Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou
Martin Řezníček
Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem.... celý text
Přidat komentář
Tuhle knížku už mám doma skoro dva roky, ale až teď, pár týdnů před dalšími americkými prezidentskými volbami, na ni přišel ten správný čas. O tom, komu bych jako Američan dala svůj hlas, jsem měla jasno už před jejím přečtením a nic se na tom nezměnilo, ale minimálně mi to pomohllo ne snad úplně pochopit opačnou volbu, ale aspoň se na volby optikou druhé strany podívat. Zároveň jsem si hodně rozšířila obzor mého vnímání Ameriky vůbec. Spousta informací pro mě byla nová, třeba typicky americké učení dějepisu pomocí příběhů, stěhování po cele zemi nejen za prací nebo vysokoškolským vzděláním, ale i za vzděláním mladších dětí, uvědomění si, že Amerika vděčí za status hospodářské velmoci kromě jiného historicky také otroctví.
Jak sám autor v předmluvě doporučuje, hodně jsem googlila, abych si našla o nakousnutých tématech něco víc. A tak jsem objevila Stahl House, tak podobný mé milované vileTugendhat, který
mě nadchnul stejně jako Cliff House se svou pestrou historií a úžasnými lázněmi Sutro Baths. Při čtení kapitoly Trumpova volební noc jsem byla skoro stejně napnutá jako při sledování přímého přenosu v noci před 8 lety. A nejsilnější pro mě byla kapitola Střelné zbraně s popisem "cvičení mimořádných událostí".
Martina Řezníčka si velmi vážím jako moderátora a zpravodaje a i jeho knižní prvotina mě hodně bavila.
"Tak, milá Ameriko, ať má jednou i tvůj příběh happy end! Máš ho přece tak ráda. Godspeed!"
Pohled liberálního novináře na rozdělený americký svět, ve kterém se ovšem stále najdou okamžiky s potenciálem společenské soudržnosti. Oceňuji snahu o nadhled a popis nejen liberální (mainstreamové) části, ale zejména konzervativní části amerického obyvatelstva, která je čím dál více skeptická vůči (liberálním) elitám z hlavního města a obrací se víc k zavedeným ústavním zvyklostem, jež považují za nedotknutelné. I když jistý otřes úcty k autoritám a ústavnosti žel postihl USA, což autor v knize také zmiňuje.
Cením si i snahy pochopit a uchopit důvod, proč je Trump dnes tak populární pro nemalou část USA, aniž by argumentace obsahovala pouze slova jako populismus, krajní pravice nebo radikalismus, která je čím dál častější u liberální novinařiny a je zcela primitivní a nevypovídající, spíše to vypovídá o aroganci těch novinářů, lenosti zkusit pochopit hloubku myšlení opačného názorového spektra.
Suma sumárum se jedná o zajímavé čtení, a ač nejsem liberál, se spousty myšlenek se s autorem i celkem shodnu, nebo alespoň je to impuls k zamyšlení a k debatě. Knihu doporučuji i lidem, pro které je americký politický život španělskou vesnicí.
Pana Řezníčka si jako novináře velmi vážím a proto jsem rád, že jsem měl tu čest poslechnout si jeho knihu. I když se nemůže všem tématům dopodrobna věnovat, tak pro mě bylo velice inspirativní, jakým způsobem jednotlivé reportáže dokresluje, dovysvětluje, dává do širšího kontextu. A přiznám se, že jsem na některé události i zapomněl a jsem rád, že mi je pan Řezníček oprášil...
[audiokniha]
Obrovský profesionál ověnčený cenou, nesoucí jméno jiného vynikajícího českého novináře.
Úvodní kapitoly působí lákavě, byť lehce 'bulvárně'....sklouzne to logicky k Trumpovi.... závěrečné kapitoly jsou obecně i důvěrně americké.
Nejlepší je asi ta o zbraních.
Velké množství znalostí i zkušeností s životem novináře i člověka v této části světa...
A přesto velice sterilní, učesané, chladné, povrchní, korektní a veřejnoprávní...
Ke spokojenosti jsem čekala víc a alespoň místy malinko jinak.
Výstižně to píše kramver "všechno podstatné, ale nic navíc".
