Impérium
Robert Harris
Římská trilogie série
1. díl >
Starý Rím, mesto slávy postavené na brehu rieky neresti, sa hemží ambicióznymi a neľútostnými mužmi. Nik z nich sa však nevyrovná Marcovi Cicerovi. Mladý postupujúci právnik, brzdený manželkou-dračicou, sa rozhodne staviť všetko na jedinú kartu v najdramatickejšom zákulisnom boji všetkých čias. Ak vyhrá, získa neobmedzenú moc nad Rímom. Ak prehrá, je navždy stratený.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2006 , Slovart (SK)Originální název:
Imperium
více info...
Přidat komentář
Po knize jsem sáhla z důvodu,že se jedná o román. Cicero rozhodně zabodoval v kauze Verra ,kdy na základě svědků z Sicilie usvědčil korupčníka,vyděrače a vraha.To mě rozhodně zaujalo.Ovšem další polovina knihy se zaobírala více méně politickými intrikami a jak upevnit postavení té doby.Rozhodně chybělo více z osobního života Cicera a jeho přátel.Pompeius,Caesar a Crasus jsou zdokumentováni,jako karierní rivalové ale ze soukromého života či charakterů jednotlivých postav románu se místo nenašlo.Například Spartakovo povstání šlo úplně stranou a v podstatě skoro nestálo za zmínku.Tak trochu to vidím,jako opis z archivu.Trochu váhám jestli mám pokračovat další knihou.
Historické romány miluji, a ty které se opírají věrně o skutečná fakta ještě více. Životní příběh Marca Tullia Cicerona je panem Harrisem podaný velmi poutavě. Přesto,že je to skoro samá politika. Já osobně by jsem nikdy nemohla být právníkem, a už vůbec ne politikem. Lidé, kteří tuto profesi vykonávají musí mít hroší kůži. I když původní úmysl je na počátku upřímný,čestný, než se dojde k cíli, jen málokdy je to bez jeho pošpinění a pokřivení. Tolik intrik, úplatkařství, lží a úskoků bych nedala.
A tak ani nevím, zda se těmto osobám, které ne vždy se chovají nezištně, jako i Cicero, vůbec obdivovat. Když už, tak za jejich neskutečnou píli, vytrvalost, odhodlanost a ctižádost. P.S. Netušila jsem, že Julius Caesar byl takový....
Nam eloquentiam quae admirationem non habet nullam iudico.
Výmluvnost, která nevzbudí úžas, nepovažují za výmluvnost.
(Cicero, dopis Brutovi, 47 BC)
S Robertem Harrisem jsem se seznámila četbou knihy Konkláve, která mě jednoduše nadchla. Bylo tak otázkou času, kdy se dostanu k dalším jeho románům a volba padla na Římskou trilogii, i když z antické tematiky jsem měla trochu obavy. Zbytečně. Pojetí a zpracování životopisu Marca Tullia Cicerona z pera jeho otroka a asistenta Tirona vycházející ze skutečných událostí je poutavé, dramatické a nesmírně živé. Doba tehdejšího Římského impéria z doby kolem narození Krista byla více než obtížná, a filozof, řečník a právník Ciceron byl pro ni zrozený. Vášnivé časy, kde spory mezi plebsem a aristokracií řešili zkorumpovaní prétoři a konzulové, daly zrodit mimořádné osobnosti, která se střetává s takovými veličinami jako byli Caesar nebo Pompeius Veliký. Cicero budí sympatie svou houževnatostí, pracovitostí, intelektem, smyslem pro spravedlnost a další a další. Fascinující osobnost, fascinující četba.
"Vždycky najdete nějakého hlupáka, který vám řekne, že ví, kdo ve volbách zvítězí. Jenže volby jsou cosi živého - dalo by se skoro říci nesmírně živého - s tisíci a tisíci mozků, údů, očí, myšlenek a tužeb, a to vše se bude kroutit a rozbíhat do směrů, které nikdo nikdy nepředvídal, a to se někdy děje jen z pouhého potěšení, aby se dokázalo, jak se všichni rozumbradové mýlí." (Z procesu volby Cicerona konzulem.)
"Jestli toužíš po vděčnosti, opatři si psa."
A pak ze neni politika nebo pravnicina zabava. V podani Harrise, Cicerona, Pompeia, Crassa a dalsi vybrane spolecnosti, to plati v mire vrchovate. Skvele dialogy, realie Rima, bez hluchych mist a tahlych pasazi. Skvela cetba.
