Řekli, abych přišla sama: Má cesta do srdce džihádu

Řekli, abych přišla sama: Má cesta do srdce džihádu
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395308/bmid_rekli-abych-prisla-sama-ma-cesta-do-86a-395308.jpg 5 7 7

Suád Mekhennetová, německá novinářka s marocko-tureckými kořeny, celý život balancuje mezi západní a islámskou kulturou. Z bezprostřední blízkosti tak sleduje nedorozumění, k jakým mezi těmito zdánlivě ohraničenými světy dochází. Je také jednou z mála, které se podařilo proniknout až k vůdcům al-Káidy či ISIS a přežít. V její vzpomínkové knize se čtenáři dostávají k samému jádru událostí, jež v posledních letech otřásají světem – ať už se jedná o teroristický atentát z 11. září, odhalení masového vraha, který neblaze proslul jako džihádista John, či o útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Jak se mladí muslimové radikalizují? Kde vzniká propast mezi západní a islámskou kulturou, kterou mnozí považují za nepřekonatelnou? To jsou otázky, které si, stejně jako mnoho dalších lidí po celém světě, Mekhennetová klade. Na rozdíl od ostatních však při hledání odpovědí neváhá riskovat vše – vlastní život nevyjímaje. Kniha Řekli, abych přišla sama není jen strhujícím líčením zkušeností žurnalistky, která se zaměřuje na islamistickou radikalizaci, nýbrž i sugestivní zpovědí ženy, jež se musela vzepřít rasovým a náboženským předsudkům.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Originální název:

I was Told to Come Alone: My Journey Behind the Lines of Jihad, 2017


více info...

Přidat komentář

Beltrix
16.10.2023 5 z 5

Kniha nabízí velmi zajímavý vhled do života reportérky Souad Mekhennet a její práce, při níž se velmi často dostala do konverzace s významnými lidmi islámského světa. Jakožto Němka s marocko-tureckými kořeny také přináší vhled do života druhé generace přistěhovalců, přičemž se zdá, že existují pro tyto lidi dvě hlavní cesty - buď se za cenu extrémního úsilí vzdělávat a snažit se prosadit v profesi i přes překážky (jako to udělala autorka)), nebo zvolit snazší cestu a radikalizovat se.
To, že se mi dostala tato kniha do rukou zrovna v tuto dobu (zhruba týden po útoku Hamásu na Izrael), se zdá jako zajímavá náhoda. Nicméně se na tom, jak moc se západní média a státníci nevěnují strašlivé situaci Palestinců ukazuje, jak moc pravdivá tato kniha je. Jak potřebná je. Bohužel si však také myslím, že se na jejím základě dá také odhadnout, že celá situace povede k ještě větší radikalizaci. Těžko říct, jak z tohoto ven, koneckonců ani sama autorka nenabízí přímé řešení.

Zorka
21.05.2019 5 z 5

"Náboženství neradikalizuje lidi, to lidi radikalizují náboženství." (s. 305) Obdivuji autorku za její každodenní odvahu a neutuchající snahu zprostředkovat komunikaci mezi džihádisty a okolním světem. Kromě toho, že zmiňuje a rozebírá mnoho důležitých momentů, které otřásly světem, poukazuje rovněž na nebezpečí spojené s uprchlickou krizí: "Sdílela jsem naději, že lidé, kteří ze svých domovů prchali před hroznou situací, budou v Německu a jiných zemích přijati a naleznou mír. Také jsem ale věděla, že je to perfektní příležitost pro všechny druhy džihádistických skupin vyslat do Evropy své nováčky, kteří by tu mohli operovat jako spící buňky. Na nádraží v Rakousku jsem vypozorovala, že už se to děje." (s. 274) Souad Mekhennet je muslimka, která je sama důkazem, že nikoli víra, ale posunutí víry je pro společnost problém.


Štítky knihy

islám terorismus extremismus

Autorovy další knížky

Souad Mekhennet
německá, 1978
2016  50%Věčný nacista
2018  91%Řekli, abych přišla sama: Má cesta do srdce džihádu