Řešení gama
Jaroslav Brodský
Beletristická autobiografie Jaroslava Brodského 1920 - 1981 zahrnující období 1945 - 1968. Týká se perzekuce autora komunistickým režimem a okolnostmi vzniku K231 a emigrace v srpnu 1968. Připojeny životopis autora, rozhovor s Karlem Preislerem z roku 1968, fotografická příloha a osobní rejstřík.
Přidat komentář
Silné, ale čtivě podané svědectví o nelidském režimu, který panoval v československých věznicích (nejen) pro politické vězně. Ač popisuje nesmírné ukrutnosti, forma zůstala lehká, nepřetížená detaily, neutopí se v utrpení vlastním ani cizím.
Pak stejně lehce a svěže popisuje naději, kterou vzbudilo "Pražské jaro" i její konec v roce 1968.
Toto by měla být povinná četba.
Autor si prožil po ovládnutí země komunistickým terorem své. Po invazi v roce 1968 emigroval. Bohužel se již nedožil pádu komunistů.
* Delegace se vrátila z Moskvy. Před jedenadvaceti lety prohlásil na témže letišti zahraniční ministr Masaryk: „Odjel jsem do Moskvy jako ministr suverénního státu a vracím se jako Stalinův pacholek …“
Nikdo nezaznamenal, co řekli po příletu oni. Vrátili se bílí, ztrhaní ve tvářích stejně jako ti, kteří je v ulicích, kostelích a polích bránili. Před čtvrtou bylo vydáno komuniké. Dvě hodiny poté jsem projížděl Prahou na nádraží. Vlály černé prapory, plakali muži, protože ženy už nemohly, okolo sochy sv. Václava klečeli lidé i na chodníku, plakali vojáci i důstojníci – a já znovu odjížděl k jihu. *
Tato knížka stojí za přečtení.