 z 5

Až na to jak hlavní postava (které je 18) viděla-četla-slyšela-hrála každou televizní show-seriál-film-knihu-písničku-počítačovou hru nejlépe čtyřicetkrát aby to pořádně uměla... (To mi pořádně dralo nervy, a že to autor dokázal nacpat třeba pětkrát na dvojstránku..).
Tak až na to.. jde o celkem příjemné sci-fi, které opravdu není nijak složité, naopak je úžasně nostalgické a doufám, že si z něj někteří lidé vezmou i trochu příklad (Občas je fajn fungovat i v reálném světě)

MartyManCZ
30.06.2018 5 z 5

Geekovské srdce zaplesalo, proti tomu asi nejde nic říct. Oslava nerdovství :)

PierReVesper
29.06.2018 5 z 5

Parádní a lepší než film, na který jsem si počkal a viděl ho až po knize. Asi tak pře několika minutami dokoukáno. :-D
To pátrání a luštění hádanek jsem prožíval s Parzivalem a spolu s ním se i zamiloval do Art3mis.
Jsem sice narozen 1990 a tudíž doba 80' her a filmů u mě neproběhla v takovým opojení, ale i tak jsem si knihu užil a přečetl skoro jedním dechem.

vlkodlaq
28.06.2018 5 z 5

Takže mám nové prvenství. Protože jsem Robinsona četl už od dětství, přečetl jsem ho tuším celkem čtyřikrát, ale playera čtu po páté a ačkoli si děj vcelku živě pamatuju, pořád baví a pořád čtu až hltavě a tak je to má nejvíckrát čtená kniha. Nechci tvrdit, že je to nejlepší kniha, co jsem kdy četl, ale rozhodně patří do top 5 spolu s Moersem a Setonem. Když je venku sychravo, na mě jde splín a já mám čas, sáhnu po playerovi a ten mě vtáhne do děje a zaručeně mi spraví pocuchanou psýchu. 91% je plně zasloužených. (No pokud bible má 82%, tak aby hodnocení bylo fér, player by musel mít 145%..)

DracoMalfoy
28.06.2018 5 z 5

O můj bože! Tohle je geniální!! Celá kniha se nedá nazvat jinak než-li skvělou, ale těch posledních sto stránek? Miluju to! Navíc to bylo i zasazený v, tak nějak nevysvětlitelně, reálným prostředí a celý to bylo fakt dobry. Čtěte, čtěte a čtěte. Třeba i 3x.

karinga
28.06.2018 5 z 5

Kniha mě velmi překvapila a užila jsem si tu jízdu až do poslední stránky. Nebylo tam hluché místo, nechybělo tomu poselství a hlavně akce akce akce. Hlavní hrdiny si každý okamžitě zamiluje.

Jossie
27.06.2018 5 z 5

Rozjezd je takový vlažnější, I když chápu, že je potřeba trochu představit svět, ve kterém se kniha odehrává, ale pak už je to jedna velká napínavá jízda. Film jsem viděla až po přečtení a velmi mě zklamal.

lukas8192
26.06.2018 5 z 5

jednoznacne nejlepsi kniha co jsem cetl. dokonce jsem na konci brecel, coz je u me opravdu nevidany jev. Doporucuji vsem, inteligentni pribeh a pritom je kniha krasne ctiva

Faustka
26.06.2018 3 z 5

Doporučeno mým synem. Mě tedy na zadek neposadila, tak snad "někdy - něco" příště.

joshuagrey
26.06.2018 5 z 5

ctivy pribeh, bezvadne napsano

Manyna
19.06.2018 4 z 5

Malá kniha pro velké geeky. Úplně k nim nepatřím, ale vyrůstala jsem v 90. letech, takže mě spousta věcí nemohla minout, a i když kolikrát třeba nevíte, o čem autor píše, nevěste hlavu, Google rozšíří vaše obzory. Dobrá, napínavá knížka.

petgona
17.06.2018 3 z 5

Nikdy som si to nemyslela, ze to niekedy poviem, ale film sa mi asi pacil viac. Ku konci sa ta kniha konecne rozbehla a bolo to super, ale viac ako polovicu knihy, to bola nuda. Ja nie som az taky geek, aby som si vychutnavala vymenovavanie hier a hernych konzol od najstarsich a vobec nie som fanynka popkultury 80tych rokov.

bibi.r
13.06.2018 4 z 5

Jo, jo, jo.
Rozhodně nejsem úplná cílovka, ale knížka se mi líbila.
V knize je zmíněno obrovské množství PC her, seriálů, filmů a knih, jejichž vydání spadá právě do autorem obdivovaných 80. let 20. století. A je asi jasné, že většinu z toho český čtenář, posluchač a divák patrně nezná, ale ději knihy to přesto nevadí. I když je příjemné, že poznáte a pochopíte nějakou narážku.
Spád příběhu byl spíš kolísavý, kdy děj běžel neuvěřitelné rychle, pak se zpomalil a pak rychlost vystřelila na 100km a to bylo takové nevyrovnané.
Závěr byl docela i předvídatelný, ale nevadilo.
Na film se těším.
PS: Jinak moc nerozumím o čem bude další díl, který má podle Goodreads vyjít.

JajaCZ
12.06.2018 5 z 5

Bavilo! Skvelý námet, skvelé spracovanie, síce chvíľami pritiahnuté za vlasy, ale my scifisáci sme na toto zvyknutí :)

jakub6611
07.06.2018 5 z 5

Vše co slibovali splnili! Film se může jít zahrabat :) Jako vždy...