Andělé a démoni

Andělé a démoni
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55993/bmid_andele-a-demoni-mUt-55993.jpg 4 5469 5469

Robert Langdon série

V knize Andělé a démoni americký spisovatel Dan Brown poprvé představil postavu hardvardského symbologa Roberta Langdona, který se pak znovu objevuje ve světovém bestselleru Da Vinciho kód. Langdon je při návštěvě Evropy povolán k případu rituální vraždy, k jejímuž objasnění může přispět díky své znalosti v oboru kódů a šifrování a dějin tajných společností.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Argo

Angels & Demons , 2000

elcapitano
24.09.2016 4 z 5

Ale jo, vlastně dobrý. Baví mne, že si člověk při četbě Langdonových dobrodružství trochu rozšíří obzory. Je to sice většinou dost povrchní a manipulativní zacházení s fakty, ale v zájmu vystavění příběhu ok.
První půlka knihy připomíná popis skautské bojovky a druhá je trochu mravoučná, Brown si myslím, se snaží balancovat tak, aby byl spokojený i katolík i ateista.
Ale to jsou jen takové drobnosti, jinak tuto knihu považuji za zdařilý exemplař kultur-archeo-thrilleru (?)
Nedávám ale plný počet hvězd za určitou schematičnost děje, který se opakuje v úplně všech Langdových příbězích jako přes kopírák.

natalie0385
18.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha s poutavou dějovou linií a šokujícím závěrem. Autor nastíní zajímavé události z historie církve a spolku Iluminati. Děj čtenáře dokáže pohltit, ale věřím, že ne každý toto téma ocení.

Aroucaria
16.09.2016 4 z 5

Ale jo, je dobrej a bylo to báječné čtení, ale že bych se z toho posadila na zadek, tak zas ne :-)

Meaki
14.09.2016 3 z 5

Kniha napínavá, zajímavá. Jen občas plynutí času bylo úsměvné. Takové trochu filmové. Kdy scéna trvající v knize 5 minut by se ve skutečnosti nedala za 5 minut stihnout ani omylem. Kdy jsem si v duchu říkala, že chudák kardinál už musí být dávno mrtvý, protože už je stoprocentně dávno po limitu a vypravěč mi poté sdělí, že chudák kardinál zemře až za chvíli. Kdy přejedou za zlomek času celý Vatikán, přeplněný turisty. Dokonce na letošním Natsuconu, byla tato kniha na jedné přednášce (zaměřené na rady začínajícím spisovatelům a pisálkům všeho druhu) zmíněna jako špatný příklad časové posloupnosti a časové logiky. :D Ale co, knihu jsem si oblíbila, i když jsem se občas ztrácela.

Nestorkea
14.09.2016 4 z 5

Po přečtení Šifry jsem se na tuhle knížku těšila, ale nenadchla mě tolik.

hellena1523
11.09.2016 3 z 5

Brown se asi nestane mým oblíbencem. Kniha mi vůbec nesedla, nebavila mě, táhlo se to, napětí jsem nenašla a do čtení jsem se spíš nutila... :-(

Insignitka
08.09.2016 5 z 5

Moje oblíbená Brownovka

jezek693
05.09.2016 5 z 5

Už asi dva roky jsem si ji chtěla přečíst ale její tloušťka mě odrazovala. Jsem ráda že jsem našla odvahu si ji přečíst a nelituji. U mě vítězí kniha nad filmem.

RudýOnkel
01.09.2016 5 z 5

Na knihu má každý jiný názor a někteří říkají, že v ní jsou nesmysly. Vždyť ale na začátku knihy se píše, že jde o román a smyšlený děj. Proč pak píšete, že to nedává smysl a že některé věci jsou pouze bludy a věci, které by se nemohly udát. Pak Vám možná chybí fantazie. Nikomu neberu jeho názor, ale nemusíte všem, koho potkáte, říkat, že si tu knihu nemáme číst, že je úplně absurdní. Můj názor je, že je čtivá a děj tak smyšlený, že v dnešní společnosti by se něco takového mohlo stát...

