Ropuší kletba
Gustav Meyrink (p)
Z Kouzelného rohu německého šosáka. Soubor povídek významného německy píšícího spisovatele z přelomu 19. a 20. století, které námětově těží především z magie, okultních věd a pražské atmosféry uvedeného období. Podkladem k této knize se stal třísvazkový cyklus fantastických, satirických i poněkud bizarních povídek, který byl pod názvem "Kouzelný roh německého šosáka" publikován již roku 1913. "Ropuší kletba" je téměř kompletní českou verzí tohoto souboru. Ani časová prodleva Meyrinkovým textům neubírá jejich literární nápaditost, originalitu či vyhraněný jazykový styl, v němž hraje velkou roli smysl pro atmosféru. Ta je zřetelně cítit nejen v povídkách, které se odehrávají v pražských čtvrtích, ale i v ostatních prózách, v nichž se Meyrink pokusil zprostředkovat poznatky z okultních věd, magických mystérií či duchovních nauk. Meyrink však dokázal také vyjádřit například znechucení z rakouského mocenského aparátu a v ostře vyhroceném satirickém tónu karikoval úřednickou a vojenskou mašinerii. Znění tohoto textu vychází z díla Ropuší kletba tak, jak bylo vydáno nakladatelstvím Argo v Praze v roce 2012. Pro potřeby vydání Městské knihovny v Praze byl text redakčně zpracován.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2021 , Městská knihovna (Praha)Originální název:
Des deutschen Spießers Wunderhorn. Gesammelte Novellen., 1913
více info...
Přidat komentář
Ve své době úžasné, ale ty satirické povídky se vztahují ke své době.... Už to pro mne není ono.
K této knize, povídkám se vracím opakovaně. Jsou jednoduše úžasné a nadčasové...
Gustav Meyrink, "enfant terrible" francouzsky hrozné dítě, prostořeké - upřimné dítě, či postrach rodiny..., si díky své literární tvorbě a stylu psaní, tohle označení jistě zasloužil. ; )
Povídky působí lehce skandálně..., groteskně, trefně, nekonvenčně... Autor nám lidem - lidstvu, porozuměl dokonale... ; )
Tedy nevím jestli je to tahle sbírka, každopádně se mi dostala do rukou sbírka povídek GM ze stejného období (1916?), vtipně ukrytá v knize vydané sociálně demokratickou stranou (sociální román o malém ruském dělníkovi Dimkovi) :o
Protože jsem nečetla anotaci před tím, než jsem vzala knížku do ruky, čekala jsem povídky ve stylu Golema nebo Alchymistických povídek - tajemné mystické příběhy, snová krajina apod. Už po prvních stránkách jsem ale byla překvapená, protože jsem vůbec netušila, že Meyrink napsal tolik vtipných, satirických povídek, které nejen, že vypovídají o minulé době, ale dají se vztáhnout i na současnou společnost. U některých hlášek jsem se musela smát nahlas, ale když si to člověk pořádně přebere, není to moc veselý obrázek nás lidí:-)
Autorovy další knížky
2015 | Golem |
1937 | Anděl západního okna |
1998 | Valpuržina noc |
1991 | Zelená tvář |
1993 | Hašiš a jasnozřivost |
Kniha obsahuje zhruba 50 velmi krátkých povídek, vesměs společenských satir. Některé obsahují náznaky zajímavých filosofických myšlenek a neotřelých nápadů, které v tak krátkých textech přirozeně nemohou být příliš rozvedeny. Jsou zde povídky, které mi trochu evokovaly Čapka, Haška či Poea; jiné mi připomněly povídky, které jsem tvořil kdysi na vysoké škole a které nyní považuji za značně nevyzrálé. Objevují se zde okultní a mystické motivy, které však autor jako pro výsměch čtenářovi obrací v parodii a žert, často cynický a jedovatý. Jinde jsou ovšem cítit zárodky hlubších myšlenek později rozvedené v Meyrinkových románech. Celkově se to četlo velmi dobře, avšak soubor je poměrně nevyvážený a kvality pozdějších autorových děl nedosahuje. Rozhodně nelze doporučit čtenářům, kteří s Meyrinkem začínají; těm, kteří již mají od autora něco načteno, lze opatrně doporučit s podmínkou, že od knihy nebudou mít vysoká očekávání.