Rebelské srdce
Katherine Locke
Nemůžeš změnit svět. Můžeš jenom přežít v tom, ve kterém žiješ. Budapeští protéká Dunaj. Csilla ví, že tato řeka má kouzelnou moc — když byla její rodina za druhé světové války v největší nouzi, zachránila je před holokaustem. Jenže to bylo ještě předtím, než se v Maďarsku chopili moci komunisté, než tajná policie odsoudila a zabila její rodiče a než se Csilla dozvěděla pravdu o svém otci. Teď se Csilla snaží na sebe příliš neupozorňovat, protože má v úmyslu ze země uprchnout. Všechny pečlivě promyšlené plány se však začnou rozpadat ve chvíli, kdy soud její rodiče nečekaně zprostí viny a očistí jejich jména. Tato událost zažehne jiskru a vyvolá plamenné protesty po celém městě. Revolty v okolních zemích východního bloku podnítí v Maďarsku volání po svobodě. Nepokoje rostou a v budapešťských ulicích se zjeví sám anděl smrti. Csilla se musí rozhodnout, jestli uvěří ve znovuzrození své nedokonalé země a bude ochotná riskovat život při její záchraně, nebo jestli ji nechá napospas utiskovatelům. ––– Tato kniha — podobně jako Mlčící fontány od Ruty Sepetysové — přinutí čtenáře pátrat v minulosti. Tentokrát se dozví něco víc o opomíjeném maďarském povstání. Posuzovat historii zpětně je snadné. Mnohem těžší je umět se postavit bezpráví čelem. — The Bulletin V úchvatně vykreslené Budapešti se prolíná historie s magií… Náročné a zároveň obohacující čtení. — Kirkus Locke nabízí originální, dojemnou poctu statečným bojovníkům za svobodu, kteří pro ni riskovali životy. — Publishers Weekly... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2023 , HostOriginální název:
This Rebel Heart, 2022
více info...
Přidat komentář
Existuje jedno město a středem toho města protéká řeka a rovnoběžně s tou řekou běží ulice. Stáčí se jako ohnutý loket, jako natažená paže.
Voda má dlouhou paměť, a přestože tady řeka byla před ulicí a bude tady ještě dlouho po ní, řeka miluje příběhy, které k ní ulice nosí, uschovává je ve své naplavenině a odnáší je daleko od míst, kde začaly. Řeka je historik, strážce příběhů.
Knihu jsem si přečetla, protože jsem do výzvy hledala příběh z místa mé poslední dovolené a našla jsem Rebelské srdce o Budapešti, Dunaji a Maďarsku. Díky tomu jsem se naučila výslovnost některých maďarských hlásek, připomněla si ve vzpomínkách návštěvu krásné Budapešti a přečetla si zajímavé vyprávění o Csille. Propojení maďarské revoluce a fantasy zní divoce, ale kupodivu funguje.
Představte si, že Vaše město ztratí všechny barvy a pak se náhle někde zase objeví...
Autorka má ráda magii, proto skutečnou událost Revoluci v Maďarsku okořenila fantastickými prvky jako např. anděl smrti, magická řeka...Bavilo mě doprovázet židovku Csillu po nebezpečné cestě ke svobodě. Neustálé sledování tajnými agenty, nebezpečné protesty v ulicích a objevování tajemství jejího táty z deníků. Více v recenzi na blogu.
Kouzelné a hlavně s prvky historie, ale přesto místy lehce nepochopitelné. Mělo to mušky a i přesto to dokázalo krásně vykreslit tamní historické prostředí. Za mě tak napůl palec nahoru.
Magický realismus v maďarském provedení pokulhává, soustředí se na pár akcentů z židovské mystiky, čarovnou řeku a bezbarvé bezčasí padesátých let. Mnohem zajímavější je zachycení maďarského povstání v roce 1956. Dohromady to ale moc nefunguje.
No prvně je třeba říci,že knih zabívající se revolucí v Maďarsku opravdu moc není,beletrie skoro vůbec.
Příběh to byl pěkný a dobře se to četlo,jen ta fantasy linka mi tam moc nesedla.
4,5
Příběh Rebelského srdce se odehrává v poválečné Budapešti musím říci, že atmosféra, historie a styl psaní této knihy si mě vážně získaly. Hodně mi to sedlo . Musím ale také dodat, že Rebelské srdce je alespoň podle mě čtení poněkud psychicky náročnější. První cca čtvrtinu jsem zhltla na jeden zátah a pak jsem se dostala do fáze kdy jsem začala mít potřebu si čtení dávkovat, abych to všechno postupně zpracovala. U jistých pasáží se mi totiž kompletně svíralo srdce. Například když hrdinčina teta píše do Polska, protože chce za všechny které v Osvětimi ztratila pohřbít alespoň kusy půdy z toho strašného místa. Žádnou veselou záležitost tedy nečekejte . Něco vám o knížce ještě níže povím, ale ve finále z ní dostanete co největší zážitek čím méně toho budete o ději a vlastně i průběhu maďarského povstání/revoluce z 1956 vědět.
