Romeo a Julie

Romeo a Julie
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43627/bmid_romeo-a-julie-ZLs-43627.jpg 4 5447 5447

Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragédie o lásce dvou milenců ze znesvářených rodů Monteků a Kapuletů.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Atlantis

Romeo and Juliet , 1595

Hoshi
03.10.2019 5 z 5

Kdo by ho neznal. Krásný, romantický, naivní příběh o dvou zamilovaných s tragickým koncem. Dnes si nedovedeme představit, že bychom měli mít ve čtrnácti letech možná i dřív svatbu a i děti.. Opravdu krásně-smutná klasika.

zuzi509
27.09.2019 4 z 5

Velmi nadčasové nádherně jednoduché, ale zároveň složité dílo.....
Pro mě je tam nejstatečnější Julie, která se celou dobu snažila a odnesla to nejhůř...
Romeo mi do noty nepadl.

Jury
22.09.2019 5 z 5

Byl jsem ve Verone... Videl film s Di Capriem :D a musel jsem dat do 3tice i knihu a bylo to fajn... Par versu mam v hlave do ted a rozhodne zkusim i jina dila od W.S :)

zuzi509
13.09.2019 4 z 5

Velice poutavý příběh, který je tak jednoduše napsaný až je složitý. Bylo tam méně postav, takže se v tom člověk krásně orientoval, podstatně lépe než v jiných divadelních hrách. Četlo se to velmi rychle a celou dobu mě to vztahovalo do děje víc a víc a i když jsem četla přímo divadelní hru a ne příběh bylo to velice čtivé a poutavé. Hodně jsem sledovala Julii, která se nám v knize krásně vyvinula a rozvinula. Uvědomte si to, že ona v podstatě za nic nemohla, nic neprovedla a ona to odnesla ze všech nejhůř i když se říká že na tom byli s Romeem stejně.....

kiki11
09.09.2019 3 z 5

Romeo a Julie je klasika, kterou by si měl přečíst každý. Přesto jsem se jí dlouho vyhýbala z obavy, že to bude hrozná nuda. Nakonec jsem ale byla celkem mile překvapená. Staročeština mi nevadila, četlo se mi to dobře, neměla jsem nutkání přeskakovat ani jsem se nemusela do čtení nutit. Kdyby to šlo, ohodnotila bych 3,5 hvězdy. Jelikož mám spoustu mezer v povinné četbě, do Shakespearovy tvorby určitě brzy zavítám znovu. :D

Saj Mon
09.09.2019 4 z 5

Škoda jen, že děj byl již prozrazen..... Myslím že je to problém všech klasik. Kdybych nevěděl co a jak se stane, knihu bych si užil o něco víc.

Taralcielle
02.09.2019 5 z 5

Klasika. těžší čtení, spoustu mrtvol, ale to je prostě Shakespeare a jeho tragédie. Příběh rozhodně zaujme a za přečtení stojí.

NicolMark
29.08.2019 3 z 5

Shakespearova díla jsou pro mě největší anglickou klasikou. Jeho díla na období renesance a humanismu jsou nadčasová – a to platí až dodnes. Neodpustím si trošku rozsáhlejší pohled na drama – vzhledem k tomu, o jaké dílo se jedná.

V celém dramatu není řečeno, proč nebo z jakého důvodu se dva rody nenávidí, je zde uveden pouze fakt, že se nenávidí – myslím, že každá doba si ten důvod napíše sama. Julie oslovuje Romea jako poutníka (svatá pouť do Říma → Řím → Rome → Romeo) – můžeme tedy uvažovat o tom, že Romeo a Julie jsou v této hře „poutníky lásky“. V originále si můžete všimnout, že Romeo s Julií k sobě promlouvají v dokonalé formě sonetu o 14 řádcích – není recitovaný ale přirozený, jako by měl dvě těla. A mimo jiné by se ještě dalo říct, že Shakespeare zde mluví dvěma jazyky lásky. První jazyk je na začátku hry, když probíhá rozhovor Romea s Benvoliem – Romeo je zde stěžeň láskou, mluví o lásce, ale chybí mu milovaná osoba (je vedena řeč o lásce jako takové). Naopak druhý jazyk poznáváme na bále v domě Kapuletů, kdy Romeo spatří Julii a ve vteřině ví, že je to ona – láska na první pohled (dá se to přirovnat k epifanii → náhlé zjevení nějaké pravdy; v tomto případě pravdy emocionální).

