Robinzoni vesmíru
František Běhounek
Román Robinsoni vesmíru velice volně navazuje na knihu Akce L. Země je zde ohrožena srážkou s kometou. Ke kometě je vyslána kosmická loď, aby zde odpálila nálož a těleso vychýlila z dráhy. Loď však na kometě ztroskotá. Podaří se zabránit srážce se Zemí, ale posádka lodi se bezmocně vzdaluje od naší planety. Naštěstí se minou s Halleyovou kometou letící v opačném směru, přesednou na ni a spolu s ní se vrátí k Zemi. Akce L a Robinsoni vesmíru byly ve své době cenným přínosem do vývoje české SF a dodnes patří mezi stále čtenou SF klasiku.... celý text
Přidat komentář
Až teď ve středním věku zjišťuji, že knihy pana Běhounka jsou a budou jistě zajímavé. Zatím po tomto příběhu musím smeknout, protože je to moc pěkný příběh a čte se dobře. Úplně jako filmový Armageddon:-), ale to myslím v dobrém.
Tato kniha se mi dostala do ruky v mych 10 letech, dostal jsem ji k Vánocům hned jako novinku. Byla to pro me bomba, napinava jak byt mela, sympatičtí hrdinové, budoucnost a technika, co vic si prat. A byla to take dobra směnná hodnota, zapujcoval jsem vymenou za jine, treba dila J.M. Trosky atd.. dnes, travice sve dny v posteli s hnusnym Covidem, jsem se do ni zase dal. A vite, ja i po tech 65 letech si ji pamatuji slovo od slova. Neubranil jsem se ani slzam, to vite...
Samozřejmě, hrdinove jsou trochu staromodni, příkladní , fyzika trosku hapruje (ty prelety z komety na kometu a tak..) ale co chcete? Nema prave tak vypadat dobrodruzna kniha pro desetiletého kluka?
Napsal jste hodne knih pro nás mladé, pane akademiku .. moc jste pro nás udělal. Meli jsme pro co žít a o cem snít. Ze bylo vse obcas ponekud jinak ... Co byste chtěli? Nebyla by takova budoucnost pekna?
Posádka vesmírné lodi RM-12 pod vedením kapitána Roberta Bertranda bojuje o záchranu Země a veškerého lidstva, sama přitom dává všanc své životy bez jediného zaváhání. Kosmická robinzonáda Františka Běhounka je prostým (chtělo by se říct až primitivním) lineárním dobrodružstvím z budoucnosti, kdy lidstvo žije v dokonalé harmonii Sjednoceného světa a všechny problémy řeší společnými silami a zvýšeným úsilím. Ve chvíli, kdy Zemi hrozí katastrofa celoplanetárního charakteru, se prostě sejde Výkonný výbor a do hodinky je na stole plán záchrany s logistikou, náklady, personálním obsazením, jakož i se všemi technickými detaily náročné operace. A stejně rychle a bez svízelů je přikročeno k vlastní záchranné akci. Tužka, papír, logaritmické pravítko a pak už jen vzít rozum do hrsti. Kniha je určena pro mladé čtenáře, proto nikde nic nezadrhává ani nevykružuje složité dějové smyčky. Pohříchu však chybí i nějaký ten adrenalin, nějaké to vzrušení, překvapení. Všichni jsou tak úžasní a dokonalí, že jste nakonec rádi za potrhlého Verniera.
Kniha meho detstvi-z dnesniho pohledu vedecky prorocka...
Tahle kniha zpusobila, ze jsem pak miloval vsechny knihy Frantiska Behounka.....
Tato kniha mě oslovila, když mi bylo čtrnáct let.
Jedna z mých prvních sci-fi knih. I díky ní jsem se postupně zamilovala do této literatury.
Jedna z knih, díky kterým se zrodila moje láska k vědecko-fantastické a sci-fi literatuře. Vrátila jsem se k ní díky čtenářské výzvě a připomněla si své nadšení před více jak třiceti lety... Nejen proto dávám všech 5*
Poutavá scifi, ačkoli technických věcí mohlo být trošku ubráno.Ve své době ovšem nadprůměrný počin, v 60 a 70 létech napsat poutavý scifi román není zas taková běžná věc v Československu. Páni to je nostalgie napsat Československo, když si uvědomím, že půl národa vůbec neví o jaké zemi je řeč. Každopádně 4starsy určo.
Nakoľko má pandémia donútila čítať knihy ktoré máme doma a neísť do knižnice či výmena medzi známymi bola som veľmi milo prekvapená. Kniha bola napísaná pútavo a je svojím spôsobom aj náučná o vesmíre. Je tam opísaná predstava spisovateľa ako sa bude žiť v budúcnosti.
S tvorbou Františka Běhounka jsem se v mládí nesetkal, proto k ní nemám citový vztah. To zdůrazňuji proto, že si myslím, že tato kniha bude kladně hodnocena spíše čtenáři, kteří k ní zaujímají nostalgický vztah. Od díla jsem očekával hlavně ducha doby tohoto, ještě nikoli sci-fi, ale vědeckofantastického románu. Toto přání nakonec naplněno bylo. Hodně k tomu dopomohly ilustrace Teodora Rotrekla, které jsou prostě fantastické. Největší slabinu románu vidím v práci s postavami. Příběh je, na škodu ději, přecpán technickými údaji a lidé se v něm ztrácejí. Hrdinové jsou tak nevýrazní, až se navzájem pletou a citů nemají o mnoho více než inteligentní kuchyňský robot. Z tohoto nešťastného vzorce naštěstí vybočuje závěr, jenž se opravdu povedl.
