Rok na kanadské vsi
Josef Novotný
Český učitel Josef odjel na rok do Kanady učit na vesnickou školu do provincie Alberta. Líčí své zážitky s dětmi i s jejich rodiči, kteří jsou hlavně lovci nebo zemědělci, ale i Indiáni. Musel se vyrovnat s odlišnými školními , pro něho jako Čecha zvláštními, předpisy. Musel se zúčastnit různých školních i vesnických slavností, chodil na lov medvědů, sobů, divokých husí a prožil řadu humorných i dramatických příhod. Poznal vedle sebe obrovské protiklady. Vedle sebe zde existuje drsná příroda i vyspělá technická civilizace.... celý text
Přidat komentář
Není to klasická vesnice, je to ves v kanadské provincii poblíž Aljašky. Na rok se sem dostává český učitel Josef, učí francouzštinu a další předměty, ve volném čase chodí s ostatními na lov a účastní se slavností s žáky i jejich rodiči. Na to, že kniha byla napsána v 70.letech 20. století, je zde popisována řada technických vymožeností, které se k nám dostali podstatně déle.
_____________________________________________________________________________________________
/země mluví/a její jazyk/vzniká z vlastní geografie/kulhovité tvary hor/jsou modré velryby/
/pamatuji si/když to byly podmořské hřebeny/a řeky jsou hadovité prameny/ze stříbra a
temných stromů/mluvit do větru/tkát smrtelné životy/borovicím sloupům keřům/kolísající
hlasy/vypravěč posouvá současnost/poslední zazpívá písničku/Kenne Wood/
_________________________________________________________________________________________
/na cestě domů míjím kameramana/na plošině nárazníku auta/uvnitř kterého se vrhá
komik/na jedné bílé lodi vidím hvězdu/padající na její iglu skrze vichřici větrných strojů/
/na Melirose dinosaura a pharodahtyla s jejich nesmírně světlou papírovou hmotou/
úsměvu/pohlíží přes plot/Of the Lost Wordl/Randell Jarell/
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/abyste skutečně měli rádi L.A. /musíte ho vidět jinýma očima/mi ty fantastické/
/hollywodské brýle/,,El Lay" je známý/skrze pouliční gangy/i když jsem spal/
/v opuštěných autech/podél betonové řeky/a během celoročních promítání filmů/
/v centru divadel ve stylu Art Deco/Luiz. J: Rodriguez/
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Povídání o tom, jak se český učitel cizích jazyků v době nejtužší normalizace rozhodl odejet na rok do Kanady a učit tam vesnické děti francouzštině. To vážně šlo? Čtení to bylo zajímavé, jiný svět, hodnoty, kultura, příroda a především lidé, o kterých to převážně celé je. Docela by mě zajímalo jestli si ti jeho žáčci, kterým bude teď okolo šedesáti na toho svého učitele z daleké Evropy ještě vzpomenou ....
Už je to hodně dávno, co jsem ji četla. Dodnes si však pamatuji autorovo vnímání života na kanadské vsi. Kniha není nijak zvlášť dobrodružná, přesto čtivá a zajímavá. V něčem i dnes docela aktuální. A také vzpomínám na některé slohové práce jeho žáků.
Kniha z knihovny moji babičky. Místy jsem se nasmála, místy jsem hloubavě přemýšlela o téhle dřívější Kanadě, místy to pro mě moc poutavé nebylo, ale jinak to jako celek nebylo tak špatné.
Tak aktuálnu 40 ročnú knihu som už dávno nečítal. Nie je to o dobrodružstve, čo je možno trochu na škodu, je to o zmýšľaní obyvateľstva z rôznych končín sveta, ktorí žijú v odľahlom kúte kanady. O prekvapivé momenty a humor nie je núdza, tiež prídu na pretras filozofické otázky bitia a problémy prisťahovalectva. Aj keď sám rozprávač až také dobrodružstvá nezažije, najzaujímavejšie mi z toho vychádzajú zážitky a slohové práce jeho žiakov, ktoré by boli dobrými námetmi na samostatné poviedky.
Kniha byla misty mene poutava, ale celkove hodnoceni je dobre. Je to jin pohled na Kanadu :-) Doporucuji.
Také doporučuji, skvělá kniha. Četl jsem ji před lety a dodnes si ji pamatuji. Zajímavý pohled českého učitele na život běžných kanaďanů.
Autorovy další knížky
1976 | Rok na kanadské vsi |
2013 | Myslivecké příběhy |
2015 | Ze života myslivců |
2013 | Povídání o myslivcích |
K této knize jsem se dostala úplnou náhodou díky (dnes již asi ukončenému) projektu "Nesuď knihu podle obalu" a úplně mi učarovala. Několikrát jsem se během čtení znovu a znovu dívala, že rok vydání je opravdu 40 let zpátky, protože mi přišla neuvěřitelně soudobá. Příjemné čtení a zároveň krásné a nostalgické vzpomínání na Kanadu.