Rýchlokurz geniality: 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet
Ľudovít Ódor
Na prahu ďalšej technologickej revolúcie, vážnych následkov klimatických zmien a vo víre svetových megatrendov, ako je starnutie populácie či deglobalizácia, je úplne jedno, či niekto vie vymenovať všetky dôležité priemyselné odvetvia Hondurasu. Svet sa už dávno nekončí na hranici našej dediny a k jeho pochopeniu už nestačí rozlišovať podmet a prísudok. Nechcime súťažiť s vyhľadávačom Google ani s robotmi v pásovej výrobe a sústreďme sa radšej na tie veci, kde vieme byť maximálne užitoční. Ľudstvo stáročie posúvali ďalej zvedavosť a nové myšlienky. Kniha Rýchlokurz geniality vás na viac ako 650 stranách prevedie tými najdôležitejšími trendmi súčasnosti aj budúcnosti. Nezľaknite sa! Aj kvantová mechanika, HDP, príjmové rozdiely, starnutie populácie, fungovanie počítačov či nekonečno sa dajú zrozumiteľne vysvetliť - pokiaľ máte vzdelanie, skúsenosti, nadhľad a humor ako autor knihy, ekonóm Ľudovít Ódor. Kniha je rozdelená do 42 kapitol a 9 okruhov: svetové megatrendy, fungovanie vesmíru, biologický svet, rozum a cit, ľudia a spoločnosť, technologická revolúcia, čísla a formy, fundovaný občan a spokojný život. Je doplnená množstvom ilustrácií a grafov, ktoré pomáhajú porozumieť aj zložitejším témam, ako sú fraktály či dilatácia času a tiež množstvom Shootyho karikatúr. Všetky kapitoly pritom spája presvedčenie, že poctivý vedecký prístup je stále najlepšou cestou k porozumeniu sveta okolo nás, že musíme zostať zvedaví, ak chceme napredovať a že netreba memorovať telefónne zoznamy - poznať treba niekoľko kľúčových myšlienok a kriticky uvažovať.... celý text
Literatura faktu
Vydáno: 2022 , N PressOriginální název:
Rýchlokurz geniality: 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet
více info...
Přidat komentář
Geniální! Jedna z top knih. Četba mi přišla náročná jen v některých částech, obecně ale jednoduše a přehledně napsané. Autor má neskutečně velký všeobecný přehled, což je v dnešním světě vzácné.
Velmi dobre napisane. Niektore kapitoly dost zjednodusene, ale pri takom rozsahu to ani nemoze asi byt inak. Na druhu stranu aj v kapitolach o matematike, kde si myslim, ze som dost zbehly, dokazal celkom prekvapit. Docitat knihu mi ale trvalo tolko, ze uz teraz by som potreboval niektore kapitoly zopakovat, lebo mam len taky hmlisty pocit, co sa tam pise.
Veľmi ťažká kniha - hmotnosťou aj čítaním. Neraz zložité témy, autor sa ich snaží podať zrozumiteľne, zaujímavo a aj to baví čítať, ale treba si to dávkovať postupne.
Žiaľ, nemyslím si, že toľko ľudí, ktorí si ju aj kúpili, ju napokon prečítali, či dočítali. Myslím, že sa nechali nalákať ˇľahkým" čítaním, rýchlokurzom, ktorý z nich urobí múdrejších, s väčším prehľadom...ale na túto knihu treba mať naozaj čas, chuť, energiu čítať, premýšľať a spájať si súvislosti. Rozhodne to nie je nejaké oddychové čítanie a pre každého.
Každopádne Ľ.Ódor urobil kus roboty, namakal sa na príprave i samotnom písaní, výber oblastí je široký, dobre prepracovaný, ale skutočne treba mať pri čítaní tejto knihy už všeličo iné načítané:-) Veľmi záleží na skúsenostiach a rozhľade čitateľa, koľko mu táto kniha dá a či ju vôbec dočíta.
