Číše jedu pro krále
Jan Bauer
Rychtář Jakub Protiva a mnich Blasius série
< 3. díl >
Na večeři u krále Václava IV. byl otráven bavorský vévoda Fridrich. Královský hofmistr Jindřich Škopek z Dubé nepochybuje o tom, že číše vína s jedem byla původně určena pro samotného panovníka. Kdo ho však chtěl otrávit a proč? Na to mají odpovědět novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce a františkánský mnich Blasius. Jejich úspěšná řešení případů pražského rozparovače a vampýra z Koňského trhu je k tomuto úkolu přímo předurčila. Dokáží však uspět i tentokrát? Nitky spiknutí proti králi jsou opravdu hodně zašmodrchané, oba čestní muži jsou však odhodláni vypátrat traviče za každou cenu.... celý text
Přidat komentář
Nemám moc ráda srovnávání pana Bauera s panem Vondruškou. Každý má svůj styl psaní, různý přístup k historickým faktům, prostě se jedná o dva různé autory, proto i jejich tvorba je různá, alespoň částečně. Mám je jako autory ráda oba dva. Číše jedu pro krále se mi líbila, tak jako snad všechny knihy pana Bauera i pana Vondrušky. Knize nechybí napětí, ani vtip, moc se mi líbila. Dobrá oddechovka na letní horké dny.
Oddechovka. Bavilo mne, jak se autor popasoval s okolnostmi kolem otravy krále Václava. A opět kniha začala jako vážný příběh, ale nemohu si pomoci, podle mne vyústila v komedii. Ale nic proti tomu, musím si jen ještě zvyknout na autorův styl. Už na mne čeká další díl...
Pohodový relax, zápletka byla tentokráte krapet zapeklitější, některé známé postavy představeny z krapet jiného úhlu, ale proč ne? Já jsem se bavil a jdu na další díl.
Třetí kniha v sérii a pořád žádné zlepšení. Zařazeno do kategorie Jedním okem tam, druhým ven.
Číše jedu trpí hned několika neduhy. Je nedůsledná, otevírá dějové linky, které mnohoznačně slibují, ale nenaplní se.Čtenář nakonec ani netuší, proč se vůbec v ději objevily. O stejné nedůslednosti svědčí i autorovo nakládání s postavami, když se nedozvídáme konce jejich příběhů (ani v jeho rámci s předpokládaným pokračováním) a když se z hlavní postavy náhle stane vedlejší a naopak. A svědčí o ní i rozuzlení děje, které se dozvíme mimochodem a cítíme že vlastně ani není důležité. Dalším neduhem je ledabylost. V zápletce i v jazyce, který je svou slangovostí nedůvěryhodný. Postavy samozřejmě mohou mluvit současným jazykem, přibližuje je to čtenářům, ale aby mluvily jako pražští výrostci? Určitě to není to nejhorší, co jsem kdy četla, to ani zdaleka, ale chuť vracet se k autorovi nemám.
50 %
Pořád čekám že se to nějak rozjede, ta serie a pořád mi tu něco chybí. Není to prostě ono. Nevzdám to a zkusím příště další díl.
Ve srovnání s Vlastimilem Vondruškou nic moc. V příběhu je moc nadpřirozena a logické vysvětlení zločinu na konci chybí.
Tady se setkáváme i s králem Václavem IV. a není to nic příjemného, ale jinak ani tato detektivka nevybočuje z úrovně předchozích dílů.
Kdosi se pokusí otrávit krále.Jakub velmi jednoduše obejde všechny báby kořenářky, které prodávají i jedy, a zjistí popis toho, kdo si byliny u jedné z nich kupoval. Stačí identifikace svědkyní a je po případu. Kouzelník Žito jako tajný agent byl úplně mimo mísu. Jeden ze slabších dílů.
Dokud se nedozvíme, kdo vlastně Blasius je (což se stane až ve Výkupné pro krále), je to takové nemastné, neslané a nic moc. Vykreslení historických osobností sice příliš neodpovídá pramenům, ale jako detektivku to lze považovat za docela ucházející. Vondruška je však z tohoto hlediska lepším autorem, i když z toho historického je to srovnatelně špatné.
Povedená kniha s oblíbenou dvojicí,ve které poprvé Jakub Protiva vyčnívá nad Blasiem.
Ale nejvíce mne pobavila hláška strážce Purkarta!Ta sedí.70%.
Dost slabá kniha. Uherskou odbočku jsem vůbec nepochopila, leda by navazovala na nějaké předchozí díly, které v knihovně neměli. Jako detektivka bídné, jako historický román ještě divnější.
O hodně slabší než předchozí knihy s Protivou a Blasiem. To s kouzelníkem Žitem tam bylo trochu přehnané.
Autorovy další knížky
2014 | Milenec rudé komisařky |
2009 | Pražský rozparovač |
2015 | Krvavé léto |
2009 | Vampýr z Koňského trhu |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
Další příjemná historická detektivka z doby krále Václava IV. Spousta barvitých postav a postaviček, z nichž vedou především báby bylinkářky. Měly pusy pěkně prořízlé, ale že by vousatá Perchta použila výraz zjevné zneužívání pravomoci veřejného činitele, to se mi nějak nepozdává. A taky mi tam neseděla koleda Narodil se Kristus pán. Z wikipedie jsem se dozvěděla, že Narodil se Kristus Pán je česká vánoční píseň, původně husitská z 15. století. Jelikož děj tohoto dílu se odehrává ještě před zajetím krále Václava, tedy před rokem 1394, nejspíš ještě neexistovala. Ale popravdě, domnívala jsem se, že pochází až z doby pobělohorské, tak jsem se aspoň něco nového dozvěděla. Díky, pane Bauere.