3/4
Moc se mi líbila první část o českých stopách v Americe i poslední část o kulturních odlišnostech tamějšího života. Prostřední část o Trumpově cestě k moci jsem nebyla schopná přečíst, politice neholduji a k americkému babišovi mám odpor, přeskočila jsem ji. Ale i tak mě kniha velmi obohatila a doporučuji ji každému, kdo si chce udělat představu o fungování společnosti v USA.
Koneckonců dávám 5*. Kniha byla čtivá, dala nahlédnout pod pokličku života novináře v USA, možnost vidět příběhy jeho očima. Sice druhá část nebyla zajímavá (Trumpa mám plné brýle), ale líbily se mi příběhy, které ukazovaly jiný pohled na příběh (ok, kde vidíte muže, co kandidáta podporujeme každou cenu? Jen v USA).
Slyšeno načteno autorem, což v mých uších přidalo hodnocení, protože jak se níže píše, je to uhlazené, korektní, což ale k M. Řezníčkovi patří a není to na škodu.
S přihlédnutím k nedávno dočtenému životopisu M. Albrightové je to další důležitý pohled na posun v konání US i na nahlížení na ně.
Obrovská změna oproti osobně zažitému z dřívějších let a z nedávné doby, dokreslená pohledy jiných je dechberoucí.
Je to takové vymydlené, uhlazené, ale chyběla mi tam nějaķá osobnější emoce. Nejvíc mě bavily právě ty pasáže, kde člověk nahlédl pod pokličku práce reportéra. Část s volbami a Trumpem a související komentáře se hodně táhly, tam to pro mě ztrácelo grády a nepřinášelo mi to nic nového. Jinak samozřejmě smekám před autorovou novinářskou prací a profesionalitou.
Velmi dobrá kniha, většina je čtivá a opravdu zajímavá. V první části jsou především příběhy lidí, kteří žijí v Americe, ale mají české kořeny či předky, ve třetí pak různá zásadní "americká" témata, která českému čtenáři tamní společnost pomáhají pochopit o něco lépe. Škoda druhé části, která se soustředí na prezidentství Donalda Trumpa a celkem zbytečně opakuje to, co bylo stokrát řečeno jinde, a to často lépe a podrobněji. A škoda také slabší redakční práce.
Není to tak akční jako Etzlerova Čína, což je dáno jinou náplní práce autora, ale beru to jako stejně zajímavé.
Každá ze tří částí by si klidně zasloužila celou knihu.
(V žádné jiné knize jsme nenašel tolik mně neznámých slov kvůli kterým jsme musel otvírat slovník.)
Ze začátku jsem byla trošku zklamaná, přece jenom nejsem ten typ, co všude hledá nějakou spojitost s ČR a vytlouká všechny potomky českých emigrantů (při studiu v zahraničí jsem se naopak všemi českému vyhýbala, i když nejsem z těch, co si myslí, že jinde je tráva zelenější). Možná ale prostě nejsem jen cílová skupina. Druhá část o rozpojených státech za Donalda Trumpa byla opravdu čtivá a zajímavá a ani třetí část nezklamala. Celkově velmi čtivé dílko o životě v USA očima Evropana a o novinářské práci.
Zajímavé čtení, kniha se mi líbila, rozhodně jsem se nenudila. Martina Řezníčka mám ráda. V porovnání s knihou Jakuba Szánta se mi tato zdá trochu uhlazenější (asi jako je autor sám).
Výtečná kniha od dalšího zahraničního zpravodaje České televize.
Stejně jako knihy od Szántá, Karase a Etzlera i zde vysoká kvalita.
Přiznávám, že první část Česká stopa v USA mě tedy příliš nechytla až na kapitolu o B.Pomahačovi. O to více jsem byl nadšen z druhé části týkající se éry D. Trumpa a stejně tak i třetí část pojednávající např. o veteránech, vzdělání, hurikánech či whistleblowingu byla uchvatná.
Martin Řezníček umí skvěle příběh popsat, má vytříbený psaný projev a umí z příběhu vytáhnout maximum.
