Rekviem lásky
Ferdinand von Saar
https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84156/rekviem-lasky-84156.JPG
5
2
2
Výbor povídek rakouského novelisty druhé poloviny 19. století o milostných vztazích hrdinek a hrdinů z nejrůznějších společenských vrstev, převážně z prostředí Čech a Moravy (Inocenc, Marianna, Štěrkaři, Vae victis!, Tambi, Poručík Burda, Seligmann Hirsh, Troglodytka, Ginevra, Zámek Kostenice, Rekviem lásky, Doktor Trojan, Habrovanský sládek, Sňatek pana Stäudla, Lidé ze starobince). Sevřené realistické příběhy, zobrazující citový život lidí vatmosféře rezignace před převratnými událostmi dvacátého století, zachycují mnohé z autorových vlastních zážitků.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 1972 , MelantrichOriginální název:
Requiem der Liebe
více info...
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1986 | Smutné lásky |
1972 | Rekviem lásky |
1998 | Pan Fridolín a jeho štěstí |
2001 | Heřman a Dorotka - idyla o pěti zpěvech |
1898 | Innocens - obraz ze života Vyšehradského |
Pokud hledáte romantické čtení se šťastným koncem, téhle knize se rozhodně vyhněte! Já jsem k ní přišla tak trochu jako slepý k houslím - v internetovém dobročinném bazaru, kde ji nikdo nechtěl a kde stála pár korun. Můj původní plán, totiž nepřečtenou ji v nějaké knihobudce vyměnit "za něco lepšího", jsem přehodnotila poté, co jsem v knize zalistovala. Zdálo se, že obsah je o hodně lepší než obálka a název. A tak jsem se rozhodla knížku nejdřív přečíst, než dojde na nějakou výměnu.
Rozhodně nelituji! V této knížce najdete mnoho podob lásky, včetně lásky mateřské, síly přátelství, lásky k němé tváři, lásky jako univerzálního principu. Většina příběhů bohužel končí tragicky. Jenže tak to v životě chodí. Autor si příběhy nemusel vymýšlet – hrdiny svých povídek potkával kolem sebe v běžném životě, o některých mu vyprávěli jiní lidé. Vznikla tak knížka plná emocí – touhy, vzpomínek, smutku a nostalgie. Mísí se v ní vřelý vztah k lidem – včetně mnoha chudých a utlačovaných, starých či jinak nemohoucích, nepochopených a nemoderních – se vztahem k vlasti. Tou pro autora bylo rakousko-uherské mocnářství, které se v té době již otřásalo v základech. Autor, ač Vídeňák, jezdíval i do Čech a na Moravu, kam je zasazen děj mnohých z jeho povídek. A tak na nás dýchne historie některých nám dobře známých míst.
Jediné, co se mi na knize nelíbilo, byly ilustrace Karla Laštovky. Byly by to hezké ilustrace k antickým tragédiím nebo k nějakým baladám či pohádkám pro starší děti, ale k příběhům, jejichž děj se odehrává ve 2. polovině 19. století, se vůbec nehodí. Kdyby tam nebyly žádné ilustrace, bylo by to lepší. Povídky jsou natolik silné, že by se bez ilustrací obešly. A pokud by tam už nějaké být měly, volila bych motivy z pozadí příběhů, třeba různé hrady, zámky a další památky, v jejichž okolí se příběhy odehrávají. Bylo by to hezké doplnění, které by nerušilo. Ale jelikož autor za ilustrace v českém vydání nemůže, dávám pět hvězdiček :-).
Knížka bude mít tu čest vydat se dále do světa z nádražní knihovny v Č. Budějovicích, patrně v pondělí po poledni. Takže kdo to máte blízko a chcete si ji přečíst, neváhejte :-).