Rudí barbaři před branami: První opiová válka 1839-1842
Aleš Skřivan , Aleš Skřivan
Základní vývozní artikl Britů z Číny představoval čaj. Jeho nákup ale museli platit stříbrnými mincemi a neraženým stříbrem, což vyvolalo nerovnováhu platební bilance a nutilo obchodníky hledat komoditu, jejíž prodej Číňanům by tuto nerovnováhu odstranil. Mělo to změnit opium, jehož dovoz se postupně císařský režim snažil zastavit. Zlomová v tomto směru byla opatření z konce 30. let 19. století, která vyostřila celou situaci, jež v září 1839 vygradovala prvními výstřely. V následné válce Britové bojovali o legalizaci obchodu s opiem, otevření čínských přístavů a rozšíření diplomatických styků. Jejich vojenskou převahu stvrdila mírová smlouva v Nankingu v roce 1842, na jejímž základě mimo jiné získali ostrov Hongkong.... celý text
Přidat komentář
Kniha se věnuje jinak celkem málo popisovaným událostem a příčinám konfliktu mezi Velkou Británií a Čínou,z nichž opium a tlak na zákaz jeho dovozu do Číny byl pouze jednou z nich. Jedním z důsledků byl i zisk Hong Kongu. S ohledem na zaostalost Číny to v podstatě Brity ani moc nestálo.
Autoři předkládají důkladnou a objektivní analýzu příčin i průběhu první opiové války. Tento konflikt nebyl zdaleka tak černobílý, jak někdy bývá uváděn. Na jedné straně měly vlivné britské firmy obrovské zisky z pašování opia. Na straně druhé stála vyděračská obchodní politika Číny spojená s korupcí gigantických rozměrů, čínský rasismus a barbarské mučení uvězněných Evropanů. V knize je plno málo známých informací, například že národní hrdina Lin Ce-sü vytrvale lhal císaři o skutečném stavu událostí nebo že opium v té době v Anglii nebylo zakázané a běžně se prodávalo v lékárnách.
"Angličtí barbaři jsou jen nevýznamnou a odpornou rasou."
"Z kapitána byla při plném vědomí stahována kůže a Ju-čchien si z ní nechal zhotovit otěže pro svého koně ..."
Upřímně, co víte o historických událostech mimo Evropu? Kromě objevení Ameriky se toho do českých učebnic dějepisu moc nedostalo. A je to škoda. Přitom opiové války jsou velmi poučným zdrojem informací o britském (evropském) obchodu a ziskuchtivosti, čínském pocitu nadřazenosti, korupci, falšování informací a zpráv, politice a významu technologií ve válce. Zkuste si přečíst dnešní noviny a narazíte na úplně stejná témata.
Autoři jsou zkušení historici a na knize je to vidět. Nedokážu si představit, jaké množství materiálu museli nastudovat, aby mohli sepsat tuto knihu. Ozdrojovaných informací je tu spoustu, ale neutopíte se v nich. Kniha vás provede od popisu situace před konfliktem, přes jednotlivé fáze vyjednávání a bojů až po nankingskou mírovou smlouvu. Paráda.
Pokud by autoři chtěli napsat knihu i o druhé opiové válce nebo třeba o Boxerském povstání, udělali by mi ohromnou radost.