Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1244 1244

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest, 2018

nicole1990
27.05.2020 5 z 5

Precteno jedním dechem a líbil se mi konec ????

immortal-party
26.05.2020 2 z 5

"přečetla" jsem ve formě mluveného slova a tuším, že právě díky němu mohu o příběhu říci, že jakž takž šel. krátila jsem si jím svou ranní rutinu u zrcadla při líčení. pokud nebyla audiokniha záměrně zkrácena, fyzickou knihou bych byla zklamaná.

poslední skutečně dobrá až precizní kniha z 2. světové války byly Laskavé bohyně, dlouho po ní nic. autoři by se měli konečně chytnout za nos a od nevyčerpatelného a vděčného tématu 2. světové války na chvíli upustit. mám dojem, že tuto historickou periodu využívají, aby svému plátku dali trochu šťávy a něco na tom trhli. napsat po tolika četných publikacích něco převratného dá kumšt.

Romča11
25.05.2020 5 z 5

Musím vyzdvihnout, že tahle kniha krásně vykresluje chod a náladu Německa za časů Hitlera zevnitř. To je za mě její obrovská přidaná hodnota. Autor dokázal hodně dobře vystihnout plno emocí, které různými obyvateli Německa cloumali. Krásně ukázal, že zde nežili pouze lidé velmi loajální a oddaní režimu, ale také plno těch, kteří s režimem nesouhlasili a často za to byli trestáni.
Autor také upozornil na organizaci Bílá růže, která zůstává často zapomenuta, ale opravdu v historii existovala a snažila se vyjádřit svůj odpor k režimu.
Autor si vybral dobré postavy a vykreslil je velmi dobře. Dokázal popsat, jak si k sobě hledají cestu a i muž, kterého Franka našla později krásně zapadl do příběhu. Obě postavy mi byly hodně sympatické, oblíbila jsem si je. Na druhou stranu dokázal autor dobře vykreslit i členy gestapa, vystihl jejich chování naprosto přesně, takže jsem je nenáviděla.
Příběh je vystavěný také velmi dobře, akorát v jednu chvíli byl retrospektivní, kdy postavy vzpomínaly, co se jim vlastně stalo, do té chvíle, než se potkaly. Ale příběh byl povětšinou plný zvratů a napětí, tak aby krásně udržel čtenářovu pozornost a chuť číst dál a dál. Ke konci knihy jsem napětím ani nedutala.
Styl psaní autora je také velmi příjemný, jednoduchý a srozumitelný. Popisné pasáže byly dlouhé tak akorát a životní příběhy hrdinů dokázal shrnout ve 3 kapitolách. K tomu velmi oceňuji, že autor vybral er-formu, ale i tak střídal pohledy obou hlavních hrdinů a občas i jiných postav, aby čtenář měl dokonalý přehled o situaci a co se děje.
Celkově jsem z knihy velmi nadšená a hodně se mi líbila, hlavně myšlenka toho, že by se člověk neměl nikdy vzdávat boje za správnou věc, i když je většina proti němu. Je důležité znát velmi dobře minulost, abychom stejné chyby už nikdy neopakovali. Jinak se budeme stále motat v kruhu a tyhle hrozné věci se budou dít znovu. Rozhodně doporučuju!

Opatov
25.05.2020 3 z 5

Tak trochu pohádka. Ale příběh Franky bojující proti fašismu byl docela hezký. Z toho, jak mladé fanaticke Němky udávaly vlastní rodiče, až mrazí. Stejně jako z toho, jak se uvolňovaly postele pro raněné.
Zápletka docela dobrá, až na to opakované zázračné uzdravení.

Anett525
24.05.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Bylo to zase něco jiného, než co jsem o období druhé světové války přečetla. Fandila jsem France a Johnovi do poslední stránky. Rozhodně doporučuji si knihu přečíst, četla se sama.

Maryčka
22.05.2020 2 z 5

Tohle je první kniha, kterou jsem četla jako audio. Ze začátku jsem si říkala, že to bude pěkné stealth drama, jenže ani po 4 hodinách poslechu se v knize absolutně nic nedělo. Stále jsem si připadala, jako bych byla teprve ve čtvrtině. Začala jsem pochybovat. Musela jsem se ujistit, zda-li to čirou náhodou nemá druhý díl...nemá.
Nu, a pak se to stalo...očekávaný turbokonec s neočekávaně turbovyléčenýma nohama. Snad bych mohla ještě zmínit, že většina knih YA žánru má uvěřitelnější milostnou linku než tohle. Jo a mimochodem, hlas té paní, která to četla, byl strašně nepříjemný.