Odpověď na nejtěžší otázku vesmíru, života a vůbec
Je knížka skvělá pro cílové publikum, jímž jsou středoškoláci? Odpověď zní jednoduše ANO. :) Ale to je slabé hodnocení. Zkusím se víc rozepsat.
Ľudo mi svým stylem nejvíc zapadá do blogového formátu. Takové to psaní článků na internet, bez toho, aby někdo zušlechťoval váš psaný projev. Na druhou stranu, je ekonomem a bankéřem, takže lze to chápat. V porovnání s knížkami od novinářů, je to zkrátka hned cítit.
Ke své cílovce se autor přibližuje jak neformálnější, místy až žoviální mluvou, tak celý text prokládá popkulturními referencemi i když spíše orientované na dospělé publiku a nevím, zdali u současných středoškoláků bude každá narážka srozumitelná. Autor také hodně pracuje s anglickými výrazy, které jednou překládá, jindy ne. Někdy se jedná o čistě doslovný překlad pojmu, který se běžně používá a působilo to na mě zmatečně. Velký třesk, nebo Big Bang? Proč nezůstat u jednoho obratu? Rušilo mě to.
Jednotlivá klíčová témata jsou pak výběrem, který autor zvolil podle svého svědomí a v úvodu sám říká, že je to výběr kompromisní tak, aby celková koncepce knihy dávala smysl a nepřesáhla snesitelnou hranici. Navíc, když už 42, tak proč ne? :D Každé téma je izolovanou jednotkou, které je označeno náročností 13 s následnými referencemi a čtenář může číst dle nálady, nebo vkusu.
Samotný výběr témat je tak široký, že jen těžko říct, jestli je ideální. :D Pro cílovou skupinu se jistě jedná o rozšiřující pohledy a některá témata budou jistě zcela nová. I starší čtenáři si v knížce najdou velkou hromadu informací a pohledů, a nakonec jediným kritériem je čtenářův rozhled.
Zde, stejně jak u jiných populárně naučných publikací se širokým rozptylem záleží čistě na zkušenostech čtenáře. Ti, kteří běžně čtou populárně naučné knížky, ať už aktuální, nebo po sériích, bude knížka hodně povědomá. Konec konců k referencím se autor sám přiznává a neuhýbá z faktu, že většina knížky vychází z knížek jiných. Ať už jsou to Sapiens od Harariho, nebo Faktomluva od Roslinga, nebo polovina mé oblíbené edice ZIP od Arga (teď jich tam je tak 80). :) Tato edice mi naskočila hned s názvem kapitoly Život verze 3.0, která se nebezpečně blíží k Tegmarkově knize Život 3.0 Člověk v éře umělé inteligence. :D Z tohoto pohledu autor odvádí dobrou práci a čtenářům neznalým ušetří spousty času. Čtenářům znalým zas připomene oblíbené knížky. :)
Neubráním se však nepřesnostem, které v knížce s takovým názvem vysloveně bijí do očí, i si čtenář říká, jestli je to snaha o probuzení čtenářské pozornosti. Ve směs se jednalo o nepodstatné drobnosti, které vyznění, ni informační hodnotu knížky nesnižují, jen opět působí rušivě. Ať už jsou to ušáci, nebo Champollion.
Knížka jednotlivá témata nastiňuje. Nepouští se do kontroverze. Nesnaží se o kritický pohled. Občas autor nastiňuje vlastní myšlenky a text je nekonfrontační, držící se hlavního proudu západních liberálně-demokratických států. K čemuž se autor opět přiznává a už v úvodu čtenáře varuje, že rozhodně se nebudeme bavit o celém světě, nakolik je tento moc velký. :) Z tohoto pohledu mi pak připadá, že knížka selhává v tom, aby po jejím přečtení byl čtenář s to argumentovat a uchopovat kritické a opozitní názory ve společenských tématech a v případném dialogu obstál se ctí.
