Čas korunního prince
Jaroslav Boček
Románová freska z 2. poloviny 16. století zachycuje na pozadí soudobých událostí mládí Rudolfa II. od chvíle, kdy se vrací ze Španělska, až po jeho nástup na trůn. Autor zobrazuje složité poměry v Čechách, boj mezi protestanty a katolíky, poměry v evropských zemích, představitele české šlechty (zejména Viléma a Petra Voka z Rožmberka), papežský dvůr i současné umělce (Arcimbolda a jiné). Zachycuje barvitě také všechny důležité události pohnuté doby: bitvu u Lepanta, ohlas bartolomějské noci v Evropě, zápas Nizozemí se Španělskem a situaci v Polsku po vymření Jagellonců.... celý text
Přidat komentář
Zajímavý historický román z období, které mi zatím unikalo. Intriky a síla českých pánů, boj o polský trůn, zákulisní machinace katolické církve a všechno ve čtivé podobě. Rozhodně mi to přijde lépe napsané než Vondruška, kterého je teď všude plno.
Na knize je vidět, že autor opravdu ví, o čem píše, rozumí událostem, dobové politice, vyzná se v jednajících postavách, hledá celkem uvěřitelně jejich motivace. To je velký klad románu.
Bohužel, pro mě osobně byl Bočkův styl značně nestravitelný - mnoho zdlouhavých a zoufale nudných popisů všeho možného, málo dialogů, žádná akce, množství symboliky. Kniha mi připomíná mozaiku odkrytou archeology: jednotlivé obrazy, mezi nimiž občas chybí kusy, takže celek zůstává propojený jen neúplně. Autor sleduje velmi mnoho historických postav, aby příběhu vytvořil širší kontext, ale podle mě se mu to docela nepovedlo, někteří se stěží mihnou a nezanechají hlubší stopu. Vyprávěno je v přítomném čase. Čtení mi trvalo opravdu dlouho, a nebylo to dáno jen velkým počtem stran.
Jaroslav Boček byl člověkem více profesí (novinář, filmový kritik i režisér, ředitel filmového ústavu po listopadu 1989). Vedle profesionálních historiků (J. Janáček aj.) se rudolfínskému
období věnoval ve dvou svých knihách, protože toto období přitahovalo: nejen osobností císaře Rudolfa, ale i menšími postavy, které bylo přivést nazpět tam, kam patřilo: k čtenáři, aby byl obraz zřetelnější - včetně malířů, kteří tehdejší mecenáše umění zobrazovali..
Boček však zanechal větší stopu svými příspěvky pro naši kinematografii - animované tvorby, jeho součástí byly příspěvky o Trnkovi a K. Zemanovi
Začátek se trochu vleče, ale postupně se kniha rozjede a drží solidní tempo, děj se neustále vyvíjí dopředu. Cca půl knihy není o Rudolfovi, ale o Rožmbercích.
První kapitola dobrá....u čtvrté kapitoly jsem knihu odložila a možná se kni vrátím.
Pro me opravdu zdlouhavý popis o tom jak se Rudolf vracel ze Španělska, myslim ze věnovat tomu celou kapitolu je zbytečné. Vic k tomu zatím nemám co říct... je nedoctena .....
Štítky knihy
16.-17. století Habsburkové Rudolf II. Habsburský, 1552–1612 panovníci
Autorovy další knížky
1982 | Případ doktora Karpety |
1989 | Událost |
1987 | Čas korunního prince |
1989 | Polka pro astrální ženu |
1991 | Podivuhodný příběh Viktora Bambase aneb škola optimismu |
Kniha na mě koukala v knihobudce, je trochu volným pokračováním knihy Filip II. Španělský, tuto napsal český autor Jaroslav Boček. Děj se odehrává návratem budoucího Rudolfa II. Habsburského se svými bratry od španělského dvora. Právě v tomto historickém románu jsou popsány rozkoly a boj o koruny evropských království, boj o moc šlechty, církve, které předcházely tragické bitvě na Bílé hoře.