Realita není, čím se zdá

Realita není, čím se zdá
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382079/bmid_realita-neni-cim-se-zda-cesta-ke-kv-Zyf-382079.jpg 5 47 47

Cesta ke kvantové gravitaci. Kvantování gravitace patří k největším problémům dnešní teoretické fyziky. Nejde o nic menšího než o správné propojení tří pilířů moderní fyziky, jimiž jsou obecná relativita, kvantová teorie a statistická fyzika. A protože Einsteinova obecná relativita vysvětluje gravitaci deformací prostoročasu, klíčové je pochopit, co znamená kvantum prostoru a času. Právě o to se (možná úspěšně!) pokusila skupina předních teoretiků, mezi něž patří autor knihy Carlo Rovelli. Skvěle napsaná kniha (vůbec první na toto téma) z pera jednoho z hlavních tvůrců smyčkové kvantové gravitace vám vysvětlí podrobnosti. A porozumíte jim. Protože Rovelli má vzácný talent s nadhledem vysvětlovat vrcholné vědecké teorie jasně a podmanivě, aniž by podlehl svodům komplikovaného matematického aparátu. Ne nadarmo se jeho popularizační knihy staly světovými bestselery.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Věda
Vydáno: , Dokořán , Argo
Originální název:

La realtà non è come ci appare. La struttura elementare delle cose., 2014


více info...

Přidat komentář

Adam84
13.06.2023 4 z 5

Vzácný talent vysvětlovat problémy kvantové mechaniky, se Rovellimu upřít nedá. Talentovaně si vystačí i s nevelkým počtem stránek. A dokonce má talent vysvětlit smyčkovou kvantovou gravitaci tak, abych i uvěřil v její správnost.
Tedy "nejsem si jist" její správností, abych se vyjádřil přesněji, protože jak autor sám píše: Věrohodnost vědy, poskytuje vědomí vlastní nevědomosti.

Jenže stát se fanouškem Rovelliho cesty ke kvantové gravitaci, je po přečtení této knihy snadné. Tedy je i dobré mít na paměti, že povaha vědeckého myšlení je kinetická a rebelská (u kvantové mechaniky to platí dvojnásob), takže kdo ví co s tím fanouškovstvím bude zítra, ale i to je na čtení těchto populárně naučných knih tak lákavé.

roman9739
28.05.2022 5 z 5

Řekl bych, že je to nejobtížnější kniha z těch tří, které vyšly v českém překladu. Poněvadž jsem se k ní dostal jako k poslední v řadě, byl jsem již v mnohém poučen - a jsem tomu rád, protože bez lehkosti, se kterou mi Rovelli problematiku servíroval v předchozích dvou knihách, bych se tímto "dramatem" jen těžko prokousával.
Přesto kniha stojí za přečtení, neboť se mi zdá, že jde, byť stále s velkou lehkostí, nejvíce do hloubky.


memphisz
09.02.2022 4 z 5

Velmi zajímavé čtení o kosmologii, která v smyčkovém kvantovém pojetí nezná prostor ani čas v našem smyslu. Zaujal zejména závěr, který popisuje, jak plyne čas na horizontu černé díry a v ní samotné. A teorie o tom, že by velký třesk nemusel být počátkem, ale vlastně jen odrazem dříve zhrouceného vesmíru. Stejně tak hvězda zhroucená do sebe, která vytvoří černou díru, by mohla nakonec z centra díry (po odrazu) uniknout výbuchem zpět do vesmíru. Černé díry by nebyly statické. A jak je to možné? V černé díře kvůli extrémní gravitaci plyne čas jinak. To, co by tam trvalo vteřinu, by z našeho pohledu trvalo miliardy let. Vzhledem ke stáří našeho vesmíru by tedy teprve teď mohly začít zpětně vybuchovat energie zhroucených hvězd z počátku našeho vesmíru. A pro nás by to byl nový jev.

parxel
28.02.2021 3 z 5

Po knize Realita není čím se zdá být jsem sáhnul, abych se dozvěděl něco o teorii kvantové smyčkové gravitace, což má být jedna z teorií usilující o propojení teorie gravitace s kvantovou teorií.

Z hlediska stylu je kniha napsaná velmi čičtivě. Carlo Roveli se snaží vysvětlit vše co možná nejjednodušeji a nejpřístupněji. Nicméně často odbočuje k různým historickým souvislostem, což mě v této knize moc nesedlo.

Nejvíce mne zaujalo představa, že na mikroúrovni z rovnic vypadne čas, protože ho v podstatě nelze nijak měřit a tudíž nedává smysl. Dále mne zaujalo, že kvantová smyčková gravitace předpovídá, že černé díry nejsou stabilní objekty, ale dojde k jejich zániku v podobě gigantické "exploze".

