Vetřelec / Aliance
Jerry Oltion , Robert Thurston
Vetřelec – Robert Thurston Aliance – Jerry Oltion
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1996 , Knižní klubOriginální název:
Intruder / Alliance, 1992
více info...
Přidat komentář
Po návratu do původního Města robotů skupina zaznamenává značné změny k horšímu. (A dovolím si uštěpačnou poznámku: Vracím se do Města robotů a zjišťuji, že se něco s městem děje. A je jasné, že za tou změnou někdo konkrétní stojí. Jdu a pátrám, kdo je za to odpovědný? Ne, jdu si hrát s náhle se zjevivšími maličkými lidičkami, kteří asi také mají nějakého tvůrce, ale to mne taky nezajímá.) Po vyřešení problémů se skupina rozroste o dalšího člena a další důvody zkoumat zákony robotů a lidí.
Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
Děj plynule navazuje na předchozí díl a pokračuje v příběhu. Větší prostor tu dostává Dr. Avery, který se z totálního šílence mění přeci jen v použitelnou postavu a stává se členem "týmu". Nedá se tu nijak zvlášť hovořit o uceleném příběhu, protože nemá vyloženě začátek ani konec. Jde prostě o prostřední díl, který bude ukončený až v další knize.
Knihu jsem si zapůjčila ze skladu knihovny jen proto, že název jedné části byl "vetřelec" a až doma jsem se dozvěděla, že kniha je úplně o něčem jiném. To, že všude nestříkala krev bylo mé jediné zklamání. Autoři obě své části podídek velice dobře zpracovali. Je to čtivé, zábavné a to především ve filozofických částech, kde se roboti snaží porozumět, co to vlastně člověk je. Tyto pasáže pak čtenáře nutí se nad touto otázkou zamyslet také.
Určitě si přečtu i jiné díly. :)
Robert Thurston, a po něm i Jerry Oltion, udělali ve svých novelách tak trochu krok zpátky. Namísto nových světů a nových civilizací nás vrací do Města robotů, kde už se zase dějí věci, které by se dít rozhodně neměly. Spolu s experimentálními roboty Janet Anastasiové Adamem, Evou a Luciem II pak hledáme definici člověka nejen v samotném Městě robotů, ale i na planetě Ceremyi, kam nás v předchozí knize zavedl Odrodilec. Dramatická linka tak zase jednou ustoupila do pozadí a nahradily ji intelektuální rozpravy a filozofování. Jako by se opakoval scénář první šestice novel: po ostrém startu útlum a nakonec dojezd setrvačností. Tam, kde předchůdci Leigh se Scottenem dávkovali nové nápady a překvapení, nyní zeje prázdno. Nezachrání to ani snaha autorů ohromit „velkými“ nadčasovými myšlenkami. Když totiž chybí základna, babylonskou věž nepostavíš. Nemohu si také nepovzdychnout nad překladem Jany Pacnerové. Přestože zpracovala už předchozí dvě novely, ve Vetřelci a Alianci neznámo proč nahradila implantované šemfety chemodrogami, Ničitele obvodů Rušičem obvodů, z hlasového výstupu udělala komunikační rampu a je toho samozřejmě víc. Pokračování cyklu Roboti a mimozemšťané je tentokrát bez ovací.