Rozum - kritika - otevřenost. Živý odkaz filosofie K. R. Poppera
Zuzana Parusniková
Monografie o filosofii Karla Raimunda Poppera se zabývá koncepcí kritického racionalismu a jejím vlivem na diskuse o perspektivách vědecké racionality. Ústředním tématem je Popperův originální model „negativního“ rozumu, který hraje pouze likvidační a destruktivní roli a nemůže poskytnout žádné pozitivní epistemologické kritérium pro přijímání teorií. V tomto konceptu nefundační racionality vidí autorka zajímavé paralely mezi Popperem a postmodernismem, a to i přes odlišnost jejich přístupů k roli rozumu v západním myšlení.... celý text
Přidat komentář
Vynikající kniha, která čtenáři umožní plně pochopit filosofii jednoho z nejinspirativnějších myslitelů 20. století, sira R. Poppera, včetně jeho často dezinterpretovaného termínu "falzifikovatelnost" hypotéz. Autorka problematiku vysvětluje na otřesné kauze z lékařství půli století devatenáctého, jež na jedné straně probíhalo překotným rozvojem v operativě a poznávání lidské anatomie, a na straně druhé trpělo myšlenkovou rigiditou uznávaných autorit (která je i soudobým problémem). Popperův filosofický přístup nevědomky uplatnil gynekolog a porodník Ignác Semmelweis - využitím statistických záznamů a jejich analýzou dospěl k možné příčině horečky omladnic (puerperální sepse), aniž by znal původce nemoci, a dokázal tuto příčinu eliminovat a účinnost svého zásahu doložil záznamy o vysoce signifikantním poklesu úmrtnosti rodiček.
Autorovy další knížky
2011 | Z evolučního hlediska |
2007 | Rozum - kritika - otevřenost. Živý odkaz filosofie K. R. Poppera |
2011 | David Hume: 300 let od narození |
Je zajímavé, že mě z knížky také nejvíce zaujala pasáž o Semmelweisovi, jako "Jensena". Ale kniha je samozřejmě rozsáhlejší, zajímavá je i korespondence Poppera s Parusnikovou.