Ačkoliv příběhově až moc na romantické zápletky nejsem, forma díla mě dostala. Knihu samozřejmě doporučuji všem, podle mě patří k takovému základnímu přehledu.

Karola050716
23.08.2019 3 z 5

Těžší čtení, které v některých napínavých momentech jde překvapivě snadno..klasika.

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Klasika, kterou bych rozhodně doporučila. Čte se trochu hůře kvůli staršímu jazyku a veršům. Asi to není pro každého, ale na střední škole se tomu stejně nikdo nevyhne.. :D

Rose

Medasek
04.08.2019 4 z 5

Tento příběh zná snad úplně každý. Nejedná se sice o úplně nejednoduší čtení, ale příběh dokáže zaujmout.

PapayaD
23.07.2019 4 z 5

Klasika, kterou zná každý, kdo není úplný kulturní barbar. Na dnešní dobu šíleně jednoduchý příběh, ale když se na to člověk podívá méně skeptickým pohledem (Papaya to taky zvládla, tak to zvládne každý), zjistí, že příběh v sobě ukrývá nejedno poselství. Čtení je to obtížné (i když zdaleka ne tak, jako Hamlet) a chápu, že dnešního čtenáře už to zaujmout nemusí.
Co se týče postav, tak kromě bratra Lorenza nebyl sympatický nikdo, ale tak nějak to do příběhu sedělo.
Hodnotím 4*.

Luque17
21.07.2019 1 z 5

Primitivní příběh o nešťastné lásce, jinak k tomu nemám co říct. Dějově banální příběh desetkrát delší, než by mohl být. Příliš nechápu, jak to někoho v dnešní době může bavit - tím myslím nejpozději od počátku 20. století.

ArwenAragorn
13.06.2019 5 z 5

Nádherná klasika.

DarkSoul
31.05.2019 4 z 5

Po prečítaní knihy - divadelnej hry, som bol veľmi milo prekvapený. Romantika nepatrí medzi moje obľúbené, knižné témy ale po prečítaní Romea a Júlie vo mne kniha zanechala podivne melancholický pocit. Myslím, že ak kniha zanechá v človeku akýkoľvek pocit, splnila svoj účel. Pre niektorých môže byť knižka ťažkým sústom kvôli štýlu, akým je písaná. Kvetnaté a pompézne riadky sa nečítajú zrovna najľahšie, no práve vďaka tomu má kniha svoje osobité čaro. Dej má veľmi tragický spád a po prečítaní som mal pocit, že mnoho postáv v knihe umrelo "zbytočne." V modernej dobe by dej skutočne nemal opodstatnenie. Kniha určite patrí medzi tie, ktoré treba aspoň raz za život prečítať. Predsa len, je to nesmrteľný príbeh o rovnako nesmrteľnej láske.

theMarty
26.05.2019 3 z 5

Pro někoho nesmrtelné dílo, pro jiného zdlouhavá slaďárna...

juni
20.05.2019 5 z 5

Nádherná hra. Není snad nikdo, kdo by ji neznal.

Luna7
12.05.2019 2 z 5

Čteno kvůli povinné četbě. Vůbec mě to nebavilo, ke čtení jsem se musela nutit, chvílema jsem to chtěla vzdát. Až posledních 30 stran se začne něco dít, těch předchozích 100 by tam ani nemuselo být. Romeo a Julie asi není nic pro mě, znovu číst už nebudu.

MikeDV3
11.05.2019 3 z 5

Tuto knihu by měl znát asi každý, ale její čtení pro mě bylo opravdu obtížné. Bez předchozí znalosti děje bych byl asi naprosto ztracený. Každopádně nic proti Shakeaspearovi. V podstatě dal podobu anglickému jazyku a jeho přínos pro literaturu mu rozhodně nemohu upřít.

katka-kacav3318
07.05.2019 5 z 5

Jakoby, co k tomu vůbec psát