PetK
22.05.2020 3 z 5

Taková limonádka, jednohubka. Upřímně, zrovna když jsem čekala, že příběh začne, byl konec. :-) Pokud chcete knihu s podobným tématem, ale mnohem propracovanější, doporučuji Slavíka od Kristin Hannah.

fénix56
19.05.2020 3 z 5

V knize bylo napětí, láska, taky je zde popsán i netradiční pohled na Němce, nebyli všichni jen zlí fašisté. Hlavní hrdinka Franka udělala oblouk od obdivu k národním socialistům až po odboj v organizaci Bílá růže. Jen její vztah s Johnem na mne působil dost studeně, přes všechno, co jeden pro druhého udělali. A hvězdičku dolů dávám i za ne moc pravděpodobný konec.

Denisar92
18.05.2020 3 z 5

Skončila jsem v půlce knihy, nějak me to nenadchlo

Evina.Cetba
18.05.2020 3 z 5

Napínavý příběh mladé německé ženy, profesí zdravotní sestra, z konce 2. světové války. Snaží se zachránit zraněného muže, kterého našla v lese, před nacisty. Ukryje ho provizorně ve své rodinné chatě a drama začíná.

helenkan
18.05.2020 4 z 5

Mě se to libilo. Pěkný příběh a z jiného pohledu než jsme zvyklý. Je pravda,že nebyl každý Němec fašista.

danielavachova
17.05.2020 3 z 5

Hezké oddechové čtení,pohled na 2.světovou válku očima Němců nefašistů,ale myslím daleko lépe zpracovala Jakuba Katalpa v knize Němci nebo Kateřina Tučková v knize Vyhnání Gerty Schnirch. Kniha mi přišla tak trochu jako červená knihovna,nemluvě o gramatických chybách.

cornetka
14.05.2020 5 z 5

Příběh Franky a Johna se mi moc líbil. Franka byla neskutečně silná a odvážná žena a John si to moc dobře uvědomoval - vždyť mu zachránila život. Dokázali společně spojit síly, aby se pokusili vzepřít vyšší moci a zachránit si život. Za mě určitě palec nahoru.

kikies
08.05.2020 4 z 5

Zajímavé, ještě tolik neohrané téma, výborně zpracované, ale k dokonalosti ještě kousíček chyběl. Zřejmě to chtělo věnovat větší úsilí tomu vztahu nebo trochu citlivější pohled. Kniha se ovšem velmi dobře čte a podává neotřelý úhel pohledu na válku, což je samo o sobě velké plus.

Kuci12
02.05.2020 3 z 5

Nemůžu se ubránit pocitu, že ta knížka měla navíc. Měla výborné téma, které se tak často neobjevuje. Chybělo mi tam trochu intimity mezi hlavními hrdiny a jít trochu víc do hloubky. Jejich vztah byl popsán, nejvíce tím ,že jeho fascinovala její tvář. Což je trochu málo, proč kvůli ní málem zemřel. Konec měl trochu grády, ale tenhle příběh bohužel není z těch, které si budu pamatovat i za rok.

Remus Hroozley
01.05.2020 3 z 5

No... Je vidět, že to psal muž, úplně mi ten jejich vztah neprodal. Napínavé to, ale bylo, takže stále super kniha. Jen mi chyběla větší jiskra. A ty dialogy - co bys chtěl dělat kdyby nebyla válka? Nevím... A ty? Hmm nevím.
Uhhh.

juliesze
26.04.2020 3 z 5

Zcela se ztotožňuji s komentářem ohledně jednoduchého příběhu. Téma se dá zpracovat mnohem zajímavějším způsobem. Přečetla jsem za den a půl a připadalo mi to spíš dobré jako námět na film, než jako kniha.

Danago
26.04.2020 3 z 5

Příběh mi připadal příliš jednoduchý spíš asi pro mladší čtenářky. Bohužel žádné nadšení se nekonalo. I když pohled z jiného úhlu , přesto mi to připadalo málo propracované, málo překvapivé , bez nějakých zvratů a velice předvídatelné. Konec byl asi napínavý nejvíc.

piliticek
24.04.2020 3 z 5

Kniha byla čtivě napsaná, bylo tam i několik zajímavých témat a pohledů ze strany německých obyvatel. Ale postavy se mi zdály zvláštně emočně ploché, charaktery nebyly příliš vykreslené. A co mi vadilo velmi, bylo množství chyb v textu a to i pravopisných. Nechápu, jak se toto může dostat přes korekturu do tisku.

AlbionFoxyFox
24.04.2020 4 z 5

První čtyři pětiny knihy jsem byla rozhodnutá dát 5 hvězd. Hezky popsaná situace předválečného Německa, napětí, knihu nešlo odložit. Poslední část příběhu mi připadala, jako by měl autor dán počet stran, do jakého se vejít. Vše bylo poměrně rychle ukončeno ve stylu amerického filmu a to, co se během celé knihy vytvářelo a formovalo skončilo během pár rychle po sobě jdoucích momentů.