Řídil jsem Třetí říši
Albert Speer
Českému čtenáři se konečně dostává do rukou naprosto unikátní dílo - paměti předního nacisty, který se na vrcholu kariéry stal druhým mužem Třetí říše. Tento Hitlerův oblíbenec, architekt a ministr zbrojní výroby Albert Speer, vám ve svém vyprávění odhalí samotnou podstatu fungování nacistického Německa. Čtenář z přímého svědectví i doslovných přepisů rozhovorů pozná Hitlerovy plány, osobní názory a povahové rysy, skrývané skutečnosti a osobnostní profily ostatních významných nacistů od Josepha Goebbelse po Hermanna Göringa, princip koncentračních táborů a nucených prací, zbrojní výrobu v tajných podzemních továrnách a v neposlední řadě i budoucí podobu Evropy, kterou měl Speer pro Vůdce vybudovat. Albert Speer byl norimberských tribunálem odsouzen k dvaceti letům vězení, které si odpykal ve věznici Spandau. Po svém propuštění napsal tuto knihu, která obletěla svět a byla přeložena do desítek jazyků.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2010 , GradaOriginální název:
Erinnerungen, 1977
více info...
Přidat komentář
Jako u všech vzpomínek musíme počítat s tím, že autor o sobě bude psát tak, aby vyšel co nejlépe. Ale přece jen je to svědectví člověka, který u toho byl. Jde o zajímavé čtení, ale jednou stačilo.
Dal jsem 5 hvězd, protože kniha mě opravdu bavila, ale samozřejmě je třeba knihu vnímat s odstupem a vědomím,že jde o Speerovou obhajobu. Myslím, že Guido Knopp napsal, že kdyby Speera soudili s vědomostmi, které o něm víme dnes dostal by provaz taky. Čím pro mě, ale kniha byla nejzajímavější, bylo to,že příběh vyprávěl člověk, který s Hitlerem opravdu naživo denně jednal. Do té doby jsem četl knihy o Hitlerovi psané historiky, kteří Hitlera ani neviděli.Ale Speer Hitlera znal osobně a hodně on něm vypráví. Pokud jde o Norimberský proces a pohled na Speera očima amerického psychologa doporučuji knihu od Gilberta Norimberský Deník.
Byl nacista, ale to neznamená, že nebyl kritický vůči ideologii, kterou reprezentoval. Je asi přirozené, že hodně závažných témat zlehčoval, ale jinak moc dobře napsaná kniha a poskytuje cenné informace .
Memoáry architekta a ministra zbrojní výroby,který o sobě tvrdil, že by mohl být přítelem Hitlera.
Dává nám podrobný popis třetí říše. Takový ten z porad a jednání, každodenního života okolo něj i Hitlera.
Na konci sám patrně cítil jistou vinu, tak se v knize lehce ospravedlňuje a staví do role odpůrce Hitlera.
Autor, prominentní nacista a zřejmě největší oblíbenec fírera způsobil svým vystoupením před porotci v Norimberku poprask. Ano vypovídal tak, jak to oni chtěli slyšet. Co na tom, že Göring a spol. z toho byli vzteky bez sebe. Speer byl pragmatik v tom nejhorším slova smyslu, ale zachránil si kůži. Dobře si propočítal, že to "provaz" nebude (jako u ostatních čelních Partei Genosse) a 20 let ve Spandau ? To přece za to lhaní to stojí.
Bezvadně to napsal MlaW, se kterým souhlasím ve všem. Ještě by mě zajímalo, kolik na svých "dílech" trhnul, pokud jde o autorská práva. Dtto na tatíka a dědečka vzpomínají v dobrém dědicové.
Knihu hodnotím jako know-how pro zločince největšího kalibru, tedy "Jak vystupovati a co říkati před soudem". Gut Herr Speer !
Kniha Alberta Speera je zajímavá tím, že nabízí pohled do zákulisí třetí říše a že nám přibližuje intriky i každodenní boj o moc mezi jejími hlavními představiteli. Čtenář přirozeně musí brát s rezervou situování Alberta Speera do role schopného a nezkaženého organizačního pracovníka a architekta. Při čtení je třeba mít na paměti, že se jedná o jeho vlastní paměti. Řadu informací pravděpodobně vypustil a řadu informací upravil k obrazu svému i k době, ve které žil.
Moc rád bych tomu napálil za plnej počet, ale to by Albert nesměl čtenáře tahat za fusakle. Knihu si velmi pečlivě promyslel (ostatně v lochu na to měl času víc než dost). O jeho vynalézavosti svědčí i fakt, že se mu podařilo oblbnout celej Norimberk a to velice chytrou fintou - na rozdíl od ostatních se nebál spoustu věcí na plnou hubu říct, ale pouze tak aby to nakonec vyšlo v jeho prospěch. Gratulace, povedlo se. 20 let v chládku za to, že pomáhal zabíjet miliony mi přijde jako dobrej kšeft...
Fakt mu nežeru, že nevěděl o koncentrácích (kolem kterých v knize opatrně našlapuje), popravách atd...
Na druhou stranu je kniha zajímavá sonda do nitra Třetí říše, ale docela rád bych si přečetl i nějakou verzi od Bormanna, nebo Hesse. Jejich důvěryhodnost by sice byla téměř nulová, ale možná by to do některých událostí vneslo více světla. Speer psal v době, kdy už těžko někdo jeho tvrzení mohl vyvrátit. Jo, já říkal že byl chytrej...
Velice zajímavé čtení. V záplavě dnes vycházejících kompilátů a snůšek nejrůznějších polopravd a pseudosenzací je autentická výpověď o to cennější. Skutečnost, že při soudním procesu v Norimberku Albert Speer
nebyl odsouzen k smrti, byla důsledkem jeho obhajoby a celkového se přiznání k spoluodpovědnosti k nacistickým zločinům, což bylo opakem vystupování ostatních obžalovaných, především Göringa, a vyneslo mu to jejich pohrdání a nenávist.
Velice přesvědčivě napsaná kniha, člověk by mu to i věřil, jenže to je málo. Autor se sám již v knize zamotává do svých lží a pokud by se soudil dnes tak nedostane 20 let, ale oprátku...
Speer si dokáže čtenáře dostat plně na svou stranu. Člověk ho lehce bere jako hodného pána uvnitř Třetí říše. Avšak taky měl svou část odpovědnosti, kterou tady ale připouští jen okrajově. Každopádně je to čtivá záležitost plná zajímavých informací.
Kniha je víceméně obhajobou jeho činů. Sám píše, že jako 28 letý podal ruku ďáblu. Nicméně kniha je plná zákulisních informací o řízení a stavu třetí říše. Je až neuvěřitelné, kdy a jak Hitler blafoval.
Velmi čtivě napsané. Z celé knihy čiší inteligence autora. Obsah je těžké posuzovat. Kniha je autorovou výpovědí a obhajobou.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) nacismus autobiografické prvky Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945Autorovy další knížky
1996 | V srdci třetí říše |
2015 | Špandavské deníky |
Zajímavý pohled do zákulisí nacistického Německa. Speer popisuje předválečná léta, kdy s Hitlerem plánovali tisíciletou Říši a společně navrhovali různé budovy až do květnových dnů roku 1945. Speer nepopírá že nebyl nacista i tak se od většiny zvěrstev distancuje i když o nich musel ze své pozice ministra zbrojení nepochybně vědět. Tudíž je nutné brát knihu s velkým nadhledem.