Tahle kniha je pro me necekanym zjevenim. Narozdil od pompezniho sedmisvazkoveho veledila od McCulloughove popisuje postupny upadek rimske republiky pohledem pameti Ciceronova osobniho sluhy. Jedna se tak spise o komorni drama, to vsak nesnizuje jeji hodnotu. Zadna z celebrit tehdejsi doby samozrejme nemuze chybet a kazda z nich sleduje bezohledne svoje cile, z nichz vetsina bohuzel neni kompatibilni s Ciceronovym cursus honorum. Hlavni hrdina, novy clovek bez vyznamnych financnich rezerv, tak musi klickovat mezi prizni patriciju a plebejcu, hledat nova spojenectvi a vzbuzovat pozornost svymi ciny.
Marcus Tullius Cicero (106 – 43 před n. l.). Římská republika na vzestupu, Spartakovo povstání poraženo, očekávám ponor do slavné doby. Nečetl jsem obsah ani komentáře, jen dal na doporučení spřátelených uživatelů, takže překvapení na mé straně. Ano, je tu velkolepá bitva, ale jde o skvělé, napínavé a nebezpečné souboje právní s obrovským politickým tlakem v pozadí. Boj o moc všemi prostředky. Nic, co bychom dnes neznali a nezažívali. Autor tyto předletopočtové konflikty podává tak přesvědčivě a poutavě, že Cicero, hlavní postava, i jeho rodina, přátelé a soupeři jako by ožívali před mýma očima. Těším se na pokračování.
100 % (aktuálně 42 hodnocení s průměrem 84 %).
…
Do skalních stěn lomu byly vyhloubeny oddělené zvláštní cely a chodby, kde se mučilo a popravovalo a kde se také stravovaly a spaly stráže. (Oblíbeným způsobem poprav, jak jsme zjistili později, bylo uškrcení garotou.) Zde se také nacházela jakási administrativa vězení. Vytáhli krabice vlhkých a plesnivých svitků s dlouhými seznamy jmen vězňů a daty jejich příchodu a odchodu. U některých se uvádělo, že byli propuštěni, ale u většiny bylo naškrábáno sicilské slovo edikaiothesan – což znamená „vykonán trest smrti“.
„Chci opis každého záznamu za ty tři roky, kdy byl Verres správcem,“ požádal mě Cicero, „a ty,“ obrátil se ke kapitánovi, „až to bude hotové, podepíšeš prohlášení, že jsme pořídili pravdivý opis.“...
Obdobie pádu rímskej republiky, napísané ako beletria, myslím však, že historicky veľmi presne.
Všetky tri knihy Vás na príbehu politického života Ciceróna prevedú asi najzaujímavejšou etapou dejín Ríma. Spoznáte najmocnejších ľudí vtedajšieho Ríma, okrem Ciceróna aj Pompeia, Crassa, Catóna či Caesara, neskôr Bruta, Antónia aj Octaviána. Sami si budete môcť utvoriť názor, kto z nich bol hrdina a kto obyčajný mocibažný lotor.
Pre milovníkov antickej histórie, ale aj pre tých, čo majú radi dobré čítanie, vrelo odporúčam.
PS: viete, čo sú lukulské hody? V knihe spoznáte aj generála Luculla, ktorý im dal meno. História sa s ním zahrala, to, pre čo by chcel byť oslavovaný (vojenské úspechy), mu ukradol niekto iný. Tak aspoň že bol pažravý :-). Všetko sa dočítate v trilógii Impérium.
První díl Ciceronova životopisu je naprosto strhujícím, nekrvavým románem, ve kterém se nebojuje zbraněmi, nýbrž silou slov a myšlenek. Příběh, který je oslavou lidského ducha, vypráví o schopnosti předvídat, o umění politické strategii, o odvaze postavit se silnějšímu, o přátelství, o nezdolnosti lidské vůle, o pracovitosti, ale i o nutnosti (v zájmu možného budoucího vítězství) se občas přiklonit k protiargumentům protivníka…
Doporučuji nejen milovníkům historie, ale i všem, kteří se zajímají o současnou politiku – protože hledání analogií s dneškem (a že jich tam je nepočítaně) činí z četby nevídané dobrodružství…
Zajímavé a čtivé - souhlasím, že je to v politice stále stejné nebo alespoň velmi podobné ... doporučuji :-)
Zpočátku se mi zdálo, že jsem narazil na velmi zajímavý historický román z mé oblíbené antiky, ale ke konci už jen nuda, popis, rozvláčné a nezáživné, musel jsem přeskakovat, o nic jsem nepřišel.