Ladislav.Knap
28.08.2016 5 z 5

Pan Brown mi opět dokázal, že když má kniha poutavý a dechberoucí děj, je úplně jedno kolik má stránek, člověk se ocitne na konci a ani neví jak. :-)

Atrament
26.08.2016 2 z 5

Začátek docela ušel, ale ke konci šla kvalita strmě dolů a samotný závěr plný prapodivných zvratů a dost nelogického chování všech zúčastněných postav byl vysloveně slabý. Aby toho nebylo málo tak v samotném závěru ještě číhal přeslazený postelový happy end, který mě donutil ubrat jednu z původních tří hvězdiček.

Brown ví přesně jak zpracovat podobné téma, aby bylo čtivé. Důsledně se drží kratičkých kapitol, které vždy ukončuje buď nějakým velkolepým odhalením a nebo aspoň naznačením nějakého objevu, načež skočí v ději jinam, čímž zručně udržuje čtenářovu zvědavost našponovanou. Bohužel všeho moc škodí, a protože Brown tohle dělá opravdu pořád, velmi rychle se to čtenáři, který si toho všimne, omrzí.

karolina1733
25.08.2016 5 z 5

Aneb povinná četba může být i zábava. Skvělá kniha, určitě není poslední, kterou si od Browna přečtu.

Temi
17.08.2016 5 z 5

Překvapení, to je hlavní slovo, jež by mohlo popisovat jak můj celkový dojem z této knihy, tak i její obsah. I přes počáteční skepsi se mi dostalo nadměrně plnohodnotného knižního zážitku.
Příběh protkaný zvraty, tajemství, mysterie a právě překvapujících vyvrcholení. Užívala jsem si každou kapitolu s nadějí, že mi prozradí co nejvíce odpovědí na otázky, jež už nabídly ty předchozí. Ale stejně mistrně, jako umělci, které autor v knize zmiňuje, se síť tohoto příběhu postupně protkává a teprve až nakonec se uzavírá do jednoduchého a přesto působivého celku.
Autor si s dějem nádherně vyhrál, což je znát již v prvních zápletkách, na kterých je fascinující jak krásně splývají se skutečnými ověřitelnými fakty. Člověk si až říká jestli se v příběhu opravdu nevyskytuje kousek pravdy. Rozhodně však stojí za to nechat se jím překvapit.

nenúfar
08.08.2016

Moc líbilo, i když musím uznat, že knihy Inferno a Digitální pevnost se mi líbily víc.

Hoshi
07.08.2016 5 z 5

Ačkoliv jsem se ke čtení Browna musela doslova přinutit, nelituji, ba naopak. Andělé a démoni jsem nakousla před několika lety, ale tehdy mě to nebavilo a knihu jsem odložila. Avšak mi to nedalo a pustila jsem se do ní po letech znovu a jsem nadšená. Jak jsem mohla tak dobrou knihu nechávat tak dlouho nepřečtenou? Příběh je čtivý, má skvělou zápletku... Ale ten konec .. poslední kapitolu jsem si představovala trochu jinak, ale to na kvalitě knihy nic neubírá.. Za mě doporučuji :)

czarba
03.08.2016 4 z 5

Moje první knížka od Browna a za mě velmi vydařená. Čtivý příběh protkaný spoustou informací, za což má u mě kniha vždy body nahoru. Hvězdičku ale strhávám za konec, kde už se autor podle mě nechal až příliš unést. Stylizace Roberta do pozice akčního hrdiny mi nesedí a konec mi celkově přišel až moc překombinovaný a hrající na efekt. Připomínalo mi to typickou scénu z amerického filmu, kde všechno vybuchuje, hoří, do toho se hrdina nebo kdokoliv snaží světu sdělit velkou myšlenku, celé to trvá nekonečně dlouho a na závěr přijde potlesk. Jinak je ale kniha povedená a stojí za přečtění. Už se těším na Šifru :-)

kytarka
30.07.2016 5 z 5

Pecka. Miliju jeho knihy... Všechny

Guarnere
27.07.2016 4 z 5

Četla jsem na základě filmu, ale kniha byla mnohem, mnohem lepší. Mělo to akci, napětí, skvělou zápletku, navíc ta dokonalá hra s uměním. Navíc ta slova, která camerlengo pronášel do televize, se mě dotkla, jako věřící je možná ocením víc. Prostě sakra dobré čtení a už se těším na další díly...

