Rostliny způsobující otravy a alergie
Stanislav Štípek , Irena Leifertová , Luděk Jahodář , Jan Baloun
Kniha podává ucelené informace o jedovatých a potenciálně jedovatých rostlinách středoevropské flóry, o jejich identifikačních znacích, obsahových látkách odpovědných za toxicitu, projevech otravy a možnostech pomoci postiženému. Kniha se rovněž zabývá rostlinami fotosenzibilizujícími či jinak způsobujícími alergie.
Přidat komentář
Velmi užitečná kniha, určená nejen studentům farmacie, medicíny a dalších přírodních oborů a jejich učitelům , v praxi pak lékárníkům a lékařům. Rodiče a další laická veřejnost publikaci ocení pro výstižné barevné fotografie téměř 300 jedovatých rostlin středoevropské květeny přirozeně se vyskytujících či zavlečených, ale i pěstovaných a pokojových.
Výčet obsahových látek odpovědných za jedovatost uvedených rostlin
( většinou alkaloidy ), toxická dávka, příznaky otravy, způsoby předlékařské první pomoci. Přínosné je dělení rostlin podle míry toxicity.
Publikace by neměla chybět v žádné domácnosti , kde jsou malé děti - prevence možnosti záměn zejména barevně lákavych plodů ( borůvky- rulík , vraní oko, různé jedovaté červené bobule ad.) při pobytu v přírodě.
Vynikající publikace, vyčerpávajícím způsobem popisující většinu jedovatých rostlin, se kterými sečlověk může potkat a zasazující je do kontextu nejen z hlediska jejich toxicity , ale i pohledu obsahových látek. Cenné jsou také části popisující první pomoc při otravách a hodnocení jednotlivých rostlin na slabě, středně, velmi a extrémně toxické.
Překvapilo by vás, kolik kytek, které pěstujete doma nebo na zahradě, může být nebezpečných. Skoro čtyři sta stran informací o toxinech způsobující otravu. Velmi poučná a zároveň nebezpečná kniha.