Rok v tropické džungli
Antonín Šusta
Autor jel v roce 1964 na Cejlon,jako montér.Dojmy a prožitky z přírody a ze života obyčejných lidí zpracoval v poutavý cestopis.V knize jsou fotografie.
Přidat komentář
Autor jel v roce 1964 na Cejlon,jako montér.Dojmy a prožitky z přírody a ze života obyčejných lidí zpracoval v poutavý cestopis.V knize jsou fotografie.
Přidat komentář
Tato kniha se mi dostala do ruky po více jak patnácti letech. Už tehdy jsem si jí ohodnotil jak velmi zajímavou a léta na tomto mém vysvědčení nic neubrala. I když jsou popisované zážitky už poněkud zaprášeny a leckteré věci rozhodně nelze považovat i v současnosti za aktuální, stále nás tato kniha zanese, prostřednictvím autorova vyprávění, do i dnes exotického koutu a to na Cejlon. Autor tam v rámci pracovních povinností prožil mnoho zajímavých, vtipných, nebezpečných a i dost drsných okamžiků, které se mu zdařile podařilo vylíčit. Popisování onoho, pro středoevropana naprosto zničujícího podnebí, kterému se prostě musí přizpůsobit, nebo rychle zase odjet, pokud to nemá skončit újmou na zdraví či životě, je opravdu sugestivní. Dále pak se dozvídáme o každodenním doslova boji s džunglí, která vše co zůstane jen krátkou dobu opuštěno, nebo neudržováno, vše zpět pohltí a v neposlední řadě o neustálém obtěžování obrovským množstvím dotěrného hmyzu, který přenáší i nebezpečné nemoci. Člověk zde pak musí být také neustále ve střehu před životu nebezpečnými a velmi četnými hady, škorpióny, stonožkami a další různou "havětí" a v moři zase žraloky. Běžný život rozhodně nezpříjemňují ani opice a papoušci, nebezpeční jsou divocí sloni a buvoli, ale i toulaví psi. Prostě strasti člověka, kterého práce zavála do míst, kde i ulehnutí do postele má svá potenciální nebezpečí, že ono lože bude sdílet i s něčím jiným a ne zrovna přítulným a přátelským.
Velmi dobré čtyři hvězdy.