Manka
Václav Čtvrtek (p)
Pohádkové příběhy o nejznámější loupežnické rodině z lesa Řáholce znají děti i z televize. Manka je druhým z dílů známé trilogie autorů Václava Čtvrtka a Radka Pilaře Rumcajs - Manka - Cipísek. V této knize se děti mohou těšit na vyprávění o chytré a důvtipné Rumcajsově ženě Mance, která se nebojí pustit do souboje třeba se samotnou císařovnou nebo knížepánem.... celý text
Přidat komentář
Těšila jsem se, jak to budu synovi číst. Teď jsem ráda, že to mám za sebou. Neumím si představit, co bych dělala, kdyby to po mně chtělo dítko vysvětlit. Polovině výrazů jsem nerozuměla.
Manka, Rumcajs, Cipisek - na jedné straně celkem sympatické postavy, na straně druhé naprosto matoucí. Rumcajs je nazýván loupeznikem, přitom nikoho neolupuje, Manka vleze do chomoutu se zarostlým chlapem, kterého vidí prvně v životě a který si nevšimne, že je jeho žena těhotná. Manka prostě vyjde z jeskyně a oznámí : Narodil se nám synek a budeme mu říkat Cipisek. To měla tedy páru. Já jsem dvanáct hodin po porodu sotva došla na záchod. Knizepan a kněžna nemají na práci nic jiného, než proti těm dvěma pleticharit, na straně druhé kdyby to nedělali, tak se nic zvláštního neděje. A střílení zaludy, to je prostě blbost.
Četl jsem jako hodně malý kluk a Rumcajsovi jsem vždycky fandil. Manka taky docela ušla, holt ženská :))).
Tak jo, pojďme si zase na moment sundat ty nostalgicky růžové brýle, ano? Manka je totiž pro současné děti téměř nečitelná záležitost. Kvůli době vzniku pominu, že hlavní ženská postava prakticky nic nedělá a stejně vše ve finále zachraňuje Superman Rumcajs, tak se prostě dřív psalo. Ale ten rádoby chytrý způsob vyprávění, kde se to hemží pseudo archaismy. kterým nerozumí ani současný dospělý, natož dítě, to už odpustit nedokážu. Schválně píšu pseudo, protože tolik let zase tahle kniha nemá, aby musela být psaná takovýmto způsobem. Čtvrtek se jen snažil znít chytře a rádoby staře.
Četlo se to příšerně, dceři se to špatně poslouchalo, protože každé druhé větě nerozumí a celkově stojí Manka za velké kulové. Sry fanoušci.
Další příběhy loupežníka Rumcajse a jeho ženy Manky člověku vykouzlí úsměv na tváři. Ráda na tyto knížky vzpomínám a také na večerníčky, které jsem jako malá sledovala se svým dědou - nikdy nezapomenu, jak se při jejich sledování skvěle bavil a smál na celé kolo :-)
Knížka by podle jména měla být o Mance, přesto mi přijde, že často hraje až druhé housle. Oproti předchozím dílům jsou pohádky delší.
Pro mě byla Manka zklamáním. Ačkoliv se příběhy jako takové čtou stejně lehce, jako Rumcajs a Cipísek, samotné příběhy pro mě byly nezáživné, příliš dlouhé. Každopádně věřím, že i tato kniha si své příznivce najde.
Moje milovaná kniha. Tuhle z celé trilogie jsem četla nejvíce. Úžasná záležitost pro čtenáře na prvním stupni.
Posledni dil trilogie Rumcajs-Cipisek-Manka. Vsechny pribehy z Rumcajse jsem znala z detstvi z vecernicku, podle kterych kniha vznikla, a z LP namluvenych Karlem Högerem. V Cipiskovi uz to bylo jen 50:50, polovina pribehu pro me byla nova. A z Manky jsem neznala nic. Je to napsano vemi pekne, aby tomu deti rozumnely. Jicinsko znam, mohli jsme si vypravet o mistech z pribehu, kde jsme uz s detmi byli, a to dalo cteni dalsi dimenzi.
A když se v knize objeví Manka, hned jsou Rumcajsovy příhody pestřejší. Přece jenom se pořádný chlap bez ženské neobejde.
Knížka ,kterou jsem si jako malá zamilovala..A když jsem synovy četla o Cipískovi , Rumcajsovi tak i Manka patřila k tomu aby jsme si ji přečetli a bylo to kompletní.
Manka nám příliš nešla. A nezdálo se to jenom mně. Ani mlaďas o tuto knihu moc nestál. K dočtení jsem ho musel vyloženě přemlouvat. Kdežto u Rumcajse a Cipíska naháněl s knihou v ruce on mě. Každý příběh je řekl bych zbytečně zdlouhavý. Nicméně pro příznivce Řáholeckých příběhů svou váhu má.
Příliš dlouhé kapitoly na dětské čtení, komplikovanější jazyk a vojenská témata ... tenhle díl nás zkrátka nezaujal. Oproti Rumcajsovi a Cipiskovi byl tento díl zklamáním...
Autorovy další knížky
1981 | Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky |
2009 | Maková panenka a motýl Emanuel |
1979 | Cipísek |
2010 | Křemílek a Vochomůrka |
1984 | Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka |
Skvělá knížka oblíbená několika generacemi. Myslím, že se neomrzí.