Selský mor
Nina Bonhardová , Vítězslav Tichý
Rožmberská trilogie série
< 2. díl >
Druhý díl historické románové trilogie z doby posledních Rožmberků vytváří živý obraz poměrů na rožmberském panství za Viléma Rožmberka a Petra Voka. Vlastní dějová linie je zasazena do rámce středoevropských dějin v 16. století, především do období válek s Turky, bojů o polskou korunu a do ostrých náboženských sporů. Na základě nových historických pramenů osvětluje autorka postavu regenta Jakuba Krčína a snaží se odhalit příčiny povstání blatských a rožmberských sedláků v čele s legendárním Jakubem Kubatou v roce 1581.... celý text
Přidat komentář
Napínavé od začátku až do konce, nemohla jsem se odtrhnout, a to i přesto, že děj je poměrně spletitý a nabitý postavami. Román vlastně nemá hlavního hrdinu, je v něm hned několik důležitých postav, jimž autorka věnuje větší pozornost, popisuje jejich dětství, životní osudy... a u některých i hořký konec.
Trochu mě mrzí, že na konci knihy se již nepíše o tom, kam se poděli Jiřík Bezejmenec a jeho žena Ofka, ale kdoví, možná se ještě objeví v posledním dílu trilogie. Taky bych uvítala nějakou předmluvu nebo závěrečné shrnutí autorky, z níž by bylo jasné, o kterých postavách historikové vědí, že existovaly, a které jsou vymyšlené pro oživení děje. Zatímco k příslušníkům vyšší šlechty a dalším významným osobnostem (J. Krčín a další) existuje dostatek věrohodných informací, takže v tomto směru se autorka mohla držet historických faktů, o nižší šlechtě již tolik informací není, tím méně pak o poddaných. Není divu, že např. osobnost Jakuba Kubaty, vůdce selské vzpoury, je dodnes opředena tajemstvím, nebo že paní Eliška Kořenská, zde vylíčená jako žena soucitná a spravedlivá, která poskytuje azyl chudým, je jinde popisována jako ztělesnění zla (i když pokud je pravda, že měla "pifku" na J. Krčína, mocného třeboňského regenta, který dovedl zaonačit i "úpravu" informací ve svůj prospěch, asi takové rozporuplné hodnocení její osoby nepřekvapuje).
Samostatnou kapitolou je J. Krčín, který je vylíčen takřka jako netvor. Četla jsem o něm více knih, ale tato je asi nejkritičtější. Těžko říct, kde je pravda. Ovšem nezapomeňme, že to byl člověk Rožmberky velmi vážený, protože přinášel spoustu peněz do jejich pokladen. A jeho dílo – rybníky, rybniční náhony a další stavby - se z velké části zachovalo dodnes. Krčín měl tudíž mocné ochránce, kteří jistě zdůrazňovali hlavně jeho kladné stránky, a to i sami kvůli sobě. Dnes už se člověku jaksi nechce věřit, že by někdo, kdo vytvořil tolik krásy, mohl být tak zlý... Jenže skutečnou pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme...
První díl jsem , přiznám se, trochu přeskakovala, protože mě to občas nebavilo, ale dočetla jsem to celé a nakonec jsem se pustila i do druhého dílu. A ten má , alespoň podle mě , o moc větší grády a četl se na jedno nadechnutí. Takže , pokud jsem 1 dílu dala jen 4****, tak tady , pomyslně, dávám 10. fakt super čtení.
Knihu jsem objevila náhodou, tudíž jsem netušila, že se jedná již o druhý díl. Nemyslím si, že by to při čtení na škodu.
Zajímavá kniha napsaná poutavým stylem. Ačkoliv se nejedná o příliš veselé čtení, určitě jsem ráda, že jsem si příběh mohla přečíst.
Obsahuje mnoho postav, přesto děj nebyl chaotický.