Richard Krajčo
Dana Čermáková
Hovoří se o něm jako o jednom z nejnadanějších mladých umělců současnosti. Je skvělým zpěvákem, skladatelem a textařem, a také hercem. Ve svých jedenadvaceti letech se stal nejmladším českým Hamletem a byl tak dobrý, že za roli dostal cenu Alfréda Radoka Talent roku. Není divu, že brzy zamířil z ostravského Divadla Petra Bezruče rovnou do Národního, kde ztvárnil mimo jiné i Richarda III., hlavní roli ve hře, kterou pro její náročnost divadla příliš nehrají. Několikrát byl nominován na Cenu Thálie, kterou také získal. Krajčova skupina Kryštof láme rekordy v prodejnosti alb i v návštěvnosti koncertů, získala několik Andělů, Richard sám jako zpěvák rovněž. Hrál v mnoha zajímavých filmech i televizních seriálech, například Sametoví vrazi, Post Coitum, Znamení koně nebo Vraždy v kruhu. Od začátku byl jiný. Oblékal se jinak než jeho spolužáci, poslouchal jinou muziku. Černý punker. Hrál závodně fotbal, mohl z něj být úspěšný fotbalista jako jeho spoluhráč Libor Sionko, ale když mu matka v patnácti koupila ze svého platu poštovní doručovatelky první kytaru, pověsil kopačky na hřebík. Najednou věděl zcela přesně, čemu se chce věnovat. Muzice. Nikdy se přitom nenaučil noty, takže od počátku skládal po paměti. Tehdy ho ani ve snu nenapadlo, že by se někdy se svou kapelou Kryštof, kterou založil v šestnácti, dostal na výsluní slávy a popularity. Uznání a pochvalné kritiky si s Kryštofem doslova vydřeli, když sedm let seděli ve zkušebně a vytvářeli demosnímky, kterými obesílali hudební vydavatelství. Nekoncertovali, zvolili jinou, svou vlastní cestu. Nikdo o ně neměl zájem. V době, kdy chtěl hudbu pustit k vodě, přišel zasloužený zázrak. Vyšlo první album. Od té doby nastal raketový start Kryštofa k hudebnímu Olympu. Zkušená autorka biografií populárních osobností představuje Richarda Krajča jako nesmírně talentovaného, citlivého, vnímavého i rebelujícího hudebního básníka, který dokázal – jako mnoho jiných talentů z „ostravské líhně“ – svou obrovskou pracovitostí a náročností překonat stigma provinčního umělce a vyšvihnout se na špici naší soudobé hudební i herecké scény.... celý text
Přidat komentář
No, jsem z knížky trošku rozpačitá. Osobnost Richarda mi přišla vždy zajímavá a sleduji ho dlouhou dobu a možná právě proto jsem čekala od knihy trošku víc. První polovina mi přišla taková nemastná neslaná, to se naštěstí změnilo. Nejlepší částí byly rozhodně rozhovory, recenze záležely na šikovnosti autora. Takže jsem váhala mezi 2 a 3 hvězdami, ale pro nastínění jeho osobnosti určitě fajn.
Až na ty překlepy to je velmi povedený životopis. Já osobně jak Richarda tak celou kapelu Kryštof naprosto zbožňuju! :)
Hned na začátek bych chtěla některé upozornit, že kniha se jmenuje Richard Krajčo, ne Kryštof, proto by čtenáři měli očekávat, že v knize bude také něco o Richardově hereckém životě. Kryštof je zde samozdřejmě hlavním tématem, proto je také Kryštof psáno na obálce.
Kniha se čte velice dobře, hlavně ty pasáže kde jsou rozhovory, Richardova čeština je krásná a to dodává knize čtivost a spád. Kniha je doplněná několika fotkami právě z koncertů Kryštofa, díky kterým se vám vrátí ta úžasná koncertová atmosféra(pokud jste byli na koncertu). Osobně si myslím, že pokud někomu příjde nezajímavá a nezáživná Richardova herecká kariéra může onu část přeskočit a nemusí knize dávat horší hodnocení, přece jen je to biografie.
A co knize vytknout? Snad jediné co mě napadá, jsou poměrně časté tiskařské chyby (např. chybějící písmeno u slova), přesto bych za to knize nestrhávala hvězdičky, jelikož se mi zdá, že v dnešní době jakoby se to stalo povinností.
Moc pěkně napsáno. Líbilo se mi rozdělení kapitol, popis rolí, rozhovory, recenze. Za mě plný počet :-)
Autorovy další knížky
2022 | Volodymyr Zelenskyj – Za svobodu tělo i duši |
2018 | Ondřej Vetchý - dobrý člověk |
2014 | Ivan Trojan |
2019 | Alain Delon: Ďábelský anděl |
2009 | Génius Zdeněk Svěrák |
První půlka je taková nijaká, moc mě nebavila (a to kapelu Kryštof poslouchám od singlu Obchodník s deštěm a byla jsem na skoro každém turné a koncertu). Na to, jak podrobná byla půlka první, tak zrychlená je půlka druhá. Je sice zábavnější, ale už moc nerozebírá, co třeba vedlo Richarda k tomu rozhodnutí, či onomu. Vadí mi všudypřítomné překlepy, kniha byla napsána asi velmi, velmi narychlo. Zklamání.