Vzhledem k výše uvedenému dávám knize 3 hvězdy, protože v této oblasti mne více zaujaly jiné knihy. Navíc jsem měl pocit, že jsem se toho o kvantové smyčkové gravitaci zas tak moc nedozvěděl.

kirkpatrick
28.11.2019

Velmi zajímavá kniha. Je dobře, že autor ji napsal ve sledu od historie po současnost, jinak bych se v tom vůbec asi neorientoval. Rozšířil jsem si obzor v pohledu na kvantovou fyziku v dnešním světě a vyvedla mě z omylu, kdy jsem měl domněnku, že v miniaturních věcech se skrývají další světy či vesmíry.Prostě existuje jen určitá nejmenší vzdálenost a menší už nic není. Je fakt, že ne všemu jsem porozuměl, i tak zajímavá četba.

los
09.05.2019 4 z 5

čtivý a pro laika vstřícně napsaný výklad z historie kvantové teorie doplněný přehledem aktuálních poznatků a výhledem do budoucího zkoumání vesmíru; autor je tvůrce tzv. smyčkové teorie, proto se oponentům bude možná zdát jeho výklad zavádějící, protože nedává prostor jiným teoriím (nebo se proti nim vyhraňuje) a nekompromisně stojí za svou - nicméně doporučuji k četbě každému aspoň maličko poučenému zájemci o problematiku kvantového světa

iceVS
01.01.2019 5 z 5

Jak jsem očekávala, cestou jsem se ztratila... Já si to nestydím přiznat. Asi to nebylo autorovým záměrem, ale pouze mě utvrdil v tom, že jsem jen náhodný shluk částic, který chvilku pobude a pak se rozptýlí...

Pablo Kral
28.10.2018 5 z 5

Velmi dobře napsáno. Nejde o nic menšího než o konkurenci strunové teorii. Rovelli vyslovuje domněnku, že teorie strun dosud nevyrostla z dětských nemocí a nedospěla do natolik pokročilého stádia, aby to všechno (interakce) dokonale skloubila. Nedozrála zatím na to. Na nářky fyziků, kteří nespatřují ve smyčkové teorii (LQG) dostatečně zajímavou matematiku predikující pozoruhodné fenomény, Rovelli odpovídá jednoduchostí a konzistencí smyčkové geometrie jako její předností. Kdo chce jedenáct rozměrů? Proč všechno tak složitě? Já s autorem soucítím. A bez ohledu na to, že LQG nebyla dosud potvrzena kruciálním pokusem, je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Tetelil jsem se blahem, pohoupal svoje ego ve spinové síti, pohověl si v prostorové pěně, spadl do černé díry a oblažen krásou několika málo ukázkových vzorců, rozkoš z geniální jednoduchosti kvantově-geometrických smyček mě přece jenom nakonec přivedla k obecnějšímu náhledu na práci kvantově-gravitačních fyziků. Do budoucna hledím coby smyčkový optimista s pocitem, že ať se stane, co chce, tenhle projekt prostě nemůže dopadnout špatně. Přinejhorším se snad LQG dokáže vtělit do fundamentální fyziky budoucích generací jako speciální případ, či aproximace. Budu doufat, těšit se a čekat jak to dopadne. Možná bude za pár let hotovo, možná ani za 150 let nikoli.

puml
24.10.2018 5 z 5

Je zajímavé jak Rovelli propojuje vize antických filozofů a dalších autorů v průběhu věků, těch prvních "fyziků", s dnešními představami o vesmíru, o prostoru, o čase. Staří autoři jsou leckdy stále inspirativní a jejich tušení se i dnes ukazuje jako v mnohém stále aktuální. Dobrá kniha, i když některým věcem jsem moc neporozumněl, ale tak oni tomu ani sami vědci často úplně nerozumí a stále je to takové čekání na nějaký zásadní objev či impuls. Uvidíme, jak bude kniha na podobné téma vypadat za pár let. Doporučuji.

TheRaven
06.10.2018 5 z 5

Po Sedmi přednáškách z fyziky Rovelli přichází s další knihou, ve které konečně naplno rozvíjí svou představu, jak sjednotit kvantovou mechaniku a obecnou teorii relativity, konkrétně takzvanou smyčkovou kvantovou gravitaci, jež by měla být rovnocenným protivníkem strunové teorii. I přestože se jedná o téma nadmíru obtížné, autor ho podává neuvěřitelně srozumitelně. První polovina svazku navíc slouží jako úvod do obou zmíněných teorií a vysvětluje všechny potřebné pojmy, takže se knihy nemusí bát ani úplní začátečníci. Ukázková popularizační práce.

Autorovy další knížky

Carlo Rovelli
italská, 1956
2020  87%Řád času
2018  91%Realita není, čím se zdá
2016  83%Sedm krátkých přednášek z fyziky
2023  84%Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie
2024  87%Biele diery