Rolf zálesák
Ernest Thompson Seton
Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské krajině na počátku 19. věku. Příběh se uzavírá koncem anglo-americké války, započaté r.1812, jíž se účastnil i Rolf. Toto Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti, bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou, kterou podnikl 4 roky před sepsáním "Rolfa" v kánoi po řece Athabasce k severním jezerům.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1928 , J. Otto - Ottovo nakladatelstvíOriginální název:
Rolf in the Woods, 1911
více info...
Přidat komentář
Kniha plná moudrostí o přírodĕ.Nĕkoho by mohla od čtení odradit smrt velkého množství zvířat jen kvůli získání jejich kožešiny.
Krásný příběh, nejvíc mě oslovovala první část, kdy se dva přátelé sžívali navzájem a Rolf s přírodou.
O hodnotách, o souladu s přírodou a vystačení si s málem...
Dočteno pár minut po půlnoci, tak jak na Nový rok, tak se těším na knižní rok ;)
Četl jsem jako dospívající dítě před zhruba 40 lety a tuhle knihu prostě miluji a rád na ní vzpomínám. I poslední válečná část mi tam už tenkrát sedla a nemám nic, co bych knize vyčetl. Co jsem si odnesl bylo něco ve smyslu " Každá situace ať je sebehorší má řešení a statečné srdce je najde", co pronesl Quanab, tuším když se Rolf ztratil a zranil, jestli si dobře pamatuji. A to mně provází celý život, proto i přes těžší pasáže života jsem s ním naprosto spokojen.
(SPOILER)
Rolfa mi četl táta když jsem v tom 73. ještě sám moc číst neuměl. Takže tahle knížka je pro mě dost osobní, i když příběh se mi trochu míchá s Knihou lesní moudrosti, kterou jsem už četl sám a na celé čáře prohrával s anglickými a francouzskými slůvky.
Určitě mě Rolf ovlivnil mnohem víc, než cokoli od K. Maye, asi proto, že Seton nebyl z Drážďan. Indiánské všeobjímající mlčení a kamenný obličej jako univerzální reakce v jakékoli situaci, barvení pokožky ořechovým výluhem a nepříčetná opatrnost a složitost kladení pasti (musíte porazit strom a přijít po něm, ne po zemi, jinak by vás liška ucítila a nechytila by se) jsou dokonale mojí součástí, stejně jako plíce nebo nehty.
Kupuju teď Rolfa v antíku a přečtu ho synovi.
Bude mu letos šest, je nejvyšší čas aby se nadchnul pro spaní pod širákem, dlouhé pohledy do krajiny a to hluboké mlčení.
Čím starší jsem, tím větším vzorem se pro mě Seton stává. U některých jeho knih mi až slza ukápne, jak jsou krásné, a to jsem tvrdej chlap, zrovna včera jsem si vrazil třísku pod nehet, ani jsem nepíp, ale Seton? To je zosobnění mých zásad, lásky k přírodě a toho nejlepšího možného způsobu života. Žít čestně, dokázat se radovat z krás přírody a snažit se ji zachovat. Rolf Zálesák patří k mým nejoblíbenějším knihám, každých pár let se k ní vracím a čtu zas a zas. Samozřejmě, že mě první část (před válkou) baví více, ale kniha mi nabízí čtenářské uspokojení i jako celek.
Rolf zálesák. Kdo z kluků by alespoň na chvíli nechtěl žít život jako Rolf ? Pro mě úžasná dobrodružná klasika. Jen ta válka na konci knihy mě moc nebavila.
Skvělá kniha, četl jsem poprvé před padesáti lety a vždy se rád i v dnešní době vrátím...
Knihy pana Setona mě nikdy nezklamou..najdu v nich mnoho poučení, moudrosti a souznění s přírodou. Poslední kapitoly o válčení mě už nebavily, konec jsem zběžně prolistovala, i tak je to srdcovka do sbírky !
Je to mnohem realističtější pohled na svět, přírodu, Indiány a život než jaký mládeži předkládal třeba Karel May. Dávám plus!
Nádherná kniha, popisy prirody a zivota me uchvacuji porad. I pribeh pratelstvi Rolfa s Quonabem.
Stručně psaná kniha oddělených dobrodružství o mladém chlapci, který se v hlubokých lesích Kanady stane zkušeným zálesákem.
Moje nejmilejší kniha. Dle mého není o zabíjení, obraz lovce zabíjejícího zvíře kvůli obživě, zvíře, které po celý život žilo v nedotčených lesích je krásný. Kniha kritizuje zabíjení pro zábavu či z rozmaru. Změkčilé městské dítě asi popis vyvrhování kořisti vyvede z míry, ale stejně si pak půjde dát řízek získaný daleko horší cestou... :-)
Je tam popsáno vzrušení z lovu, naplněná touha po svobodě a volnosti, ochromující krása přírody, moudrost indiánů a zvířat, indiánské písně... Asi to není kniha pro každého, ale mě ovlivnila silně. Vždy mám po dočtení na krajíčku.
PS: Pár kapitolek ke konci se točí okolo války a amerického vlastenectví, což asi průměrného Čecha moc nenadchne. Přiznávám, že zde jsem chvilkami trochu přeskakovala, ale přesto tahle kniha za přečtení rozhodně stojí!
Přečteno necelých 100 stran, poté jsem knihu zavřela. Nedočteno.
Čekala jsem, že se opravdu - o té úžasné přírodní moudrosti, jak je psáno v anotaci - něco dozvím, ... No místo toho se mi dostalo spoustu dopodrobna vysvětlených postupů jak VRAŽDIT zvířata. Jak lovit lukem, jak střílet, jak vyrábět pasti. Příběh více méně žádný, názvy kapitol alá: Lov na jelena, Hon na bobry, Liščí kožešina, apod. mám 2001, Leprez vydání - Dávam palec nahoru za krásné ilustrace.
A ona zmiňovaná lesní moudrost? Kde nic, tu nic.
nyghlybird,s tým osekaním máš asi pravdu,otcov otec vtedy listoval v ,,mojom"Zalesá-kovi a mal pocit,že oproti tomu čo čítal za 1.republiky v maďarčine,ten ,,môj"z r.1959 mal menej výrokov Si Sylvanna.Aj ja zháňam vydanie po r.1989,v slovenčine či češtine
tak,aby Ježiško mohol doniesť Zalesáka Rolfa v neoklieštenom vydaní teraz môjmu
vnukovi.V SR je nezohnateľný,čo tak u vás?
Štítky knihy
přelom 19. a 20. století příroda Indiáni divočina dobrodružství Kanada
Autorovy další knížky
1973 | Rolf zálesák |
1970 | Kniha lesní moudrosti |
1990 | Dva divoši |
1974 | Král vlků |
1968 | Divoké děti lesů |
Nádherná kniha o bielom chlapcovi a jeho indiánskom priateľovi a de facto náhradnom otcovi, o dobrodružstvách, ktoré spolu zažívajú v divokej prírode aj vojne. Túto knihu som miloval ako pubertiak, milujem ju aj dnes. Máme vydanie z 1964. po dedkovi, a pomaly ju ide čítať už 4. generácia. A tak ako 3 generácie pred nimi (dedko, tato s bratmi a ja s bratom), určite nebudú sklamaní.