Závěrem však zůstává, že knížka je skvělá. Srozumitelná. Uspořádána. Laskavá. A hlavně otevírá čtenářům dveře do nádherného světa populárně naučných knih, po jejichž přečtení bude čtenář absolventem Pomalého kurzu geniality. :D
42 otázok a odpovedí bolo autorom zvolené podľa známeho čísla zo stopárovho sprievodcu po galaxii. Môžem túto knihu nazvať aj sprievodcom po civilizácii. Stručný výber podstatných problémov a odpovede na ne, vám rozšíria obzory. Ak už je čitateľ v niektorých oblastiach naštudovaný, tak menej, ale laikovi určite viac. Pre mňa to bolo z každého rožku-trošku. Kniha je možno názvom stručná, ale na bezmála šesťsto stranách sa toho dozviete naozaj veľa a informácie sú podané skutočne pútavo . Autor v nej predkladá známe a pre niekoho neznáme odpovede na štyridsaťdva otázok sveta.
Tento titul som si naozaj užil. Každý deň sa dajú "zhltnúť" dve-tri kapitoly s iným zameraním. Dajú, ale viac možno ani nie je nutné, aby mal človek čas nad nimi popremýšľať. Ja som si dal cieľ na každý deň jednu oblasť. Avšak moja zvedavosť ma príjemne dotlačila k prečítaniu viac než jednej témy na každý deň. Od otázok z fyziky, sociológie, matematiky, kúsok vesmíru, ľudského šťastia, ekonomiky, biológie, počítačov, umelej inteligencie je v knihe rozobraté populárnou formou naozaj to fundamentálne, čo by malo moderného človeka „trápiť“. Je naozaj cítiť, že autor si dal na napísaní tohto diela záležať a keď v ňom zalistujete po dlhšej dobe, určite dá vám odpovede na otázky z vybraných tém o svete. Výborná kniha a určite ju odporúčam.
Autorovy další knížky
2022 | Rýchlokurz geniality: 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet |
2007 | Ekonómia z nadhľadu alebo 50 zamyslení nielen pre ekonómov |
2009 | Krízonómia z nadhľadu alebo Trochu recesie v časoch recesie |
42.
To je nejen odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec, ale taky počet kapitol knihy. A ne, fakt to není náhoda.
No a jaký je Rychlokurz geniality? Je prostě... Geniální. Provede vás 42 tématy, které hýbou 21. stoletím. Od kvarků po černé díry, od vzniku života po technologickou singularitu.
Témata fungují i samostatně, takže si můžete vybírat jako z bonboniéry. Pokud jste expertem na ekonomii, můžete s klidem přeskočit k vesmíru, psychologii či technologickým trendům (ale stejně si oblast, které rozumíte, s chutí přečtete).
Hlavně a především - ta kniha je nejen skvěle vyvážená, takže jde do hloubky přesně natolik, abyste se něco fundovaného dozvěděli (ale abyste se nestihli začít nudit), ale ona je především GENIÁLNĚ napsaná. Ľudovít Ódor má ohromný cit pro jazyk a s humorem dokáže podat i zdánlivě nezajímavá témata tak, že budete s nadšením hltat každou další řádku. Čtivo je tím pádem stravitelné pro každého od teenagera po univerzitního profesora.
Každý, kdo někdy něco napsal, u té knížky stane v němém úžasu, protože dát dohromady 42 různých témat tak, aby to mělo nějakou koherenci a fundus, to je fakt majstrštyk. A ne, generativní AI nepatří žádný kredit, protože knížka vyšla už v roce 22. Ostatně, kdybyste takovou úlohu zadali ChatGPT, tak OpenAI shoří datacentrum.
Kniha je ideálním dárkem. Šance, že si v ní obdarovaný nenajde téma, které jej zajímá, se limitně blíží nule.