Skvělá knížka o výjimečném člověku a také o politice, která byla odjakživa špinavou záležitostí plnou intrik, pletichaření, manipulace a korupce.
"...Ale jediný, kdo by ti mohl působit starosti, je Antonius Hybrida."
"Ale ten chlap je hňup!"
"Cicerone, jsem z tebe zklamaný. Odkdy je blbost překážkou pro politickou kariéru?"
Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. To, že byl Cicero slavný řečník své doby, který se na výsluní vypracoval doslova od píky, o tom má povědomí téměř každý. Avšak jaký asi byl jeho životní příběh, povaha, úmysly, podrobnější cesta ke slávě, to už ví povětšinou spíše zarytí fandové historie. Pokud mezi ně nepatříte, je tato kniha ideální volbou, jak si nenásilnou formou udělat širší představu a obrázek o životě Marka Tullia Cicerona.
Trošku jsem se bál, že to bude až příliš zaměřené politickým směrem a dějová linka tím sklouzne do stereotypu a nudy, ale řekl bych, že to autor pojal velice záživně a čtenářům tak naservíroval dílo, které i bez výrazných zápletek a gradace v ději může fungovat, jako dobře namazaný stoj. Rozhodně jsem se u této četby nenudil a i když z této doby čtu raději romány, které mají děj prošpikovaný válečnými taženími a naturalistickými popisy děje z bitevního pole, tak to byla příjemná oddychovka.
Úchvatná kniha pro každého, koho baví starověká historie, zákulisní intriky, duchaplné myšlenky, duchapřítomné repliky a vůbec vtipné dialogy a projevy. To vše dokázal autor výborně, s hlubokou znalostí dějin Říma, podat tak, že není vůbec těžké hledat a nacházet paralely s dnešním světem. Ciceron byl zřejmě, jako i, chci věřit, že mnoho dnešních politiků, docela čestný a moudrý člověk, kterého však politika přečasto dostávala do paradoxních situací, kdy se pro mnohé stával bezcharakterním zrádcem a zločincem. Čti a pouč se!
Číst tuhle knihu na dovolené v Itálii byla skvělá volba a možná trochu ovlivnila mé hodnocení, když jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ideálních 70-75% bohužel udělit nelze.
Začátkem knihy jsem se prokousávala ale pak se děj rozběhl.Je to v podstatě poutavě napsaný životopis Marka Tullia Cicerona, vypravěný jeho otrokem a tajemníkem Tirem.
Nečekejte smršť napětí, dramatických scén, válečných střetů, zrad na bitevním poli, vtipných scének, experimentování s otrokyněmi, experimentování s homosexualitou - prostě nic co byste čekali od knihy v jejímž názvu jsou slova Impérium a Řím :-)
Čekejte poměrně svižně napsanou, čistě životopisnou knihu Marka Tullia Cicerona a jeho politické kariéry...
Na můj vkus tematicky nezajímavé - advokátní dobrodružství z dob Říma v kombinaci s klasickými intrikami o moc. Robert Harris je v některých momentech zbytečně popisný a svižnost děje tak průběžně kolísá. Na druhou stranu věrně zachycuje dobu i chování, což mnohým může dostatečně vynahradit absenci akce. Postavy jsou živé, sympatické, prožíváte s nimi všechny vzestupy a pády, a přestože z dějin víte, kam události míří, držíte hrdinům palce do poslední vteřinky. Zajímavé je především sledovat Cicerův smysl pro čest, kdy v jedné chvíli padoucha žaluje a v druhé jiného zastupuje. Jako správný advokát si jednoduše stojí za tím, že každý si zaslouží obhajobu. Co se pak autorovi musí nechat je cit pro historickou hodnověrnost. Po politické stránce je Impérium krásnou ukázkou intrikaření ve starém Římě.
Můj problém je, že jsem čekal římskou řezničinu na bitevních polích a dostal historii Cicerovy kariéry, která se odehrává více na řečnických pódiích, než kde jinde.
Čítala som rozsiahlu Rímsku ságu od Colleen McCullough, ktorá bola výborne a hlavne dosť podrobne napísaná. Cicero mal v nej samozrejme svoje miesto. Aj preto som bola zvedavá ako sa s udalosťami v tejto dobe stotožní iný spisovateľ. Robert Harris sa zameral na Cicera, ktorého život, jeho rast na rímskom spoločenskom a politickom rebríčku opisuje prostredníctvom pamätí jeho otroka. Dej sa odohráva hlavne na rečníckych pódiách, keďže Cicero bol hlavne právnik. Ale bolo to pútavé a uveriteľné čítanie. :-) Takže sa pustím do ďalšej časti.