Skallarix
26.07.2016 5 z 5

Musím přiznat, že knihu teď komentuji s nějakým časovým odstupem - a to ne malým. Četl jsem ji před deseti lety. Tenkrát, v mých patnácti letech, mě samozřejmě velice zaujala a nadchla. Román, který obsahoval vše, po čem mé čtenářské srdce prahlo. Akce, napětí, dobrodružství, historii, symboliku, intriky, zvraty, fakta... Dalo by se říci, že je kniha těmito věcmi prosycena. (Pro některé až příliš, jak jsem si všiml.) Nebyla to jen kniha na odreagování se o prázdninách, byla také plná zajímavých informací, které jsem si v případě mých neznalostí po ověření doplnil (přesněji mi poukázaly na mé mezery, které jsem si doplnil z odborných literatur a encyklopedií). Samozřejmě - není to literatura faktu, tento příběh je fiktivní. Pouze se opírá ve většině případů o skutečnost ve smyslu prostředí, symboliky, historie etc. - a samozřejmě, není to naprosto, naprosto dokonalé, je tu pár chyb a nesrovnalostí, ale není to rozhodně jeden veliký výmysl a blábol, co se oněch věcí týče. S tím se asi pár čtenářů nemohlo smířit. Buď z důvodu, že nějak neberou na vědomí, že se jedná, opakuji, o fiktivní román, nebo z důvodu svého pocitu nadřazenosti a smýšlení o sobě samém, jaký je vzdělaný člověk a rád to všude prezentuje a omlacuje lidem o obličej na první potkání. Ah, ano, arogance se tomu mimo jiné říká. Ale zpět ke knize... Jak jsem psal - není dokonalá. A to bylo paradoxně asi to, co mě nejvíce na ní vytáčelo, kdysi. Některé absurdity bytelně (již v komentářích stokrát zmiňovaný seskok "padákem" a americký konec plný sexu pana hrdiny a paní sexy vědkyně), proto jsem i tenkrát, hned jak jsem objevil Databázi knih, dal knize jen čtyři hvězdičky. A do nedávna i takové hodnocení knize nechával. Ale nechal jsem si to před několikatery týdny v hlavě rozležet. Vlastně je to opravdu dobrá kniha, navzdory svým nedostatkům. Jak na zmíněný obsah, tak i na čtivost, napětí... Za deset let jsem neobjevil podobnou knihu této. Rozhodně ne ve smyslu celkového hodnocení. Od dob, co se kniha stala bestsellerem, jak už to bývá, využila hezká řádka autorů šance mainstreamové vlny a hladu čtenářstva k tomu, aby napsala tématicky podobné romány, "nečekaně". Ale i přesto, tento román byl jiný. A velmi zdařilý. Určitě ho doporučuji....

Misha11
25.07.2016 5 z 5

Film jsem viděla před dlouhou dobou - skoro nic jsem si z něho nepamatovala, takže jsem se rozhodla pro přečtení knihy.
Browna mám ráda, baví mě jeho styl psaní, líbí se mi, jak do knihy umí zakomponovat vědecké poznatky, historická fakta a ještě čtivý příběh. Takže mu i "odpouštím", že je to někdy až moc sci-fi a přitažené za vlasy - Robert je zřejmě nesmrtelný a k tomu superhrdina. :D
Ale jeho knížky se mi líbí, mám pocit, že je zde i něco víc - krom skvělých popisů památek a míst, ve kterých se příběh odehrává - nějaká otázka či myšlenka, kterou se zabývám ještě dlouho po přečtení knihy.