Rosendorfovo kvarteto

Rosendorfovo kvarteto
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127339/mid_rosendorfovo-kvarteto-dTG-127339.jpg 4 10 10

Autor velmi úspěšně evokuje dobu a pocity lidí vykořeněných ze svého domova, kteří se pro svůj původ museli vydat do země, k níž je nevázalo nic jiného, než to, že to bylo jediné místo, kam se jako Židé mohli uchýlit. Pět různých lidí s různými názory (zejména na židovství), různým chápáním světa i různým sebehodnocením spojuje původně jen jejich práce - v novém domově založili smyčcové kvarteto. Jejich osudy se během doby pochopitelně proplétají. Očima jednotlivých postav se tak autorovi daří ukázat "znamení doby" z různých stran. Mozaika subjektivních výpovědí je konfrontována se světem hudby, tak důležitým pro hrdiny, že některým dokonce i zakrývá základní problémy dramatické doby nástupu fašismu. Lidé zakořenění v německé kultuře (a hudbě) vnímají nástup nových hudebních forem jako odraz zhroucení principů, na nichž dosud západní civilizace spočívala. vavrovak... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Revi'ijat Rozendorf, 1987


více info...

Přidat komentář

Nofar197
07.04.2023 4 z 5

Čtyři hudebníci a jeden spisovatel - pět různých lidí, které spojuji jen dvě věci - německá státní příslušnost a aspoň formální židovství. Jsou nuceni opustit Německo, kde se narodili a vyrostli a uchýlit se do tehdejšího Britského mandátu Palestina, aby unikli před stupnujicim se nacistickým terorem. Ve své staronové vlasti se cítí jako cizinci - a každý z nich s výše popsanými skutečnostmi svádí svůj vlastní vnitřní boj.
Za sebe nohu říci, že to rozhodně není špatná kniha, ale přece jen v oblasti současné izraelské literatury se najdou lepší knihy hodné vydání.

lucie6768
18.04.2016

Přestože mám ráda psychologické romány, Rosendorfovo kvarteto pro mě bylo celkem náročné sousto. Od příběhu pěti německých židovských emigrantů do Palestiny (čtyři hudebníci a jeden spisovatel) jsem čekala více hudby a méně osobních dramat, ale výsledek byl přesně opačný. Autor formou jednotlivých monologů postupně odkrývá spletité osobnosti všech hrdinů, což na jednu stranu tvoří velice pestrý a komplexní obraz, ale na druhou stranu na mě tento postup působil velice znejišťujícím dojmem, kdy jsem musela neustále přehodnocovat svůj názor. Román nabízí skvělý vhled do psychologie lidí, kteří se cítí jako cizinci ve své nové vlasti a často se ani neztotožnili se svým židovstvím. Hudba je pro ně sjednocujícím prostředkem, a přestože mají každý naprosto odlišný názor na svět, snaží se dosáhnout společné harmonie. Za mě 4/5.


cessy
12.05.2013 5 z 5

Pre mňa osobne jedna z najpôsobivejších kníh, ku ktorým som mala možnosť dostať sa. Nemalou mierou k tomu prispelo originálne poňatie príbehu, v podstate také bežné v mnohých iných knihách – náhľad na určitú postavu z pohľadu viacerých iných postáv – tu však je na tomto základe vystavaná celá forma románu. Myslím, že s niečim podobným som sa v literatúre doposiaľ nestretla, aspoň si momentálne nespomínam. Dej je situovaný do Palestíny, do obdobia rokov predchádzajúcich druhej svetovej vojne, kedy štyria nemeckí hudobníci a jeden spisovateľ, židovského pôvodu, utekajú z nacistického Nemecka do krajiny, ktorá je im ako jediná ochotná poskytnut azyl, živobytie, možnosť na nový začiatok, aby sa podieľali na jej budovaní. Ich vzájomná konfrontácia – z pohľadu členov kvarteta, ktoré hudebníci vytvoria, i z pohľadu spisovateľa – podaná formou vnútorných monológov, zápiskov z denníka, listov, priebežne mení čitateľov dojem z jednotlivých osôb a postupne vytvára akýsi ucelený obraz, ktorý však je v konečnom dôsledku klamlivý a prchavý, keďže má čisto subjektivný základ. Forma akoby sa niesla v súlade s myšlenkami jednej z hlavných postáv románu, spisovateľa: „Dnešní vzdělaný čtenář mi nebude zazlívat, když mu nabídnu jen hliněné střepy. Jejich slepování ho potěší víc než krása celého džbánu.“ Napriek tomu text nepôsobí rozkúskovane, je to veľmi plynulé čítanie. Postavy sa snažia prispôsobiť životu v novej vlasti, kde v skutočnosti nechcú byť a kde sa cítia vydedencami hádam väčšmi než vo svojom rodisku, nevedia sa vyrovnať s tým čo stratili a nechali za sebou, Palestínu pokladajú len za svoju prechodnú stanicu. Obrazy ich každodenných skromných bojov sú plné melanchólie, osamelosti, spomienok na minulosť, nádeje na návrat, ale aj strachu, že vypukne vojna, obáv o blízkých, ktorí zostali v Nemecku. Úvahy o hnutí sionizmu a politike sú doprevádzané úvahami o hudbe. Pred čitateľom sa postupne odkrýva nie len vtedajšia situácia v Palestíne, ale aj minulosť postáv. Rosendorfovo kvarteto je veľmi „hutná“ kniha, bez hluchých miest, ktoré by dávali priestor pre oddych, vhodná skôr na dlhé a pomalé čítanie. Akékoľvek iné hodnotenie ako 5/5 je pre mňa nedostačujúce.

Autorovy knížky

Natan Šacham
izraelská, 1925 - 2018
2001  74%Rosendorfovo kvarteto