Moc pěkná knížka. Už z obálky jsem byl před lety nadšený, když jsem ji viděl v knihkupectví. Martin Řezníček je mi z Událostí honě sympatický a věřil jsem, že jeho knižní příběhy budou stejně poutavé, možná i více, protože se mu dostane kreativního prostoru. Vypráví příběhy obyčejných i neobyčejných Američanů z trošku jiné perspektivy, dává jim hlubší význam a zasazení. Líbilo se mi putování do historie a pátrání po kořenech různých českých osobností v americké historii. Líbila se mi i druhá část, která se věnovala převážně působení Donalda Trumpa coby amerického prezidenta a jeho různé rozpojené vize, které nejsou v souladu s tím, jak ameriku vnímám. Poslední část pojednávající o různých paradoxech nebo jedinečnostech USA a Američanů byla stejně super. Byla to trefa do černého.
Rozhodně skvělá reportážní kniha. Čekal jsem trochu více sociologickou studii americké společnosti, ale to bylo od reportážní knihy možná přehnané očekávání. Za poslední dobu jedna z knih, u které mě po jejím dočtení mrzelo, že nebyla delší.
Výborná kniha od výborného Reportéra s opravdu uctihodným rozhledem. Rozděleno do tří částí, z nichž nejvíce mne překvapivě zaujala ta první, pojednávající o příbězích výjimečných osobností či architektonických skvostů s českou stopou. A to i přes to že si nemyslím, že český čtenář nutně potřebuje mít v každém příběhu jakýsi ,,český element", aby jej zaujal.
Napsáno možná trochu odlišným stylem než u podobných knih ostatních kolegů, kteří svá vyprávění pojali více jako reportáže. Sice zde nechybí zajímavé osobní postřehy a silné příběhy, přesto mi text místy přišel více jako literatura faktu. Možná proto může být kniha pro někoho méně čtivá, kvalitě obsahu to však rozhodně neubírá.
V čem však alespoň podle mě Martin Řezníček jednoznačně předčil všechny své kolegy, to je jeho mistrně vytříbený jazyk, krásně široká slovní zásoba, neotřelé slovní obraty a neuvěřitelně elegantní a precizní práce se stavbou věty. To se pak čte jedním dechem.
Moc pěkný pohled na události posledních let. Příběhy jsou dojemné a určitě stojí za přečtení či poslechnutí jako audiokniha, kterou namluvil sám autor.
Zajímavá kniha, kterou jsem četla postupně – vždy 2 až 3 kapitoly denně, aby to nebylo příliš mnoho informací a nebyla jsem zahlcena a nechtěla knihu odložit, což by byla velká škoda, protože témata jsou v ní opravdu zajímavá. Z knihy je vidět, že je autor velký profesionál a novinář na svém místě. Snad neskončí pouze u této jedné knihy.
Rozhodně to bylo zajímavé čtení. Jenže v některých případech nás autor doslova zahltil obrovským množstvím faktů, historických souvislostí a dalších detailů, mezi nimiž na vlastní téma té které kapitoly zbylo jen pár odstavců. Zhruba tak bych si totiž představovala sběr materiálů pro TV reportáže, kdy se na obrazovku dostane jen to nejzákladnější, ale v knižní podobě to tak úplně (aspoň v mém případě) nefungovalo. Musím ale ocenit autorův obrovský rozhled a zaujetí, bez kterých by své povolání zcela jistě dělat nemohl.
Ovšem vzhledem k názvu knihy bych čekala trochu hlubší náhled na problematiku onoho "rozpojení". Kapitoly o českých stopách jsou jistě zajímavé, ale kromě osudů uvedených osob mohly být třeba zmíněny i jejich názory na současnou situace (v souladu s názvem knihy). Vynikající byla prostřední část týkající se voleb a jejich průvodních jevů včetně několika osobních vstupů, či dramatických osobních zážitků z pouličních nepokojů. A zrovna tady bych předpokládala zachycení reakcí běžných obyvatel na tyto problémy v podstatně větším rozsahu. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že autor při svém povolání nemohl postihnout všechny oblasti života v USA, ale možná jsem čekala přece jen trochu víc.
Svým nízkým hodnocením nikterak nesnižuji osobu pana Řezníčka, kterého si vážím, nebo čtivost jeho knihy. Určitě mnoho čtenářů nadchne a v mnohém poučí. V mém případě jsem se ovšem nedozvěděl příliš mnoho nového a kniha mi tak spíše jenom připomněla mnoho událostí, na něž se v posledních dynamických let zapomnělo, což je také užitečné.