Rodiče a děti
Zdeněk Matějček
Nové vydání knihy významného českého psychologa s předmluvou psycholožky a rodinné terapeutky Ludmily Trapkové Text doprovázejí desítky dětských ilustrací V době tak znejištěné, jako je ta naše, se jistě vyplatí sáhnout ke „klasice“, k níž dnes nepochybně patří i kniha Rodiče a děti slavného dětského psychologa profesora Matějčka. V téměř stovce drobných i šířeji rozpracovaných kapitolek, které provázejí nově narozeného človíčka až za práh jeho dospělosti, se autor zastavuje u problémů, s nimiž se setkává každá rodina. Přináší je na svět dítě, nesou si je však v sobě i rodiče. Tento zorný úhel – rodiče a děti – proto v Matějčkově práci jednoznačně převažuje. Kniha je určena především mladým rodičům, prarodičům, vychovatelům, pedagogům a koneckonců všem, kdož chtějí prostřednictvím dětského světa porozumět světu a životu vůbec.... celý text
Přidat komentář
Zajímavé čtení, člověk si uvědomí, že spoustu věcí, které jsou zde popsány ohledně našich dítek podvědomě i chápal a prováděl, já jsem stará škola, už mám děti velké, za nás nebyly žádné takovéto knihy, které vlastně popisovali z psychologického hlediska chování dětí, ale děti jsme vychovali a myslím, že velmi dobře. Knižka je velmi poučná a napsana populární formou, ráda jsem si ji přečetla.
Pomůže nejen studentům pedagogiky a psychologie. Jen se mi zdá, že dané téma pan profesor Matějček točí ve více knihách.
Vynikající kniha. Pan Matějček patří mezi české klenoty na poli psychologickém i spisovatelském. Jeho knihy poučují, dojímají, hladí po duši. Kniha Rodiče a děti by se měla dávat ke každému novorozeneckému balíčku, který dostávají čerstvé maminky v porodnici. Místo všech těch reklamních letáčků, časopisů, kosmetických vzorečků, balení kojeneckých vod a dudlíků. Takové sešitové vydání, které by nebylo příliš nákladné na výrobu, ale udělalo by velkou službu každé novopečené rodině i společnosti.
Čtivě, empaticky a citlivě napsaná kniha o rodině, vývoji dětí. Velmi pěkné jsou zde autentické kresby dětí z poradny. Říkám si, že nastávající (i stávající) rodiče by mohli procházet nějakým školením, které by jim ukázalo, čeho se vyvarovat (ne co mají a nemají dělat), protože i v této knize je patrné, že být dítětem nebo rodičem je vývoj, nedá se na to stoprocentně připravit, budete chybovat, ale aspoň budete vědět, co můžete dělat, aby to v rodině bylo lepší.
Autorovy další knížky
2007 | Po dobrém, nebo po zlém? |
2005 | Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte |
2007 | Co děti nejvíc potřebují |
1986 | Rodiče a děti |
2011 | Psychická deprivace v dětství |
Zcela aktuální kniha psaná s ohromnou empatií, obsahuje spoustu neocenitelných postřehů.