Rebelské srdce by mohlo sednout čtenářům, kteří vyhledávají poetičtěji napsané příběhy s dávkou pochmurnosti a ne úplně jasné a kompletně vysvětlené magie. Najdete tu totiž město ze kterého zmizely barvy, město ve kterém se stříbrná řeka mění v kámen, město kde má smrt nečekanou podobu a hlína se mění v bojovníka za svobodu lidu . Konec je pak spíše otevřený a poněkud hořkosladký.
Rebelské srdce se mi jako celek moc líbilo . Užívala jsem si krásný styl psaní, magické popisy, magické prvky inspirované židovským náboženstvím, folklorem a mytologií ze které autorka čerpala, a zamilovala si jeho tři hlavní hrdiny - židovkou dívku Scillu, tajemného Azraela a odvážného studenta Tamáse . Navíc bylo super nakouknout do maďarské historie. Tuto knihu vám nedoporučuji snad akorát v případě, když opravdu hodně nesnášíte buď historické čtení nebo magický realismus.
Trigger Warnings: válečná témata (holocaust/šoa, ghetto & koncentrační tábory) smrt (zmínky o smrti dětí), smrt rodiny, sebevražda (zmínka), zobrazení smutku a ztráty, zmínky o mučení, násilí (zbraně, střílení, tanky), trauma a PTSD, stalking, antisemitismus, útlak, davy, bití
Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Host
Rebelské srdce přináší zajímavý příběh týkající se části dějin, o kterých jsem doposud moc nevěděla. V tomto historickém románu se seznamujeme s Csillou, mladou židovskou dívkou žijící v Budapešti během revoluce v roce 1956. Smrt jejích rodičů ji vyšle na poměrně nebezpečnou cestu, ze které nejspíš není cesty zpět.
Titul vyniká především svým stylem vyprávění, který byl opravdu jedinečný. Nejenže z něj snadno pocítíte všechny důležité emoce, ale autorka do něj též zapracovala magický realismus. Ten byl nejvíce spojen s židovským náboženstvím, folklorem a mytologií. Personifikace řeky byla dalším zajímavým aspektem, jenž mě pravděpodobně zaujal nejvíce. Postavy byly dobře charakterizovány a jistě oceníte, že se z jejich životních příběhů toho hodně o tehdejší době v Maďarsku dozvíte.
Přestože se mi knížka hodně líbila, měla na mě až moc pomalý start a ke konci mi naopak přišlo, že se toho stalo až příliš moc naráz. Nicméně vše v poslední třetině vše zapadlo do sebe, takže si ze čtení odnáším opravdu pozitivní zážitek!
Byla jsem zvědavá, jak americká autorka dokáže zpracovat příběh o maďarské revoluci, jak dokáže do textu vdechnout lásku k rodné zemi, ve které byla pouze jako turista. A myslím si, že to klaplo. Mám ráda tyhle knihy, které mi ukážou střípky historie jiných zemí, stejně jako Dcery dvouhlavého draka mi ukázaly kousek temné historie Japonska/Koreji, o které jsem neměla tušení. Rebelské srdce ukazuje zásadní kousek historie Maďarska a do toho je to protknuté opravdu štědrou dávkou magického realismu, který nemusí každému sednout. Psané je to tak krásně lyricky až poeticky, což zvláštně kontrastuje s částmi, které popisují následky války, utrpení a zoufalství. Tuhle knížku nejde číst jako jednohubku, je nutné se do ní ponořit a procítit to. Část, se kterou jsem měla trochu problém je ta, kdy hlavní hrdinka změní své smýšlení a posune tak děj do další etapy, ale za mě tu nebyl dostatečně vykreslený bod zlomu, který by ji dodal nové přesvědčení a odvahu. Příběh si tenhle posun žádal, ale mohl být zpracován lépe. Romantická linka tu spíš není, možná jen velmi slabý nádech a nemá to co dělat s romantickou nebo tělesnou touhou. Spíš zosobňuje sounáležitost, touhu po opoře a pocit míru a klidu, který přichází v přítomnosti stejně smýšlejícího jedince. Moc fajn je i závěrečný doslov, kde autorka popisuje, nakolik se čím inspirovala a proč. Magický realismus mám ráda a tady zde byl zastoupen v takové hutné formě, možná to bylo i spojené s těžkým tématem, takže ve výsledku jsem spokojená.
Tato knížka má na zadní části obálky přirovnání k Mlčícím fontánám od Ruty Sepetys. Nejenže s tím souhlasím, ale ještě bych to rozšířila o další knihu stejné autorky, Musím tě zradit. A tím chci říct, že tento příběh rozhodně zaslouží číst stejně jako knihy od výše zmíněné spisovatelky. Hlavní hrdinka Scilla nám dává náhled na maďarskou revoluci odehrávající se v Budapešti. Ukazuje nám komunismus z pohledu další země v našem okolí, náladu společnosti, a nespravedlnost s odvahou. To je propleteno metaforickými fantasy prvky zastoupenými řekou, vymizením barev a samotnou charakteristikou hlavní hrdinky, kterou doprovází anděl smrti. Co je ale to, co knihu vyzdvihuje, je přítomnost emocí. Surových, silných emocí, které zlomí srdce, i kdyby ho čtenář měl z kamene.