Romance čumilů
O. Henry (p)
Výbor z povídek amerického spisovatele, vlastním jménem William Sydney Porter. Povídky zachycují realisticky a s dobromyslným humorem společenské poměry na americkém středozápadě na konci 19. stol. Jeho portréty drobných lidí, zlatokopů, umělců i podvodníků jsou napsány bystře, svěže a s dojímavým vcítěním do jejich osudu. Autorovo humální a sociální cítění se nejvýrazněji projevuje v povídkách z New Yorku. Smysl pro paradox a pro hořký humor života, spolu se silným sociálním cítěním uchoval většině Henryho rozsáhlého díla svěžest a čtenářskou působivost. Obsah: Jeff Peters osobním magnetem, O chobotnici na břeh vysazené, Muž ve vyšším postavení, Prasečí morálka, Rukojmí, Ruka, která břídí svět, Příručka Herkimerova, Neviňátka na Broadwayi, Poctivost v umění, Katedra filantromatematiky, Jak oloupili vlka, Básník a sedlák, Purpurové šaty, Lakomý milenec, Vyšší pragmatismus, Důkaz, Hypotéza neúspěchu, Poťouchlé skotačinky života, Pimientské lívance, Jablko nepromluvilo, Exaktní věda o sňatku, Princ z pohádky, Napravení Jima Valentína, Kaktus, Poslední list, Nápoj lásky Icika Schoensteina, Kvadratura kruhu, Služba lásky, Policajt a chorál, Večeře u ..., Romace čumilů, Kyvadlo, Mlha v San Antoniu, Okouzlující profil, Souboj. Cena knihy v čase vydání: 15,80 Kčs.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 1961 , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a uměníOriginální název:
The Complete Works of O. Henry, 1937
více info...
Přidat komentář
Povídky byly chytré a vtipné, ke konci jsem se bavila tím, jak to autor bravurně vyřešil. :) ale zase, ne všechny byly takové, ale i tak- dobré.
Povídky od O'Henryho - to je takové milé pohlazení na duši. Rád se k nim vracím vždy, když si potřebují zlepšit náladu. Zaručeně zabírají. Zkuste to taky!
Miluji tyhle povídky. Humorné i svým způsobem milé. U tohoto autora je skvěle vidět, jak moc závisí na překladu.
Tyhle povídky čítám v podstatě od dětství a pořád se k nim vracím. Pamatuju si, že jako kluk jsem byl taky s tátou v kině na povídkovém filmu - už si nevzpomínám na název, vím jen, že poslední byla povídka o "rudém náčelníkovi", a bylo to skvělé.
Část díla
Básník a sedlák
Důkaz
Exaktní věda o sňatku / Exaktná veda manželská
Filantromatematika / Katedra filantromatematiky
Hypotéza neúspěchu / Chybná hypotéza
Autorovy další knížky
1988 | Jaro na jídelním lístku |
1961 | Romance čumilů |
1981 | Vrtkavá štěstěna aneb Jak se Gladys činila a jiné povídky |
1955 | Katedra filantromatematiky |
1972 | Zpověď humoristova a jiné povídky |
Kniha povídek, která se mi líbila pouze částečně. Zpočátku mi dělalo problém přivyknout si na styl psaní, musela jsem se na čtení hodně soustředit. V povídkách bylo mnoho skrytých narážek na různé události, které mi unikaly kvůli neznalosti amerických dějin. Člověk by musel trochu pátrat, aby vše pochopil. Líbila se mi ale zajímavá přirovnání, personifikace a dobré pointy příběhů. Co se týká obsahové stránky, tak první povídky o různých podvodnících mi moc nesedly, těm jsem nikdy moc nefandila a pobavilo mě hlavně, když se podvodníci napálili navzájem mezi sebou. Pak naštěstí přišly lepší a laskavější povídky. Nejvíc se mi líbily Purpurové šaty, Lakomý milenec, Důkaz, Princ z pohádky, Napravení Jima Valentina, Kaktus, Poslední list, Nápoj lásky Icika, nebo Jablko nepromluvilo. Ke konci knihy byly zařazeny povídky vážné až tragické, které se mi zas tolik nelíbily, včetně samotné Romance čumilů.