Být Běhounkovým dědicem, vynasnažím se připravit tvůrce amerického trháku Armageddon o pěkný balík prašulí za totální vykradení námětu ;-) I když to na 99% byla asi fakt jen náhodná shoda.
Rozhodně Amíci nevědomky složili panu FB obrovskou poklonu. Zápletka a napínavý děj Robinzonů fungují i po skoro 60 letech od napsání, a že Robert Bertrand není Bruce Willis? NO A CO??!!!
Knihu musím hodnotit pouze třemi hvězdami,ale jen proto,že mi vadilo vložené vypravování z jiných misí,které mi děj robinsonů zpomalilo a znudilo.Z pohledu vědeckého super,myslím si,že pan Běhounek měl teorii i praxi již v té době zmáknutou,takže technické pasáže se mi moc líbily.Jediné nad čím jsem teda kroutila hlavou byla zmínka o kouření v raketě.Charakteristika postav byla velmi strohá,ale i tak mi to stačilo abych si vykreslila povahy účastníků a Duval mi teda neseděl už od začátku.Kniha jinak fajn i skrz ilustrace,hezky podkreslovaly děj.
Přečteno jako Výzva 2017 - kniha odehrávající se v budoucnosti. Byla jsem mile překvapena. Kniha je opravdu zajímavá a čtivá, konec překvapující. Jen mě zarazilo, že na raketě se kouřilo :-). A docela mě pobavilo, jak si pan Běhounek představoval, že to bude v daleké budoucnosti s rentgenovými snímky :-)
Perfektní oldskul scifi mého snad až předpubertálního mládí. Jsem rád za to, že ji mám v knihovně.
Tuhle knihu jsem objevil čistě náhodou v domácí knihovně. Je to spíše (dnes už celkem úsměvný) exkurz do futuristického myšlení padesátých let (vysušíme světová moře, budeme kontrolovat počasí a dokonce hýbat s celými planetami, nebo zdlouhavá pasáž o pokroku ve zdravotnictví) - vše je tak optimistické, až to bolí. Příběhu ale rozhodně nelze upřít půvab klasických verneovek a mezinárodní rozhled. Pak ale nevím, pro jakou cílovou věkovou skupinu to vlastně bylo psáno, když je jedním z hlavních motivů platonický milostný trojúhelník. O to více je ale zajímavá postava samotného autora, vědce a dobrodruha o kterém jsem do té doby neměl ani tušení. Jeho široké znalosti a dobrodružná povaha se do textu nesmazatelně otiskly a nakonec to bylo celkem příjemné čtení.
Škoda, že jsem se k této knize nedostal v dětství. Asi bych byl nadšený. Takhle je to spíš nostalgie po prasci-fi z dob ČSSR.
Fr. Běhounek byl spisovatelem mého dětství a jeho knížky jsem hltala stejně tak jako Foglarovy, Verneovky, Májovky, atd.
Pomohl mi objevit a nalézt zalíbení v žánru sci-fi, který vydržel celý život.
V podstatě mé první "přičichnutí" ke sci-fi v dětství a naprosto mě kniha chytla a četla se sama. Snad ani nemůžu spočítat, kolikrát jsem se k ní vracel.
Autorovy další knížky
1955 | Trosečníci polárního moře |
1944 | Kniha Robinsonů |
1973 | Robinzoni vesmíru |
1956 | Akce L |
1949 | Swansonova výprava |
(SPOILER) Tato kniha mě v dětství minula a poprvé jsem si ji přečetl až nyní, a je to škoda. Kniha krásně zastarala, je to taková Verneovka napsané v Československu v 50. letech minulého století. Kosmonauti ve vesmíru píší inkoustovým perem, používají papírový blok, logaritmické pravítko, vaří si guláš a kouří cigarety.
Je 23. století, Země žije v ideálním komunismu, lidé právě vybudovali na Měsíci atmosféru a chystají se ho kolonizovat stejně jako Mars. A do toho se objevuje ve Sluneční soustavě kometa Sperenskij, která hrozí střetem se Zemí. Vědci zkoumají problém tří těles, se kterým jsem se tak poprvé setkal někde jinde než ve stejnojmenném čínském románu.
Zachránit svět před zničením se vydává posádka kosmické lodi RM-12 pod vedením starého kapitána Roberta Bertranda. Plán je jednoduchý, přistát na kometě, umístit tam atomové nálože, odletět a výbuchy kometu zničit – už je jasné, kde se Bruce Willis inspiroval ve filmu Armagedon.
Ale nic nejde podle plánu. Při přistání na kometě je raketa poškozena, nálože nevybuchnou tak jak mají, kometa se sice odchýlí, ale z odvážné posádky jsou robinzoni vesmíru, kteří na kometě putují sluneční soustavou. Schází se v knihovně, listují časopisy, studují hvězdné ročenky, debatují v klubech, vypráví si o vesmírných dobrodružství. Nějak tu chybí napětí, pořádný děj.
A přichází plán na záchranu. Přeletí se z komety Sperenskij na Halleyovu kometu, která zrovna letí zpět k Zemi.
Hodnotím průměrně, protože jsem se místy dost nudil.